środa, 24 maja 2017 r.

Lublin

Żebrze człowiek koło drogi

Dodano: 17 lipca 2002, 18:34
Autor: Tomasz Kolasa

Przy rondzie koło Lubelskiego Zamku, po pasie zieleni, rozdzielającym jezdnie, przechadza się śniadoskóry mężczyzna z kilkuletnią dziewczynką na rękach. Na czerwonym świetle podchodzi do samochodów. Trzyma kartkę, na której wypisana jest prośba o pieniądze.

Większość kierowców kręci przecząco głową. Jeden z nich daje dziecku butelkę wody. Zielone światło. Samochody ruszają. Po kilku minutach, kiedy na sygnalizatorze zapala się czerwona lampka, scenariusz powtarza się.
– Każdy się spieszy, więc czasem ktoś da parę złotych na odwal się – mówi Adrian Czerwiński z Lublina – Problem jest taki, że to jest trasa tranzytowa, jeżdżą tędy ludzie z zagranicy, a tu ktoś żebrze na środku skrzyżowania. Źle to wygląda. Psuje wizerunek miasta.
Nie tylko źle wygląda, ale może być zagrożeniem. – Jest niebezpiecznie – uważa Dariusz Monkiewicz, kierowca z Warszawy. – Każdy się spieszy. Czeka, żeby dodać gazu i ruszyć.
W tej sprawie Straż Miejska nie ma nic do zrobienia. – To ewidentnie sprawa policji – twierdzi Mirosław Kalinowski, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Lublinie – Żebranie na skrzyżowaniu jest przewinieniem wynikającym z Kodeksu Drogowego.
– Takie sprawy są trudne do załatwienia – wyjaśnia podinsp. Adam Mularz, komendant wojewódzki policji w Lublinie. – Podchodzi do samochodów, stojących na czerwonym świetle dlatego nie stwarza zagrożenia. Żaden z kierowców nie złożył w tej sprawie zawiadomienia.
Niepokoi fakt, że mężczyzna wykorzystuje do żebrania dziecko. Okazuje się, że w tej sprawie też niewiele można zrobić. – Takie rzeczy dzieją się na co dzień – przyznaje Helena Molenda z lubelskiego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. – Dzieci są wykorzystywane do żebrania. Nie możemy im pomóc. To najczęściej Romowie, których rodzice nie są zameldowani, nie pracują..
Mężczyzna był na skrzyżowaniu także wczoraj. Potem poszedł w stronę dworca PKS przy al. Tysiąclecia. Zamienił kilka słów z kobietą, opiekującą się dziewczynką na wózku inwalidzkim. Kobieta przeprowadza wózek na pas zieleni i zaczęła chodzić wzdłuż jezdni, pokazując kierowcom kartkę z prośbą o pomoc.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24