piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Lublin

Zewnętrzna firma zrobi audyt na Politechnice Lubelskiej. Za 43 tys. zł

Dodano: 30 maja 2012, 21:16

Każdy odchodzący ze stanowiska powinien zostać rozliczony – uważa prof. Marek Opielak (Karol Zienkie
Każdy odchodzący ze stanowiska powinien zostać rozliczony – uważa prof. Marek Opielak (Karol Zienkie

Ustępujący rektor Politechniki Lubelskiej zaproponował, żeby cztery lata jego rządów oceniła zewnętrzna firma. Audyt, który będzie kosztował uczelnię 43 tys. zł, właśnie ruszył. Wyniki w lipcu.

Prof. Marek Opielak w połowie marca nieoczekiwanie przegrał walkę o reelekcję z prof. Piotrem Kacejko, prodziekanem Wydziału Elektrotechniki i Informatyki. Nieoficjalnie wiadomo, że na tego drugiego zagłosowali przede wszystkim młodzi pracownicy i studenci.
Niedługo później, na pierwszym posiedzeniu senatu uczelni po wyborach, prof. Opielak wystąpił o ocenę swoich czteroletnich rządów.

– Rektor zaproponował, żeby przeprowadzić audyt zewnętrzny uczelni za całą kadencję w zakresie spraw finansowych i inwestycyjnych – mówi Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik PL. Senat się zgodził.

Uczelnia ogłosiła przetarg, w którym wybrała firmę zajmującą się takimi ocenami. Zapłaci jej za to 43 tys. zł. – Audyt już trwa. Raport końcowy będzie gotowy do 16 lipca – mówi Czajkowska-Deneka.

– Czekam na wyniki ze spokojem – mówi prof. Marek Opielak. – Według mnie to była dobra kadencja. Może nie na piątkę, ale na pewno na czwórkę z plusem. Ale jaka ocena zostanie wystawiona, zobaczymy po audycie.

Po co go robić? – Chcę mieć czarno na białym, czy dobrze zarządzałem uczelnią, czy podejmowałem słuszne działania. I żeby oceniła to zewnętrzna, niezależna firma – tłumaczy rektor.

• Rektorzy innych uczelni kończący kadencję nie zamawiają takich audytów.

– Nie wiem, jak robią inni – mówi Opielak. – Według mnie każdy odchodzący ze stanowiska powinien zostać w ten sposób rozliczony.
– To dobry pomysł – komentuje prof. Piotr Kacejko, który we wrześniu zastąpi Opielaka na fotelu rektora. – Liczę, że powstanie syntetyczny dokument, który pozwoli ocenić prof. Opielakowi swoją kadencję, ale z którego skorzystam także ja. Będę wiedział, z czym wchodzimy w nową kadencję – dodaje Kacejko.

Co na to Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego? – Nie będziemy tego komentować. Sposób oceniania to wewnętrzna sprawa uczelni – ucina Bartosz Loba, rzecznik resortu.

Czytaj więcej o:
qpkers
kapsel
Ktoś
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

qpkers
qpkers (31 maja 2012 o 14:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bardzo dobry pomysł.
Czemu jednak podobnego audytu prof. Opielak nie przeprowadził 2-3 lata temu gdy proponowali to studenci. Czemu audyt nie obejmie ADMINISTRACJI?! Z 4+ ocena spadłaby na 2 i pociągnęła za sobą kolejne kontrole, zarzuty prokuratorskie?
Rozwiń
kapsel
kapsel (31 maja 2012 o 13:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przecież mają tam kierunek zarządzania. Audyt powinni zrobić studenci pod nadzorem wykładowców w ramach ćwiczeń.
Rozwiń
Ktoś
Ktoś (31 maja 2012 o 11:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Audyt jest robiony rękami pracowników, a firma zgarnia kasę. Oceniana będzie tak na prawdę praca osób, które swoją pracą, często przy braku poparcia rektora, przyczyniają się do różnych inicjatyw. Poza tym, co będzie ocenione: liczba projektów? - przecież rektor nie był inicjatorem żadnego z nich. Uczelnia to nie mikroprzedsiębiorstwo, gdzie szef zarządza wszystkim. Na PL idzie się na dywanik i przedstawia co się chce. Jak jest się z grona lubianych to sprawa jest załatwiona, a jak nie to przez kilka tygodni wymienia się z biurem rektora pisma. A przy okazji, ciekawe czy będzie finansowany z puli pieniędzy przeznaczonych na premię, które wypłacą sobie rektorzy przed odejściem? Wątpię.
Rozwiń
kjl
kjl (31 maja 2012 o 11:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Scyzoryk w kieszeni sam się otwiera!
Rozwiń
SOS dla Politechniki
SOS dla Politechniki (31 maja 2012 o 10:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bardzo dobra decyzja. Powinna wejść na stałe do systemu oceny działań władz każdej uczelni. W skali budżetu uczelni wyższej (w przypadku Politechniki całkowite przychody włączając dotację z MNiSW to grubo ponad 100 000 000 zł ROCZNIE) koszt audytu 43 tys. raz na 4 lata to nie jest istotny wydatek.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!