wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Zewnętrzna firma zrobi audyt na Politechnice Lubelskiej. Za 43 tys. zł

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 maja 2012, 21:16

Każdy odchodzący ze stanowiska powinien zostać rozliczony – uważa prof. Marek Opielak (Karol Zienkie
Każdy odchodzący ze stanowiska powinien zostać rozliczony – uważa prof. Marek Opielak (Karol Zienkie

Ustępujący rektor Politechniki Lubelskiej zaproponował, żeby cztery lata jego rządów oceniła zewnętrzna firma. Audyt, który będzie kosztował uczelnię 43 tys. zł, właśnie ruszył. Wyniki w lipcu.

Prof. Marek Opielak w połowie marca nieoczekiwanie przegrał walkę o reelekcję z prof. Piotrem Kacejko, prodziekanem Wydziału Elektrotechniki i Informatyki. Nieoficjalnie wiadomo, że na tego drugiego zagłosowali przede wszystkim młodzi pracownicy i studenci.
Niedługo później, na pierwszym posiedzeniu senatu uczelni po wyborach, prof. Opielak wystąpił o ocenę swoich czteroletnich rządów.

– Rektor zaproponował, żeby przeprowadzić audyt zewnętrzny uczelni za całą kadencję w zakresie spraw finansowych i inwestycyjnych – mówi Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik PL. Senat się zgodził.

Uczelnia ogłosiła przetarg, w którym wybrała firmę zajmującą się takimi ocenami. Zapłaci jej za to 43 tys. zł. – Audyt już trwa. Raport końcowy będzie gotowy do 16 lipca – mówi Czajkowska-Deneka.

– Czekam na wyniki ze spokojem – mówi prof. Marek Opielak. – Według mnie to była dobra kadencja. Może nie na piątkę, ale na pewno na czwórkę z plusem. Ale jaka ocena zostanie wystawiona, zobaczymy po audycie.

Po co go robić? – Chcę mieć czarno na białym, czy dobrze zarządzałem uczelnią, czy podejmowałem słuszne działania. I żeby oceniła to zewnętrzna, niezależna firma – tłumaczy rektor.

• Rektorzy innych uczelni kończący kadencję nie zamawiają takich audytów.

– Nie wiem, jak robią inni – mówi Opielak. – Według mnie każdy odchodzący ze stanowiska powinien zostać w ten sposób rozliczony.
– To dobry pomysł – komentuje prof. Piotr Kacejko, który we wrześniu zastąpi Opielaka na fotelu rektora. – Liczę, że powstanie syntetyczny dokument, który pozwoli ocenić prof. Opielakowi swoją kadencję, ale z którego skorzystam także ja. Będę wiedział, z czym wchodzimy w nową kadencję – dodaje Kacejko.

Co na to Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego? – Nie będziemy tego komentować. Sposób oceniania to wewnętrzna sprawa uczelni – ucina Bartosz Loba, rzecznik resortu.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
qpkers
kapsel
Ktoś
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

qpkers
qpkers (31 maja 2012 o 14:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bardzo dobry pomysł.
Czemu jednak podobnego audytu prof. Opielak nie przeprowadził 2-3 lata temu gdy proponowali to studenci. Czemu audyt nie obejmie ADMINISTRACJI?! Z 4+ ocena spadłaby na 2 i pociągnęła za sobą kolejne kontrole, zarzuty prokuratorskie?
Rozwiń
kapsel
kapsel (31 maja 2012 o 13:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przecież mają tam kierunek zarządzania. Audyt powinni zrobić studenci pod nadzorem wykładowców w ramach ćwiczeń.
Rozwiń
Ktoś
Ktoś (31 maja 2012 o 11:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Audyt jest robiony rękami pracowników, a firma zgarnia kasę. Oceniana będzie tak na prawdę praca osób, które swoją pracą, często przy braku poparcia rektora, przyczyniają się do różnych inicjatyw. Poza tym, co będzie ocenione: liczba projektów? - przecież rektor nie był inicjatorem żadnego z nich. Uczelnia to nie mikroprzedsiębiorstwo, gdzie szef zarządza wszystkim. Na PL idzie się na dywanik i przedstawia co się chce. Jak jest się z grona lubianych to sprawa jest załatwiona, a jak nie to przez kilka tygodni wymienia się z biurem rektora pisma. A przy okazji, ciekawe czy będzie finansowany z puli pieniędzy przeznaczonych na premię, które wypłacą sobie rektorzy przed odejściem? Wątpię.
Rozwiń
kjl
kjl (31 maja 2012 o 11:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Scyzoryk w kieszeni sam się otwiera!
Rozwiń
SOS dla Politechniki
SOS dla Politechniki (31 maja 2012 o 10:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bardzo dobra decyzja. Powinna wejść na stałe do systemu oceny działań władz każdej uczelni. W skali budżetu uczelni wyższej (w przypadku Politechniki całkowite przychody włączając dotację z MNiSW to grubo ponad 100 000 000 zł ROCZNIE) koszt audytu 43 tys. raz na 4 lata to nie jest istotny wydatek.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!