środa, 24 stycznia 2018 r.

Lublin

Zgadzasz się na prąd ze słomy? Konsultacje ws. budowy elektrowni w Lublinie

Dodano: 16 maja 2016, 08:26
Autor: Dominik Smaga

Od dziś mieszkańcy mogą zgłaszać uwagi co do budowy elektrowni na słomę, która jest planowana przy ul. Mełgiewskiej. Byłby to kolejny nowy komin w tej części miasta, bo już wcześniej Ratusz zgodził się na rozbudowę elektrociepłowni Megatem o blok na biomasę.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Elektrownia planowana przez spółkę TergoPower miałaby stanąć w rejonie ul. Mełgiewskiej i Tyszowieckiej. Jej paliwem ma być słoma oraz zrębki drzewne, które to materiały miałyby być dostarczane od strony obwodnicy ciężarówkami przyjeżdżającymi mniej więcej 10 razy na godzinę. Spaliny z pieca, po oczyszczeniu, trafiałyby do wysokiego na 70 metrów stalowego komina.

Plany spółki zaakceptowała już Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. – Uzgodniliśmy tę inwestycję – mówi Paweł Duklewski, rzecznik RDOŚ. Zielone światło dał także sanepid. Teraz wszystko zależy od Urzędu Miasta, bo to tu wydawana jest decyzja środowiskowa. Bez niej inwestor nie będzie w stanie nic zrobić.

Przed wydaniem takiej decyzji Ratusz musi zebrać opinie od mieszkańców, a takie konsultacje zaczynają się właśnie dziś. Potrwają do 5 czerwca. – Mając opinie mieszkańców, sanepidu i RDOŚ będziemy mogli przystąpić do wydania decyzji środowiskowej – mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta.

Okoliczni mieszkańcy obawiają się, że po budowie elektrowni wzrośnie zanieczyszczenie powietrza, tymczasem inwestor zapewnia, że normy nie zostaną przekroczone. Spółka twierdzi też, że dla środowiska lepsze będzie postawienie elektrowni przy ul. Mełgiewskiej, niż w alternatywnej lokalizacji w gminie Jastków tuż przy granicy z Lublinem. Przeciwnicy inwestycji zapowiadają protesty.

* Sprzeciw mieszkańców nie skłonił Ratusza do zablokowania innej, choć podobnej inwestycji. W marcu miasto zgodziło się na opalany zrębkami drewna nowy blok elektrociepłowni Megatem przy Mełgiewskiej. – Ta decyzja środowiskowa jest już prawomocna – mówi Krzyżanowska.

* W kolejce czeka jeszcze jeden komin, bo w toku jest postępowanie dotyczące nowego bloku elektrociepłowni na Wrotkowie, której właściciel chce ustawić przy ul. Inżynierskiej instalację wytwarzającą prąd i ciepło ze zrębków leśnych.

Gdzie zgłaszać opinie

Uwagi do projektu budowy elektrowni przy ul. Mełgiewskiej można zgłaszać od dziś do 5 czerwca w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin przy Zana 38. Uwagi będą przyjmowane od poniedziałku do piątku od godz. 7.30 do 15.30. Można je przekazywać osobiście, telefoniczni (81 466 26 22), pocztą tradycyjną lub elektroniczną (srodowisko@lublin.eu).

elo
Użytkownik niezarejestrowany
A.
(24) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

elo
elo (22 maja 2016 o 13:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gdyby ktoś miał problem ze znalezieniem na stronie urzędu miasta dokumentów do konsultacji podaję link: ***bip.lublin.eu/bip/um/index.php?t=200&id=263569 Trzeba pisać do urzędu, a nie tylko wylewać żale w komentarzach.
Rozwiń
Gość
Gość (21 maja 2016 o 11:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Postawić dodatkowe nowe kominy, wyciąć resztę drzew w mieście, zakorkować Górki Czechowskie i będziemy mogli powiedzieć, że w dziedzinie niszczenia środowiska naturalnego osiągnęliśmy prawie wszystko.
Rozwiń
A.
A. (19 maja 2016 o 01:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Rada Dzielnicy Tatary od początku była przeciwna budowie jakiejkolwiek elektowni opalanej słomą w obszarze dzielnic Tatary i Hajdów-Zadębie. Zebrano ok. 4000 podpisów przeciwko tej "inwestycji", a jednak w Ratuszu decyzja zapadła pewnie dużo wcześniej. 
Rozwiń
Rak
Rak (18 maja 2016 o 10:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Słoma to przykrywka. Będą palić wszystkie śmieci z całego Świata.
Rozwiń
kkk
kkk (18 maja 2016 o 09:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
najlepiej przenieść się do Czerniejowa gdzie budują spalarnię zwłok,komin tylko jeden nie będą przyjeżdżać ciężarówki tyko busy no i działki będą tańsze
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (24)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!