Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 maja 2016 r.
8:26

Zgadzasz się na prąd ze słomy? Konsultacje ws. budowy elektrowni w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 24 A A

Od dziś mieszkańcy mogą zgłaszać uwagi co do budowy elektrowni na słomę, która jest planowana przy ul. Mełgiewskiej. Byłby to kolejny nowy komin w tej części miasta, bo już wcześniej Ratusz zgodził się na rozbudowę elektrociepłowni Megatem o blok na biomasę.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Elektrownia planowana przez spółkę TergoPower miałaby stanąć w rejonie ul. Mełgiewskiej i Tyszowieckiej. Jej paliwem ma być słoma oraz zrębki drzewne, które to materiały miałyby być dostarczane od strony obwodnicy ciężarówkami przyjeżdżającymi mniej więcej 10 razy na godzinę. Spaliny z pieca, po oczyszczeniu, trafiałyby do wysokiego na 70 metrów stalowego komina.

Plany spółki zaakceptowała już Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. – Uzgodniliśmy tę inwestycję – mówi Paweł Duklewski, rzecznik RDOŚ. Zielone światło dał także sanepid. Teraz wszystko zależy od Urzędu Miasta, bo to tu wydawana jest decyzja środowiskowa. Bez niej inwestor nie będzie w stanie nic zrobić.

Przed wydaniem takiej decyzji Ratusz musi zebrać opinie od mieszkańców, a takie konsultacje zaczynają się właśnie dziś. Potrwają do 5 czerwca. – Mając opinie mieszkańców, sanepidu i RDOŚ będziemy mogli przystąpić do wydania decyzji środowiskowej – mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta.

Okoliczni mieszkańcy obawiają się, że po budowie elektrowni wzrośnie zanieczyszczenie powietrza, tymczasem inwestor zapewnia, że normy nie zostaną przekroczone. Spółka twierdzi też, że dla środowiska lepsze będzie postawienie elektrowni przy ul. Mełgiewskiej, niż w alternatywnej lokalizacji w gminie Jastków tuż przy granicy z Lublinem. Przeciwnicy inwestycji zapowiadają protesty.

* Sprzeciw mieszkańców nie skłonił Ratusza do zablokowania innej, choć podobnej inwestycji. W marcu miasto zgodziło się na opalany zrębkami drewna nowy blok elektrociepłowni Megatem przy Mełgiewskiej. – Ta decyzja środowiskowa jest już prawomocna – mówi Krzyżanowska.

* W kolejce czeka jeszcze jeden komin, bo w toku jest postępowanie dotyczące nowego bloku elektrociepłowni na Wrotkowie, której właściciel chce ustawić przy ul. Inżynierskiej instalację wytwarzającą prąd i ciepło ze zrębków leśnych.

Gdzie zgłaszać opinie

Uwagi do projektu budowy elektrowni przy ul. Mełgiewskiej można zgłaszać od dziś do 5 czerwca w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin przy Zana 38. Uwagi będą przyjmowane od poniedziałku do piątku od godz. 7.30 do 15.30. Można je przekazywać osobiście, telefoniczni (81 466 26 22), pocztą tradycyjną lub elektroniczną (srodowisko@lublin.eu).

Komentarze 24

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
elo / 22 maja 2016 o 13:05
Gdyby ktoś miał problem ze znalezieniem na stronie urzędu miasta dokumentów do konsultacji podaję link: ***bip.lublin.eu/bip/um/index.php?t=200&id=263569 Trzeba pisać do urzędu, a nie tylko wylewać żale w komentarzach.
Avatar
Gość / 21 maja 2016 o 11:17
Postawić dodatkowe nowe kominy, wyciąć resztę drzew w mieście, zakorkować Górki Czechowskie i będziemy mogli powiedzieć, że w dziedzinie niszczenia środowiska naturalnego osiągnęliśmy prawie wszystko.
Avatar
A. / 19 maja 2016 o 01:37
Rada Dzielnicy Tatary od początku była przeciwna budowie jakiejkolwiek elektowni opalanej słomą w obszarze dzielnic Tatary i Hajdów-Zadębie. Zebrano ok. 4000 podpisów przeciwko tej "inwestycji", a jednak w Ratuszu decyzja zapadła pewnie dużo wcześniej. 
Avatar
Rak / 18 maja 2016 o 10:41
Słoma to przykrywka. Będą palić wszystkie śmieci z całego Świata.
Avatar
kkk / 18 maja 2016 o 09:18
najlepiej przenieść się do Czerniejowa gdzie budują spalarnię zwłok,komin tylko jeden nie będą przyjeżdżać ciężarówki tyko busy no i działki będą tańsze
Avatar
Gość / 17 maja 2016 o 14:29
Nic ująć nic dodać komuś odebrało rozum co za debil projektuje takie firmy w miastach przecież to pachnie przekrętem na kilometr,wszyscy usuwają takie inwestycje z miast a u nas jakby czas się zatrzymał w latach 60-tych!!!
Avatar
Gość / 17 maja 2016 o 11:52
3 spalarnie słomy i biomasy ot będzie czyste powietrze w Lublinie , a łapówki już dawno w kieszeniach to nic to nie pomoże, żadne konsultacje!!!!!!!!!!! żuk niszczy Lublin a dupowłazy będą go i tak bronić
Avatar
Gość / 17 maja 2016 o 09:17
czas się wynosić z miasta, już często widać czym oddychamy, po budowie kilku spalarni będzie jeszcze gorzej.
Avatar
Iza / 17 maja 2016 o 07:05
To ile tych spalarni??? Megatem, Wrotków, Tergopower...czy ktoś tu w ogóle myśli? Powietrze w Lublinie i tak nie jest najczystsze a za chwilę nie będzie czym oddychać. Do tego zniszczone drogi, robactwo i szczury. Kto buduje takie zakłady w mieście? Proszę o podanie przykładu. A czym ktoś sprawdzał kto to jest tej norweski inwestor? Szukałam w internecie i Tergopower nigdzie nie istnieje poza biurem w Norwegii. Coś tu śmierdzi...
Avatar
Gość / 16 maja 2016 o 20:42
to lepsze niż atomówka , nie ?
Avatar
elo / 22 maja 2016 o 13:05
Gdyby ktoś miał problem ze znalezieniem na stronie urzędu miasta dokumentów do konsultacji podaję link: ***bip.lublin.eu/bip/um/index.php?t=200&id=263569 Trzeba pisać do urzędu, a nie tylko wylewać żale w komentarzach.
Avatar
Gość / 21 maja 2016 o 11:17
Postawić dodatkowe nowe kominy, wyciąć resztę drzew w mieście, zakorkować Górki Czechowskie i będziemy mogli powiedzieć, że w dziedzinie niszczenia środowiska naturalnego osiągnęliśmy prawie wszystko.
Avatar
A. / 19 maja 2016 o 01:37
Rada Dzielnicy Tatary od początku była przeciwna budowie jakiejkolwiek elektowni opalanej słomą w obszarze dzielnic Tatary i Hajdów-Zadębie. Zebrano ok. 4000 podpisów przeciwko tej "inwestycji", a jednak w Ratuszu decyzja zapadła pewnie dużo wcześniej. 
Avatar
Rak / 18 maja 2016 o 10:41
Słoma to przykrywka. Będą palić wszystkie śmieci z całego Świata.
Avatar
kkk / 18 maja 2016 o 09:18
najlepiej przenieść się do Czerniejowa gdzie budują spalarnię zwłok,komin tylko jeden nie będą przyjeżdżać ciężarówki tyko busy no i działki będą tańsze
Avatar
Gość / 17 maja 2016 o 14:29
Nic ująć nic dodać komuś odebrało rozum co za debil projektuje takie firmy w miastach przecież to pachnie przekrętem na kilometr,wszyscy usuwają takie inwestycje z miast a u nas jakby czas się zatrzymał w latach 60-tych!!!
Avatar
Gość / 17 maja 2016 o 11:52
3 spalarnie słomy i biomasy ot będzie czyste powietrze w Lublinie , a łapówki już dawno w kieszeniach to nic to nie pomoże, żadne konsultacje!!!!!!!!!!! żuk niszczy Lublin a dupowłazy będą go i tak bronić
Avatar
Gość / 17 maja 2016 o 09:17
czas się wynosić z miasta, już często widać czym oddychamy, po budowie kilku spalarni będzie jeszcze gorzej.
Avatar
Iza / 17 maja 2016 o 07:05
To ile tych spalarni??? Megatem, Wrotków, Tergopower...czy ktoś tu w ogóle myśli? Powietrze w Lublinie i tak nie jest najczystsze a za chwilę nie będzie czym oddychać. Do tego zniszczone drogi, robactwo i szczury. Kto buduje takie zakłady w mieście? Proszę o podanie przykładu. A czym ktoś sprawdzał kto to jest tej norweski inwestor? Szukałam w internecie i Tergopower nigdzie nie istnieje poza biurem w Norwegii. Coś tu śmierdzi...
Avatar
Gość / 16 maja 2016 o 20:42
to lepsze niż atomówka , nie ?
Zobacz wszystkie komentarze 24

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

"Czułe guziczki" nie są dla wszystkich
wiersze między newsami

"Czułe guziczki" nie są dla wszystkich 0 0

Amerykanka, kolekcjonerka sztuki, przyjaciółka Picassa, Hemingway’a i Fitzgeralda pisała także wiersze. Na koniec naszej poetyckiej akcji – spotkanie z Gertrude Stein. Bądźcie dzielni

Avia – Podhale 1:4. Pierwsza wiosenna porażka u siebie

Avia – Podhale 1:4. Pierwsza wiosenna porażka u siebie 0 0

Piłkarze ze Świdnika ponieśli pierwszą w rundzie wiosennej porażkę na swoim stadionie. Zespół trenera Dominika Bednarczyka przegrał z Podhalem Nowy Targ 1:4, choć jako pierwszy zdobył tego dnia bramkę

MKS Ryki – Stal Kraśnik 0:9. Sobotnie wyniki meczów IV Ligi

MKS Ryki – Stal Kraśnik 0:9. Sobotnie wyniki meczów IV Ligi 10 0

Opromieniona awansem do III ligi Stal Kraśnik dokonała kolejnej egzekucji. Tym razem zespół trenera Daniela Szewca rozgromił w Rykach tamtejszy MKS aż 9:0, a cztery gole zdobył Filip Drozd

Lublin: Pikieta i przepychanki przed spotkaniem z Morawieckim. Premier odpowiedział [wideo, zdjęcia]
galeria
film

Lublin: Pikieta i przepychanki przed spotkaniem z Morawieckim. Premier odpowiedział [wideo, zdjęcia] 83 21

Do pikiety doszło przed dzisiejszym spotkaniem premiera Mateusza Morawieckiego z mieszkańcami Lublina

Chełmianka - Motor 0:2 (relacja na żywo)

Chełmianka - Motor 0:2 (relacja na żywo) 13 3

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Chełmianka - Motor. Dla obu ekip, to spotkanie o wszystko. Pierwszy gwizdek o godz. 17

Premier Mateusz Morawiecki w Białej Podlaskiej: "Spełniamy marzenia Polaków"
galeria

Premier Mateusz Morawiecki w Białej Podlaskiej: "Spełniamy marzenia Polaków" 33 40

Premier Mateusz Morawiecki przekazał klucze lokatorom Mieszkań Plus w Białej Podlaskiej. – Tu rozpoczynamy program który jest alternatywą dla rzeczywistości która do tej pory panowała – powiedział szef rządu.

Zarząd puławskich Azotów odpowiada związkowcom: Nie będzie "Bizancjum"

Zarząd puławskich Azotów odpowiada związkowcom: Nie będzie "Bizancjum" 1 2

Władze puławskich Zakładów Azotowych odpowiadają na zarzuty wysuwane przez związkowców o wysokich kosztach utrzymania menedżerów nowego pionu handlowego. Kopiowanie „bizantyjskich zwyczajów”, jak zapewnia zarząd firmy, to nieprawda

Przeczytaj zanim wybierzesz się na imprezę lub przyjęcie

Przeczytaj zanim wybierzesz się na imprezę lub przyjęcie 0 0

Tylko wnikliwy obserwator, a takim był pan Larkin, potrafi określić pozycję społeczną patrząc w kieliszek. W czyjś kieliszek. I w swój kieliszek

Setki światełek zaświeciły podczas koncertu w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Setki światełek zaświeciły podczas koncertu w Lublinie [zdjęcia] 13 1

Drugiego dnia Kulturaliów w Lublinie zobaczyć można było m.in. Kamp!, The Dumplings i Myslovitz

Górnik gra z Rakowem. Liczy się tylko wygrana

Górnik gra z Rakowem. Liczy się tylko wygrana 1 1

PIŁKARSKA NICE I LIGA Do zakończenia sezonu pozostały już tylko dwie kolejki. W niedzielę o godzinie 12:45 łęcznianie zagrają na swoim stadionie z Rakowem Częstochowa. Aby zachować szanse na utrzymanie łęcznianie muszą zwyciężyć i liczyć na to, że w dwóch ostatnich meczach punkty zgubi Stomil Olsztyn

Piknik Charytatywny w Niedrzwicy Kościelnej
27 maja 2018, 15:00

Piknik Charytatywny w Niedrzwicy Kościelnej 12 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 27 maja o godz. 15 w szkole podstawowej w Niedrzwicy Kościelnej odbędzie się Piknik Charytatywny na rzecz Kingi Bartoszcze i Weroniki Przybycień. W programie m.in. Kabaret PKS.

Rozebrali go do naga w lesie, brutalnie pobili. Dopiero rano dotarł do domu

Rozebrali go do naga w lesie, brutalnie pobili. Dopiero rano dotarł do domu 38 9

Brutalny napad w Kraśniku. Aresztowano dwóch mężczyzn, którzy w Kraśniku wtargnęli do domu 20-latka, zabrali do lasu i dotkliwie pobili. Mężczyzna trafił do szpitala.

Właściciel tego foliowego namiotu ma spore kłopoty

Właściciel tego foliowego namiotu ma spore kłopoty 0 0

Ponad 1,5 metra miały niektóre z roślin konopi które zabezpieczyli policjanci w domu 20-latka

Skacze z okna i odjeżdża, wszystko nagrała kamera. Kto podpalił przedszkole? [wideo]
film

Skacze z okna i odjeżdża, wszystko nagrała kamera. Kto podpalił przedszkole? [wideo] 41 2

Lubartowscy policjanci ustalają okoliczności, w jakich doszło do pożaru będącego w budowie przedszkola w Kamionce. Spaleniu uległa część poddasza

Festiwal "W krainie pierogów w Bychawie". Wystąpią Universe i Bajm

Festiwal "W krainie pierogów w Bychawie". Wystąpią Universe i Bajm 7 0

Kto odwiedzi Bychawę w dniach 26-27 maja, będzie mógł spróbować pierogów z trzech województw: lubelskiego, podkarpackiego i podlaskiego. A to za sprawą imprezy „Na Kulinarnym Szlaku Wschodniej Polski”. Pierogi lubelskie będą kulinarną gwiazdą XIX Ogólnopolskiego Festiwalu „W Krainie Pierogów”. Gwiazdą muzyczną jest Beata i Bajm

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!