sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Zieleń w barwach miasta urośnie na dwupasmówce

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 maja 2009, 19:30
Autor: Dominik Smaga

Nie do poznania zmienić ma się wjazd do miasta przez al. Witosa. Na samym środku dwupasmówki pojawią się barwne kompozycje roślinne. Ratusz zastanawia się, czy w podobny sposób nie ukwiecać też innych ważnych ulic w mieście.

Miasto ma już gotową koncepcję nasadzeń. Nowa roślinność pojawiłaby się na pasie rozdzielającym dwie jezdnie al. Witosa zaraz za wjazdem do miasta.

- Jak daleko ma sięgać ta kompozycja? Tego jeszcze nie wiem, zobaczymy na ile wystarczy pieniędzy - mówi Tomasz Radzikowski, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miasta.

Na środku pasa zieleni pojawią się stalowe spirale, które mają obrastać pnączami. Całą powierzchnię mają pokrywać rośliny w trzech barwach: jasnozielonej, ciemnozielonej i czerwonej.

Taki projekt miasto wybrało w konkursie organizowanym wspólnie z architektem z Politechniki Lubelskiej. W konkursie nikt nie zdobył głównej nagrody, były za to dwa drugie miejsca. I to ze zdobywcą jednego z nich rozmawiał magistrat.

- Koncepcja już jest, teraz będziemy potrzebowali projektu technicznego z kalkulacją. Zwycięzcy na opracowanie dokumentacji mieli trzy miesiące - zapowiada Radzikowski. - Chcę, żeby w czerwcu kompozycja była już gotowa - dodaje.

Jeszcze tej wiosny nowe oblicze powinna pokazać także ul. Chopina. Na całej długości ulicy zieleń ma być kompleksowo uporządkowana. Drzewa zostaną prześwietlone i wyrównane, ogrodnicy mają też zająć się wiecznie rozdeptywanymi trawnikami, które niektórzy mieszkańcy sami na własną rękę próbują ogrodzić.

Porządki na nieco mniejszą skalę Ratusz planuje też na Al. Racławickich, kwietne kompozycje - tak jak rok temu - pojawią się też na niektórych rondach. A tam, gdzie trawniki są notorycznie wydeptywane, mają się sukcesywnie pojawiać bardziej odporne rośliny, przede wszystkim płożące.

Próby zakładania nowych trawników widać najlepiej wokół placu Litewskiego. Koło remontowanego pomnika Unii Lubelskiej wysiano trawę, która 1 lipca ma wyglądać elegancko. Na razie korzystają z tego ptaki sprytnie omijające sznurki, które miały chronić nasiona trawy przed wydziobywaniem.

Kolejną ulicą wjazdową, która może być ozdobiona roślinami jest al. Spółdzielczości Pracy. Fachowcy od zieleni zastanawiali się nad ukwieceniem pozostałych wjazdówek do miasta. Na Nałęczowskiej i Warszawskiej jest zbyt wąsko, zaś na al. Kraśnickiej twórcom pomysłu przeszkodził wiadukt.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
ulka
robi
izaaaa
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ulka
ulka (25 maja 2009 o 16:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tak, tak,najważniejsze są teraz kwiatki. Na pewno poprawią humor podróżnym, zwłaszcza tym wjeżdżającym od strony Warszawy, po jezdni o fatalnej nawierzchni, pełnej dziur i nierówności, ale za to ze świeżutko wymalowanymi znakami poziomymi (nie szkoda farby?), Brawo włodarze miasta! Pomalujmy jeszcze trawę na zielono i przyczepmy jesienią liście do drzew.
Rozwiń
robi
robi (25 maja 2009 o 14:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy takie nierówne zadrzewienia nie będą powodować dodatkowych problemów przy silnym wietrze i śliskiej nawierzchni? Jak tego projektanci zamierzają uniknąć? Bariery dźwiękochłonne wzdłuż poboczy? A zwykła trawa, przejezdne drogi i równa nawierzchnia - nie wystarczą?
Rozwiń
izaaaa
izaaaa (25 maja 2009 o 13:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
najpierw niech sie wezma za zrobienie drogi piaski- lublin a nie sadza kwiatki.....!!!!!!!!!
Rozwiń
evka
evka (25 maja 2009 o 11:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Na Nałęczowskiej i Warszawskiej jest zbyt wąsko, zaś na al. Kraśnickiej twórcom pomysłu przeszkodził wiadukt." i całe szczęście. Zwykła trawa zupełnie wystarczy. Po co drzewa przy drodze? Tyle się mówi o usuwaniu drzew, a ewnetualnym sadzeniu krzewów i to w pewnej odległości od krawędzi jezdni, a tu następny nawiedzony będzie sadzić drzewa. Wymienić asfalt trzeba, położyć nowe chodniki we WSZYSTKICH dzielnicach miasta, a nie łatać dziury. I to na to należy przeznaczyć wszystkie pieniądze. Tymczasem dla miasta najważniejsze są kolorowe ronda i pasy zieleni na ulicach wjazdowych z dziurami.
Rozwiń
Wojtek
Wojtek (25 maja 2009 o 10:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Witam . I jak już nasadzą te kolorowe kwiatki , to niech Ratusz postawi ograniczenie prędkości do 20km/h , żeby każdy mógł napawać się tym ślicznym widokiem.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!