niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

Zielony Budżet w Lublinie: Zgłoszono 74 projekty. Do wydania 2 mln zł

Dodano: 15 listopada 2017, 07:38
Autor: Dominik Smaga

Zakończyły się już prace przy ul. Ogrodowej. Autorka projektu proponowała m.in. paprocie i „nieformalny, bujny i z pozoru nieuporządkowany styl nasadzeń” nawiązujący do dzikich ogrodów jakie istniały tu kiedyś. Pomysł został oceniony pozytywnie, ale według komisji wymagał „korekty pod kątem doboru gatunków i lokalizacji rabat”. Efekt widoczny na zdjęciach<br />
Zakończyły się już prace przy ul. Ogrodowej. Autorka projektu proponowała m.in. paprocie i „nieformalny, bujny i z pozoru nieuporządkowany styl nasadzeń” nawiązujący do dzikich ogrodów jakie istniały tu kiedyś. Pomysł został oceniony pozytywnie, ale według komisji wymagał „korekty pod kątem doboru gatunków i lokalizacji rabat”. Efekt widoczny na zdjęciach

74 projekty zostały zgłoszone do Zielonego Budżetu na 2018 r. Zwycięskie pomysły, które zostaną zrealizowane przez miasto, mamy poznać na początku przyszłego roku. Ratusz ma do wydania 2 mln zł

Szansę na wskazanie miejsc do ozdobienia zielenią miał każdy z mieszkańców miasta. Nabór pomysłów trwał miesiąc, a zakończył się w niedzielę wieczorem. Projektów jest mniej niż w pierwszej, zeszłorocznej edycji, gdy mieszkańcy zgłosili ponad setkę propozycji, ale zdaniem Ratusza bardziej liczy się jakość.
– W tym roku zgłoszone projekty są bardziej precyzyjne, lepiej opracowane – podkreśla Piotr Choroś, dyrektor Biura Partycypacji Społecznej w Urzędzie Miasta.

Ze wszystkich projektów najbardziej kosztowny (1,5 mln zł) dotyczy urządzenia terenu zielonego na Felinie. Drugim co do wartości pomysłem (404 tys.) są małe skwerki przy ul. Bagatela, Śniadeckiego, Matejki i Reymonta, a trzecim (390 tys.) plan urządzenia pasa zieleni obok bloków przy ul. Zygmunta Augusta.

Nie brakuje też projektów mniejszych, małych i mikroskopijnych. Wśród nich jest nowy pomysł na kwietne łąki w miejscu lichych trawników. Taka łąka kwitła i pachniała ostatnio u zbiegu Bernardyńskiej i Zamojskiej, w przyszłym może tak być przy Wyżynnej, a także na Felinie, gdzie łąka miałaby nie tylko pachnieć, ale też... śpiewać, bo częścią projektu są budki lęgowe dla ptaków.

Zieleń może też wkroczyć na Stare Miasto, bo jeden z projektów zakłada obsadzenie roślinnością zdegradowanych skarp i zaułków. Na Sławinie jest szansa na to, że miasto zatroszczy się o lasek przy ul. Zbożowej. Ktoś proponuje upiększenie stalowej kładki nad ul. Filaretów, ktoś prosi o skwerek przy Topolowej, a komuś innemu marzą się rabatki wzdłuż ul. Krańcowej.

Wiele projektów dotyczy zieleni przyulicznej, m.in. ozdobienia ul. Skłodowskiej, Grottgera i ul. Radziszewskiego, czy posadzenia drzew wzdłuż al. Smorawińskiego, ul. Willowej oraz Bohaterów Września.
Autorzy niektórych pomysłów proponują nie tyle prace ogrodnicze, ile projektowe, aby w przyszłości można było wziąć się za kompleksowe urządzenie pewnych terenów, na przykład wąwozu ciągnącego się od ul. Jana Pawła II do Orkana.

To tylko część ze zgłoszonych pomysłów. Jak wiele trafi na półkę, a ile rzeczywiście zostanie zrealizowanych? – Projekty wybrane do realizacji poznamy na początku przyszłego roku – zapowiada Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta.

Na zwycięskie projekty Ratusz chce wydać 2 mln zł. Gdyby zamierzał zrealizować wszystkie pomysły, musiałby wyłożyć 8,5 mln zł. Selekcja będzie więc ostra, a zajmie się nią zespół ekspertów, bo tutaj, w przeciwieństwie do budżetu obywatelskiego, nie decydują głosy mieszkańców, ale specjalna komisja.
Dominik Smaga

Oni ocenią projekty

W komisji zasiadają: Kamila Boguszewska (Politechnika Lubelska), Ewa Trzaskowska (Katolicki Uniwersytet Lubelski), Margot Dudkiewicz (Uniwersytet Przyrodniczy), Bartłomiej Kwiatkowski (Politechnika Lubelska), Marcin Skrzypek (Forum Kultury Przestrzeni), Szymon Pietrasiewicz (animator społeczny), Jan Kamiński (KUL, przewodniczący Rady Kultury Przestrzeni).

Czytaj więcej o: Lublin zieleń zielony budżet
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (15 listopada 2017 o 20:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dużo szumu a mało pieniędzy bo potrzeby są wielkie. Trzeba przy okazji pomyśleć nad przesadzeniem drzew które przeznaczono do usunięcia pod nowe inwestycje. Teraz jest na to dobry czas
Rozwiń
Gość
Gość (15 listopada 2017 o 16:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Działania takie jak zielony budżet są oczywiście bardzo potrzebne i cenne, ale nie zastąpią innych, ważniejszych: ochrony górek Czechowskich, ochrony drzewostanów przyulicznych wycinanych przy często bezmyślnie zaprojektowanych przebudowach dróg (Racławickie, Lipowa, Solidarności-Ducha, etc.). To są realne potrzeby miasta w zakresie zieleni, bez tego zielony budżet będzie tylko działaniem PR-owym.
Rozwiń
Gość
Gość (15 listopada 2017 o 09:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I wszędzie musi być ten żukowy Pietrasiewicz
Rozwiń
Gość
Gość (15 listopada 2017 o 09:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Moim zdaniem powinny decydować głosy mieszkańców! Czemu tego nie zmienili w tym roku? Efekt mała liczba zgłoszeń w tym roku.
Rozwiń
Gość
Gość (15 listopada 2017 o 09:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W prawdzie regulamin tego nie zabrania ale nie powinno się składać drogich projektów za 1,5 miliona złotych gdyż taki jeden i za nim drugi za 0,5milona wyczerpie cały budżet w ramach którego można zrealizować wiele mniejszych. Z pewnością taki drogi projekt jest potrzeby ale na to powinny znaleźć się inne fundusze takie jak na realizuję parku na Zawilcowej i na Czubach
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!