środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

Zielony plac Zamkowy i deptak koło Ruskiej. Taka ma być Modelowa Rewitalizacja Podzamcza

Dodano: 24 lutego 2017, 09:46
Autor: Dominik Smaga

Nowa zieleń ma poprawić wygląd Starego Miasta i Podzamcza. Ratusz wybrał już 22 miejsca, które chce ozdobić roślinnością, w tym skarpę przy Ruskiej i wzgórze zamkowe. Na razie to tylko koncepcje, a prace zieleniarskie mogą się zacząć dopiero w przyszłym roku.

– Znaleźliśmy przestrzenie, które są lub mogą zostać terenami zielonymi – mówi Wojciech Januszczyk z firmy Garden Concept, która na zlecenie Ratusza opracowuje pomysły na ozdobienie roślinnością obszaru mającego w przyszłości przejść gruntowną rewitalizację.

Najśmielsza propozycja to zamiana placu Zamkowego z parkingu w teren zielony. Sami autorzy zastrzegają, że to tylko pewna myśl poddana pod rozwagę władzom miasta. – Mamy świadomość, że parkingi w mieście są potrzebne – podkreśla Januszczyk, chociaż uważa, że zieleń jest ładniejsza od placu dla samochodów.

Architekci zieleni wytypowali łącznie 22 miejsca do ozdobienia, z czego 6 do gruntownej przemiany, w tym wspomniany już plac Zamkowy. A także zajmowany przez autobusy plac przy skrzyżowaniu al. Tysiąclecia z ul. Lwowską, teren po stacji paliw przy ul. Ruskiej, albo ul. Targowa. – Można by ją zamienić na deptak – mówi Januszczyk. Na tym deptaku w weekendy i święta miałby się odbywać uliczny handel.

Wszystko to na razie plany. Na ich tworzenie Lublin dostał unijne pieniądze z Ministerstwa Rozwoju w ramach programu Modelowa Rewitalizacja. Władze miasta mają wydać na takie projekty w sumie 1,4 miliona zł, a chodzi nie tylko o zieleń, ale też m.in. ekspertyzy techniczne miejskich budynków, które miałyby się stać miejscem dla handlu, usług i rzemiosła.

Mając taką dokumentację miasto ma się starać o dotacje na wdrożenie planów w życie. – W pierwszej kolejności chcemy zadbać o tereny zielone – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

– W przyszłym roku zaczną się nasadzenia – zapowiada Marek Poznański, powołany przez prezydenta na nowe stanowisko menadżera śródmieścia. Jednak z przyznanych na rewitalizację funduszy tylko 50 tys. zł miasto będzie mogło wydać w przyszłym roku na sadzenie nowej roślinności. Resztę prac zieleniarskich będzie musiało sfinansować we własnym zakresie lub starać się o nowe dofinansowania.

– Dobrze by było, gdyby nam się udało to zrealizować w całości – mówi Hanna Pawlikowska, miejski architekt zieleni. Nie wyklucza jednak, że pewne prace zaczną się już w tym roku, w ramach pieniędzy z tzw. zielonego budżetu obywatelskiego, bo jeden ze zgłoszonych projektów pokrywa się z tym, co znalazło się w pokazanym wczoraj raporcie o terenach zielonych.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(30) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (27 lutego 2017 o 15:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Obawiam się, że okoliczna patologia odpowiednio "uszanuje" i efekt będzie krótkotrwały. Byłbym za likwidacją parkingu pod zamkiem choć byłby większy problem z zaparkowaniem i odbywają się tam przecież różne eventy. Gdyby jednak znalazła się rozsądna alternatywa i można było ten plac zamienić na miejsce sprzyjające spacerom byłoby pięknie, nie sądzicie?
Rozwiń
Gość
Gość (26 lutego 2017 o 14:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
@Gość (2 dni temu o 19:20) Z tym "tunelem w las" to akurat doskonały pomysł; masa ludzi chodzi na spacery do Starego Lasu i w tym celu nielegalnie przekracza tory. Po podniesieniu prędkości pociągów po modernizacji linii Wawa-Lublin będzie to jeszcze bardziej niebezpieczne. A dzięki tunelowi ludzie bezpiecznie przekroczą linię kolejową. Więc nie rób, oszołomie, problemu tam gdzie go nie ma.
Rozwiń
Gość
Gość (24 lutego 2017 o 19:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Stacja kolejowa Lublin Zachód upchnięta bez dojazdu i parkingów w rezerwacie przyrody Stasin z tunelem w las = Lublin miasto inspiracji bez wizji rozwoju i poszanowania naturalnych terenów zielonych. Likwidacja dróg i parkingów w centrum miasta. Wycinka i dewastacja naturalnych zielonych terenów pod miastem = LUBLIN MIASTO INSPIRACJI
Rozwiń
Gość
Gość (24 lutego 2017 o 17:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Skoro Lublin tak dba o tereny zielone to dlaczego pozwoli wybudować stację kolejową Lublin Zachód w rezerwacie przyrody Stasin. Wytną drzewa a dojazdu od strony Stasina nie zrobią. Brak logicznego myślenia. Niszczyć to co naturalne a w centrum tworzyć sztuczną zieleń utrudniającą życie kierowcom.
Rozwiń
Gość
Gość (24 lutego 2017 o 13:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Budynek ładny, ale rysowany na dowolne potrzeby, bo na pewno w żaden sposób nie wpisuje się w architekturę Zamościa. Jedna dzika plomba już jest w postaci hotelu "Renesans" i wystarczy. To jest działanie na szkodę miasta i zakłóci wygląd miasta. Ktoś chce to zniszczyć zainspirowany paskudnymi wstawkami w piękną architekturę Wrocławia. Autorowi polecam spojrzenie np. na część dobudowanych kamienic w Krakowie, które zostały wpasowane w historyczną zabudowę. Fantazja kogoś poniosła, niestety w niewłaściwym kierunku.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (30)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!