sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Ziemianie odzyskali dobra

  Edytuj ten wpis
Autor: D.J.

Spadkobiercy Karola Raczyńskiego, do którego przed wojną należał majątek ziemski w Czemiernikach, odzyskali pałac, park i dwa stawy. Wczoraj Sąd Apelacyjny w Lublinie utrzymał w mocy precedensowy wyrok, uznający ich za prawowitych właścicieli posiadłości.

– Chcemy odremontować pałac i latem w nim zamieszkać – zdradził nam tuż po ogłoszeniu wyroku Ignacy Dembiński, jeden ze spadkobierców.
Majątek ziemski w Czemiernikach został odebrany dawnym właścicielom tuż po wojnie na podstawie dekretu o reformie rolnej. Oprócz 2,7 tys. hektarów gruntów stracili okazały pałac z okalającym go 10-hektarowym parkiem. W czerwcu Sąd Okręgowy w Lublinie uznał, że dekret o reformie rolnej nie pozwalał na zabranie tych części majątku, które nie służyły do prowadzenia produkcji rolnej. Nie można było więc odebrać pałacu, parku, znajdującej się w nim oficyny oraz dwóch stawów. Sąd nakazał wpisać w księgach wieczystych, że właścicielami tych nieruchomości są spadkobiercy Raczyńskich. Wczoraj takie samo stanowisko zajął sąd drugiej instancji.
– Zespół pałacowo-parkowy nie był nieruchomością ziemską, a tylko takie można było przejąć na podstawie dekretu o reformie rolnej – stwierdził sąd w uzasadnieniu wyroku.
Pałac był użytkowany przez powiat w Radzyniu Podlaskim, który prowadził tam Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. Niedawno ośrodek został przeniesiony do budynków po szpitalu w Radzyniu Podlaskim. Starostwo dało za wygraną i nawet nie odwoływało się od wyroku sądu pierwszej instancji.
– Nie mieliśmy nowych argumentów i nie chcieliśmy ponosić kosztów apelacji – mówi Jerzy Kułak, starosta radzyński. – Pałac jest już opróżniany i jesteśmy gotowi zwrócić go spadkobiercom właścicieli.
Od wyroku odwoływała się gmina Czemierniki, do której należy oficyna oraz Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa, właściciel stawów. W oficynie znajdują się mieszkania komunalne, w których mieszka siedem rodzin. Gdzie zostaną przeniesione – nie wiadomo. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że AWRSP odwoła się do Sądu Najwyższego.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!