Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 czerwca 2009 r.
16:17
Edytuj ten wpis

Ziemniaki kwitły w wazonie, czyli Lublin 440 lat temu

Autor: Zdjęcie autora (drs)
0 5 A A

Tego, jak wyglądał Lublin w 1569 r. i jak żyli lublinianie można dowiedzieć się z uruchomionej dzisiaj strony internetowej lublin1569.tnn.pl. Przygotował ją Ośrodek Brama Grodzka-Teatr NN.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Na witrynie jest m.in. interaktywny plan ówczesnego miasta. Ze strony można się dowiedzieć, czym trudnili się mieszkańcy Lublina, jak wyglądał podział władzy w mieście, jakie były wydarzenia kulturalne.

Jest też bogata bibliografia. Klikając odpowiednie odnośniki można przenieść się do tekstów źródłowych.

Autorzy przygotowali również interaktywny kalendarz dziejów Lublina, jak też filmowe spacery po mieście.

Są informacje o tym w co się ubierali ówcześni lublinianie. Można nawet samemu "ubrać” w różne stroje wirtualne postacie.

Historycy znaleźli też informacje o spożywanych wówczas potrawach. Ciekawostką może być to, że ziemniaki były w tych czasach bardzo rzadką i egzotyczną... rośliną ozdobną.

Witryna uzbrojona jest w syntezator mowy, dzięki czemu dostępna jest też dla osób niedowidzących.

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
emilmajuk / 1 lipca 2009 o 13:24
link do strony :
[url="http://lublin1569.tnn.pl"]http://lublin1569.tnn.pl[/url]

co do "niesamowitych peregrynacji lubelskiego ziemniaka"
wstawiłem go do zajawki prasowej informującej o serwisie z pełną świadomością, że pierwsze ziemniaki zostały przywiezione do Europy w latach 50. XVI wieku
w zajawce napisałem że "ziemniak był w tym czasie najnowszą, bardzo rzadką i bardzo egzotyczną rośliną ozdobną"
założyłem, że w ciągu kilkunastu lat ciekawostka ogrodnicza jaką był wówczas kwiat kartofla jednak mogła dotrzeć na dwór królewski czy magnacki w Polsce czy Litwie
wiem, że nie ma na to niezbitych dowodów, ale ziemniak w charakterze egzotycznej ozdoby to taka fajna rzecz że nie mogłem się powstrzymać

więcej bardziej rzeczowych informacji o kuchni XVI wieku umieściliśmy na stronie [url="http://tnn.pl/Kuchnia_XVI_wieku,2933.html"]http://tnn.pl/Kuchnia_XVI_wieku,2933.html[/url]

Pozdrawiam,
Emil Majuk
Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN"
link do strony :
[url="http://lublin1569.tnn.pl"]http://lublin1569.tnn.pl[/url]

co do "niesamowitych peregrynacji lubelskiego ziemniaka"
wstawiłem go do zajawki prasowej informującej o serwisie z pełną świadomością, że pierwsze ziemniaki zostały przywiezione do Europy w latach 50. XVI wieku
w zajawce napisałem że "ziemniak był w tym czasie najnowszą, bardzo rzadką i bardzo egzotyczną rośliną ozdobną"
założyłem, że w ciągu kilkunastu lat ciekawostka ogrodnicza jaką był wówczas kwiat ... rozwiń
Avatar
Czytelnik2 / 1 lipca 2009 o 09:16
Forbidden
You don't have permission to access / on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.


--------------------------------------------------------------------------------

Apache/2.2.9 (Unix) mod_ssl/2.2.9 OpenSSL/0.9.8e-fips-rhel5 mod_auth_passthrough/2.1 mod_bwlimited/1.4 FrontPage/5.0.2.2635 mod_perl/2.0.4 Perl/v5.8.8 Server at lublin1569.tnn.pl Port 80

Dlaczego zabroniony?
Avatar
stefan / 1 lipca 2009 o 02:41
A gdzie link do strony ???
Avatar
Gość / 30 czerwca 2009 o 23:00
Ciekawe to Lubelskie.
Karawele hiszpańskie dowiozły ziemniaka z Peru do Europy w 1554r, i mało prawdopodobne aby w 1569 kwitły w Lublinie / "stały w wazonach" - zdaniem co niektórych. Szkoda że Sobieski o tym nie wiedział, nie musiał by sie silić z prezentem dla żony.
Reasumując porywająca historia lubelskiego ziemniaka.
Avatar
adw. / 30 czerwca 2009 o 21:18
Niesamowite, fenomenalne, nie mam więcej słów b y opisać tę wspaniałą stronę. Tyle informacji. TNN to wspaniały ośrodek kultury, emanujący swą siłą na inne lubelskie instytucje kultury. Brawo!! Brawo!! Brawo!!
Avatar
emilmajuk / 1 lipca 2009 o 13:24
link do strony :
[url="http://lublin1569.tnn.pl"]http://lublin1569.tnn.pl[/url]

co do "niesamowitych peregrynacji lubelskiego ziemniaka"
wstawiłem go do zajawki prasowej informującej o serwisie z pełną świadomością, że pierwsze ziemniaki zostały przywiezione do Europy w latach 50. XVI wieku
w zajawce napisałem że "ziemniak był w tym czasie najnowszą, bardzo rzadką i bardzo egzotyczną rośliną ozdobną"
założyłem, że w ciągu kilkunastu lat ciekawostka ogrodnicza jaką był wówczas kwiat kartofla jednak mogła dotrzeć na dwór królewski czy magnacki w Polsce czy Litwie
wiem, że nie ma na to niezbitych dowodów, ale ziemniak w charakterze egzotycznej ozdoby to taka fajna rzecz że nie mogłem się powstrzymać

więcej bardziej rzeczowych informacji o kuchni XVI wieku umieściliśmy na stronie [url="http://tnn.pl/Kuchnia_XVI_wieku,2933.html"]http://tnn.pl/Kuchnia_XVI_wieku,2933.html[/url]

Pozdrawiam,
Emil Majuk
Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN"
link do strony :
[url="http://lublin1569.tnn.pl"]http://lublin1569.tnn.pl[/url]

co do "niesamowitych peregrynacji lubelskiego ziemniaka"
wstawiłem go do zajawki prasowej informującej o serwisie z pełną świadomością, że pierwsze ziemniaki zostały przywiezione do Europy w latach 50. XVI wieku
w zajawce napisałem że "ziemniak był w tym czasie najnowszą, bardzo rzadką i bardzo egzotyczną rośliną ozdobną"
założyłem, że w ciągu kilkunastu lat ciekawostka ogrodnicza jaką był wówczas kwiat ... rozwiń
Avatar
Czytelnik2 / 1 lipca 2009 o 09:16
Forbidden
You don't have permission to access / on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.


--------------------------------------------------------------------------------

Apache/2.2.9 (Unix) mod_ssl/2.2.9 OpenSSL/0.9.8e-fips-rhel5 mod_auth_passthrough/2.1 mod_bwlimited/1.4 FrontPage/5.0.2.2635 mod_perl/2.0.4 Perl/v5.8.8 Server at lublin1569.tnn.pl Port 80

Dlaczego zabroniony?
Avatar
stefan / 1 lipca 2009 o 02:41
A gdzie link do strony ???
Avatar
Gość / 30 czerwca 2009 o 23:00
Ciekawe to Lubelskie.
Karawele hiszpańskie dowiozły ziemniaka z Peru do Europy w 1554r, i mało prawdopodobne aby w 1569 kwitły w Lublinie / "stały w wazonach" - zdaniem co niektórych. Szkoda że Sobieski o tym nie wiedział, nie musiał by sie silić z prezentem dla żony.
Reasumując porywająca historia lubelskiego ziemniaka.
Avatar
adw. / 30 czerwca 2009 o 21:18
Niesamowite, fenomenalne, nie mam więcej słów b y opisać tę wspaniałą stronę. Tyle informacji. TNN to wspaniały ośrodek kultury, emanujący swą siłą na inne lubelskie instytucje kultury. Brawo!! Brawo!! Brawo!!
Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kłótnia o sprzedaż alkoholu przy kościołach. "To jest igranie z Bogiem"

Kłótnia o sprzedaż alkoholu przy kościołach. "To jest igranie z Bogiem" 3 10

To jest igranie z panem Bogiem. To komentarz jednego z kraśnickich radnych odnośnie odległości, w jakiej mają być usytuowane punkty sprzedaży i podawania alkoholu od kościołów. W Kraśniku odległość ta musi być co najmniej 20-metrowa. Dyskusja w temacie sprzedaży alkoholu w mieście i ewentualnego nocnego ograniczenia tej sprzedaży była burzliwa. Ostatecznie żadne decyzje nie zapadły. 

Będzie al. Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie. Radna PiS: Stalinowiec, agent

Będzie al. Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie. Radna PiS: Stalinowiec, agent 72 34

Nowa droga na przedłużeniu ul. Bohaterów Monte Cassino otrzyma imię Tadeusza Mazowieckiego. W Lublinie będzie też skwer Władysława Bartoszewskiego

Jan Gilas. Bohater doczekał się ulicy w Lublinie
galeria

Jan Gilas. Bohater doczekał się ulicy w Lublinie 0 1

Był 9 września 1939 r., gdy na Lublin posypały się niemieckie bomby, jedna z nich wpadła do Ratusza i nie wybuchła. Ratuszowy woźny wyniósł ją z budynku i zmarł z wysiłku przed schodami. Jego imię nosi od wczoraj uliczka stykająca się z deptakiem. Tabliczkę z nazwą odsłaniała wzruszona rodzina

Pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich powstanie w Lublinie. Radni podjęli decyzję
galeria
film

Pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich powstanie w Lublinie. Radni podjęli decyzję 328 21

Jest zgoda na pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich obok Centrum Kultury. Na jego budowę zgodziła się dziś Rada Miasta. Nie pozwoliła jednak, by wykonać go według wizji radnej PiS, Małgorzaty Suchanowskiej. Większość rady zdecydowała, że projekt będzie wybrany w konkursie. Nalegali na to radni Wspólnego Lublina

Nawet 53 tys. zł miesięcznie. Ekstra zarobki radnych w państwowych spółkach
galeria

Nawet 53 tys. zł miesięcznie. Ekstra zarobki radnych w państwowych spółkach 17 15

Od 36 do 53 tys. złotych miesięcznie – tyle średnio zarabiali w państwowych spółkach trzej radni wojewódzcy PiS. Chodzi o Andrzeja Pruszkowskiego, Jana Franię i Grzegorza Muszyńskiego. Tak wynika z ich oświadczeń majątkowych za 2017 rok.

Sprawdź co powinna robić przed snem kobieta
wiersze między newsami

Sprawdź co powinna robić przed snem kobieta 0 0

Lektura obowiązkowa dla feministek. W końcu ktoś wyliczył, jakie obowiązki mają gospodynie domowe i określił miejsce poezji w ich życiu

Kraśnicka: Już 130 pielęgniarek na zwolnieniach. Jest porozumienie z lekarzami
film

Kraśnicka: Już 130 pielęgniarek na zwolnieniach. Jest porozumienie z lekarzami 198 43

W piątek ma dojść do decydujących rozmów w szpitalu przy alei Kraśnickiej w Lublinie. W czwartek już 130 pielęgniarek było na L4.

Schetyna na UMCS: Ukraińscy politycy nie chcą już współpracować z polskimi władzami

Schetyna na UMCS: Ukraińscy politycy nie chcą już współpracować z polskimi władzami 7 16

- Polsko-ukraińskich relacji po prostu nie ma - w taki sposób przewodniczący PO podsumował relacje Polski z Ukrainą.

Nowe centrum rehabilitacji w Nałęczowie już otwarte (zdjęcia)
galeria

Nowe centrum rehabilitacji w Nałęczowie już otwarte (zdjęcia) 2 1

Otwarte jest już nowe centrum rehabilitacyjno-fizjoterapeutyczne "Werandki" w Nałęczowie. - To pierwszy tak nowoczesny ośrodek po wschodniej stronie Wisły. Wychodzimy na przeciw potrzebom pacjentów z całej Polski - tłumaczy jego dyrekcja. Będą tam mogli skorzystać z czterech "stref": kardiologii, ortopedii, treningu i diagnostyki.

Twórczość Szczepana Twardocha w Kazimierzu Dolnym
26 maja 2018, 16:00

Twórczość Szczepana Twardocha w Kazimierzu Dolnym 1 0

Co Gdzie Kiedy. Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki (ul. Lubelska 12) zaprasza na kolejną odsłonę Soboty Literackiej. 26 maja o godz. 16 odbędzie się spotkanie poświęcone Balladzie o pewnej panience Szczepana Twardocha.

Gmina Biała Podlaska: Inwestycje drogowe zablokowane, ceny za wysokie

Gmina Biała Podlaska: Inwestycje drogowe zablokowane, ceny za wysokie 3 0

Gmina Biała Podlaska musi powtarzać przetargi na roboty drogowe. Wszystko dlatego, że wykonawcy swoją pracę wyceniają coraz drożej.

Joanna Mucha: Prokurator powinien się zająć władzami stadniny w Janowie

Joanna Mucha: Prokurator powinien się zająć władzami stadniny w Janowie 0 16

Śledztwo w sprawie niegospodarności w stadninie koni w Janowie Podlaskim jest sztucznie przedłużane. Prokuratura powinna się zająć osobami, które obecnie tam rządzą, a dawny prezes Marek Trela powinien wrócić do pracy – przekonuje posłanka PO Joanna Mucha

Juwenalia 2018 w Białej Podlaskiej. Zdjęcia z korowodu studenckiego
galeria

Juwenalia 2018 w Białej Podlaskiej. Zdjęcia z korowodu studenckiego 0 2

We wtorek i środę odbyły się Juwenalia Państwowej Szkoły Wyższej im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej.

Hit transferowy w Pszczółce Polski Cukier AZS UMCS

Hit transferowy w Pszczółce Polski Cukier AZS UMCS 0 3

Brianna Joelle Kiesel zasiliła szeregi Pszczółki Polski AZS UMCS Lublin. 24-letnia Amerykanka ma na swoim koncie występy w najlepszej lidze świata, WNBA. Ostatnio reprezentowała szwedzkie Umea Udominate

Nocne sklepy z alkoholem w Lublinie nie zbankrutują. Pomysł radnych PiS nie przeszedł

Nocne sklepy z alkoholem w Lublinie nie zbankrutują. Pomysł radnych PiS nie przeszedł 0 15

Nie będzie w Lublinie ograniczeń nocnej sprzedaży alkoholu. Ich wprowadzenia chcieli radni PiS, ale większość Rady Miasta była temu przeciwna. W czwartek uchwalony został za to zakaz sprzedaży trunków m.in. obok szkół i kościołów. Radni ustalili też maksymalną liczbę zezwoleń dla sklepów i lokali gastronomicznych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!