Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

1 grudnia 2017 r.
6:46

Lublin: Sędziowie odmawiają min. Ziobro. Nikt nie chce przyjąć propozycji

231 67 A A
Zgodnie z przyjętymi niedawno przepisami, minister sprawiedliwości może bez żadnego powodu odwoływać sędziów ze stanowisk kierowniczych
Zgodnie z przyjętymi niedawno przepisami, minister sprawiedliwości może bez żadnego powodu odwoływać sędziów ze stanowisk kierowniczych (fot. Archiwum)

Minister sprawiedliwości chce zmian w kierownictwie Sądu Okręgowego w Lublinie. Jest jednak problem ze znalezieniem kandydata na prezesa – ustaliliśmy nieoficjalnie. W ostatnich dniach kolejna osoba miała odrzucić propozycję z resortu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jak ustaliliśmy nieoficjalnie, chodzi o sędzię z kierownictwa jednego z sądów rejonowych w Lublinie. Sędzia odmówiła przyjęcia stanowiska prezesa w sądzie okręgowym. Wcześniej podobne propozycje miało odrzucić przynajmniej dwóch sędziów. Poszukiwania kandydatów trwają od tygodni.

– Urzędujący prezesi nie są w komfortowej sytuacji, bo w każdej chwili mogą dostać faks z odwołaniem bez żadnego uzasadnienia – słyszymy od jednego z lubelskich sędziów. – W takich warunkach trudno normalnie pracować. Ostatnie wydarzenia wskazują, że odwołania nie są poprzedzone jakąkolwiek rozmową z osobą, z którą minister chce się rozstać.

Nasi informatorzy twierdzą, że zmiany w Sądzie Okręgowym w Lublinie miałyby nastąpić w najbliższych dniach. Przed zaplanowanym na 6 grudnia spotkaniem ministra sprawiedliwości z prezesami sądów z całego kraju. Rozmowy z sędziami mają trwać trzy dni.

– Atmosfera jest napięta, bo nie wiadomo, jakie będą oczekiwania ministra – komentuje inny z sędziów z Lublina. Oficjalnie sędziowie nie odnoszą się do sprawy.

Zgodnie z przyjętymi niedawno przepisami, szef resortu sprawiedliwości może bez żadnego powodu odwoływać sędziów ze stanowisk kierowniczych. Decyzja ma skutek natychmiastowy. Minister może działać w ten sposób do końca grudnia. Decyzje o odwołaniu przesyłane są zwykle faksem.
Tak też było w przypadku wiceprezesa Sądu Apelacyjnego w Lublinie. Sędzia Cezary Wójcik został odwołany 10 listopada, bez żadnego uzasadnienia i przed upływem połowy kadencji. Faks w tej sprawie poprzedził tylko telefon z działu kadr ministerstwa.

W reakcji na decyzję ministra sędziowie lubelskiej apelacji podjęli specjalną uchwałę, w której sprzeciwiają się działaniom Zbigniewa Ziobry, polegającym na odwoływaniu sędziów bez konkretnych przyczyn.

Wyrazili też „stanowczy sprzeciw” wobec wszelkich prób narzucenia konkretnego kandydata na stanowisko wiceprezesa sądu. Kilka dni później prezes lubelskiej „apelacji” przedstawił w ministerstwie troje własnych kandydatów. Jak wiadomo nieoficjalnie, to troje sędziów Sądu Apelacyjnego w Lublinie.

– Ministerstwo ma zapoznać się z kandydaturami, po czym wyznaczone zostanie kolejne spotkanie. Nadal jednak nie dotarły do nas żadne decyzje w tej sprawie – informuje Barbara Du Château, rzecznik Sądu Apelacyjnego.

Sposób wprowadzania zmian wśród prezesów sądów krytykuje m.in. Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia. Już w sierpniu wystosowało oświadczenie, w którym apeluje do sędziów, aby nie przyjmowali stanowisk po wyrzuconych prezesach sądów. – Pamiętajmy, że za każdą taką decyzją stoi pozbawienie naszych kolegów i koleżanek funkcji w sposób urągający wszelkim zasadom prawnym i międzyludzkim – czytamy w oświadczeniu.

Zbigniew Ziobro: Sądy mają przyszpieszyć

Komentarze 67

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 1 grudnia 2017 o 07:58
+2
Nie ma chętnych do kolaboracji?
Avatar
Ola / 5 grudnia 2017 o 14:26
+1
Ze statystyk Ministerstwa wynika, że w sądach apelacyjnych na jednego sędziego przypada rocznie 227 spraw. To praktycznie jedna sprawa dziennie a często są to wielotomowe sprawy ( na 1 tom się 200 stron). Ale najlepiej wypowiadać się, nie mając o niczym pojęcia :)
Avatar
Gość / 1 grudnia 2017 o 20:36
+1
tak to jest ,jak gówniarze mają za dużo pozwolone ,co te prącia.. z pisu sobie wyobrażają? że prl wróci? a kto ma być zsrr ? watykan? korea płn? na szczęscie jarkaczowi zdrowie szlag trafia ,a wtedy co innego we łbie siedzi i dawne zabawy przestają rajcować .chyba platfusy czekają na tę chwile
Avatar
Gość / 1 grudnia 2017 o 16:01
+1
Ziobro arogancko przejmuje kontrolę nad sądami i niszczy zasadę niezawisłości sędziów. Witamy w państwie policyjnym! Szkoda Polski!
Avatar
Don / 1 grudnia 2017 o 08:24
+1
undefined napisał:
odwołać prezesów so orzekających jeszcze w prl! brać sędziego z innego województwa skoro wszyscy kraczą tu jak wrony.
jeśli urodziłeś się w prl, to czemu nie odwołać ciebie z pracy? sędziów "orzekających w prl" w domyśle - stalinowskich jak mniemam - już daaaawno nie ma.
undefined napisał:
coś jednak się zmienia na lepsze. nie widać wyścigu do koryta. w porównaniu z innymi, których trudno oderwać. brak honoru nie ułatwia składania dymisji- co przydało by się nie którym dzisiaj.
 wtraącając w słowa "po" rozumiem, że jesteś po***y i się leczyć musisz, tak?
undefined napisał:
najśmieszniejsze w tych zmianach o sądach aby nie było żadnego z czasów prl jest to, że jedną z głównych osób od reform jest komuch :)
 pluń pisowcowi w oczy a powie, że deszcz pada.
undefined napisał:
po co w ogóle jest ten sąd apelacyjny jak sędziowie nie mają tam nic do roboty. kilka spraw rocznie przypada na jeden łeb sędziowski. zlikwidować.
 bo to instancja odwoławcza od wyroków sądu okręgowego orzekającego w i inastancji? nie wiem, może faktycznie - przegraj sprawę przed so na kilkaset tysięcy złotych, a chuuuj, najwyżej nie odwołasz się nigdzie.
undefined napisał:
cytat-" pamiętajmy, że za każdą taką decyzją stoi pozbawienie naszych kolegów i koleżanek funkcji". a zwykłego pracownika można wywalić na zbity pysk w trybie natychmiastowym?
 dalsza cześć cytatu, o której troll zapomniał brzmiała "(...) w sposób urągający poprzez pismo wysłane faksem". ale jak beata mazurek czy danusia hujecka z tvpis - tu się coś niedopowie, tu się zełga, tu kogoś opluje, a prezes dojdzie w spodnie ze szczęścia.
 dalsza cześć cytatu, o której troll zapomniał brzmiała "(...) w sposób urągający poprzez pismo wysłane faksem". ale jak beata mazurek czy danusia hujecka z tvpis - tu się coś niedopowie, tu się zełga, tu kogoś opluje, a prezes dojdzie w spodnie ze szczęścia. rozwiń
Avatar
Gość / 1 grudnia 2017 o 07:31
+1
A moze Misiewicza by wsadził
Avatar
Gość / 4 grudnia 2017 o 15:27
Jeżeli to prawda to znaczy, że Sądy będą Polskie nie bolszewickicko-ziobrano-stalinowskie
Avatar
Gość / 4 grudnia 2017 o 10:07
Reforma sądów jest konieczna - bo są obsadzone w dużej cześci postkomunistami lub ich dziećmi, zmiany personalne w sądach także są konieczne
Avatar
Gość / 3 grudnia 2017 o 14:43
Odmawiają szefowi? To kopa w dupę i wyrzucić z zawodu, a emerytura 1200 !!!!
Avatar
Gość / 1 grudnia 2017 o 14:01
Minister Ziobro powinien zdymisjonować właśnie tą panią rzecznik,ona prowadząc moją sprawę odwoławczą nie dała mi się nawet bronić i to ma być sędzia,Pan minister powinien przyjrzeć się temu jak ta sędzia prowadziła sprawy,ja odczułam wrażenie ,że ta sędzina jest panem,Bogiem i carem.
Avatar
Gość / 6 grudnia 2017 o 05:09
-1
Spokojna głowa jak mawiał Wiech. Nasi problemy to wielki śmiech. Będzie zmiana nasiego Prezesa i ok. Nie chcą tubylcy to Ziobro da z innej parafii i basta. A nasiej propagandzie zostanie lot : Świdnik do Tel Awiwu i radio mośkowe:" Jest ósma albo wpół do ósmej".
Avatar
Ola / 5 grudnia 2017 o 14:26
+1
Ze statystyk Ministerstwa wynika, że w sądach apelacyjnych na jednego sędziego przypada rocznie 227 spraw. To praktycznie jedna sprawa dziennie a często są to wielotomowe sprawy ( na 1 tom się 200 stron). Ale najlepiej wypowiadać się, nie mając o niczym pojęcia :)
Avatar
Gość / 5 grudnia 2017 o 10:27
-1
Nie łudzić się układu lubelskiego nie da się rozbić :-(
Avatar
Gość / 4 grudnia 2017 o 22:24
-1
na razie sądy są właśnie w dużej mierze postkomunistyczno-platformerskie ewentualnie są dzieci byłych komunistów
Avatar
Gość / 4 grudnia 2017 o 15:27
Jeżeli to prawda to znaczy, że Sądy będą Polskie nie bolszewickicko-ziobrano-stalinowskie
Avatar
Gość / 4 grudnia 2017 o 10:07
Reforma sądów jest konieczna - bo są obsadzone w dużej cześci postkomunistami lub ich dziećmi, zmiany personalne w sądach także są konieczne
Avatar
Gość / 3 grudnia 2017 o 23:17
-1
Widocznie "NADZWYCZAJNA KASTA" w lubelskich strukturach sądowniczych jest jeszcze na tyle mocna że uczciwi i praworządni sędziowie boją się zemsty z jej strony. Ale nie chcą lubelscy sędziowie to Ziobro podeśle tu kogoś z zewnątrz bardziej radykalnego który rozwali tą lubelską sitwę.
Avatar
Gość / 3 grudnia 2017 o 22:10
-1
Dziennik stronniczo broni oczywiście sędziów.Jak zwykle u nich PIS robi dużo złego.Typowe zachowanie lewacko-niemieckiej prasy.
Avatar
Gość / 3 grudnia 2017 o 15:42
-1
"Nadzwyczajna kasta" wierzga i kwiczy.
Avatar
Gość / 3 grudnia 2017 o 15:19
-1
Mają rację : bo jak przyjmą propozycję Pana Ministra to koleś po fachu podkabluje to co jeszcze nie wyszło na jaw. Może to będzie gąska albo jakaś wiertarka a tak ręka rękę myje. Świeczki tylko są prawdziwe w rękach sędziów i pani sędziny SN. Reszta zakłamanie i obłuda.
Zobacz wszystkie komentarze 67

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Dlaczego trzeba wstawać rano? Krótka opinia pana Mirona

Dlaczego trzeba wstawać rano? Krótka opinia pana Mirona 0 0

Bez tytułu, bez nadmiaru strof. Ale z cennymi uwagami stołecznego poety. Akurat coś na sobotni poranek

Finał Ligi Mistrzów. Gdzie oglądać? Transmisja w TV i Internecie

Finał Ligi Mistrzów. Gdzie oglądać? Transmisja w TV i Internecie 1 0

W sobotę najważniejszy mecz klubowego sezonu. Punktualnie o 20.45 na stadionie w Kijowie w meczu finałowym zagrają Real Madryt i Liverpool

Dzień matki spędzają w szpitalu ze swoimi dziećmi. To dla nich była akcja "Piękna Mama"
galeria

Dzień matki spędzają w szpitalu ze swoimi dziećmi. To dla nich była akcja "Piękna Mama" 5 2

Rozmową z Natalią Voytsel z Fundacji „Gdy Liczy się Czas”, która już po raz trzeci zorganizowała charytatywną akcję „Piękna Mama” w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie. Akcja, w której uczestniczą stylistki, fryzjerki i masażysta jest adresowana do matek dzieci z oddziału Onkologii, Hematologii i Transplantologii.

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą"

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą" 0 1

Hubert Kołodziejski z Rokitna (pow. bialski) znalazł się w gronie najbardziej obiecujących projektantów mody w Polsce według magazynu K–MAG.

"W rytmie natury". Akcja nad Zalewem Zemborzyckim
26 maja 2018, 11:00

"W rytmie natury". Akcja nad Zalewem Zemborzyckim 1 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 11 na terenie Mariny nad Zalewem Zemborzyckim rozpocznie się akcja W rytmie natury. Na uczestników czeka moc atrakcji.

Dni Puław 2018: Mieszkańcy zatańczyli poloneza [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Dni Puław 2018: Mieszkańcy zatańczyli poloneza [zdjęcia, wideo] 14 4

Kilkaset par zatańczyło w piątek poloneza na placu Chopina w Puławach. Na koniec mieszkańcy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.

Ciężka sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej. Zemdlała pielęgniarka, która była sama na dyżurze
film

Ciężka sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej. Zemdlała pielęgniarka, która była sama na dyżurze 182 20

– Totalne fiasko – tak pielęgniarki ze szpitala wojewódzkiego przy al. Kraśnickiej w Lublinie oceniają dzisiejsze rozmowy z dyrekcją w sprawie podwyżek wynagrodzeń. Kilkadziesiąt pielęgniarek nadal jest na L4. Na poniedziałek zaplanowano kolejną turę rozmów.

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych?

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych? 2 0

Kolejna gigantyczna kumulacja w loterii Eurojackpot. Już dziś 25.05.2018 r. do wygrania jest aż 385 mln zł. Sprawdź wyniki losowania i zwycięskie liczby. Czy ktoś zgarnie główną wygraną?

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie 0 3

Nie ma tu recepty, ale każdy kto nie może zasnąć, łatwo zidentyfikuje się z podmiotem lirycznym

Nowa hala sportowa powstanie za większe pieniądze. Radni zgodzili się na wzrost zadłużenia

Nowa hala sportowa powstanie za większe pieniądze. Radni zgodzili się na wzrost zadłużenia 14 21

Puławscy radni upoważnili prezydenta do zadłużenia miasta i rozstrzygnięcia ostatniego przetargu na budowę nowej hali widowiskowo-sportowej. Łączne wydatki związane z budową pierwszego etapu obiektu (bez basenu) władze szacują na ok. 90 mln złotych.

Po zdrowie na wakacje. Gratisowe badania w Tarasach Zamkowych
26 maja 2018, 10:00

Po zdrowie na wakacje. Gratisowe badania w Tarasach Zamkowych 0 0

Z bezpłatnych badań prowadzonych przez studentów z organizacji Młodych Medyków przy Uniwersytecie Medycznym w Lublinie będzie można skorzystać już w sobotę, 26 maja w Tarasach Zamkowych.

Kolejne wzmocnienie Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS

Kolejne wzmocnienie Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS 0 0

Brianna Joelle Kiesel i Magdalena Szajtauer wzmocniły Pszczółkę Polski Cukier AZS UMCS Lublin. Dorota Mistygacz podpisała nowy kontrakt

Straż Graniczna świętowała w Białej Podlaskiej. Awanse na wyższe stopnie [zdjęcia]
galeria

Straż Graniczna świętowała w Białej Podlaskiej. Awanse na wyższe stopnie [zdjęcia] 0 1

Ponad 300 awansów na wyższe stopnie służbowe przyznał Nadbużański Oddział Straży Granicznej. Okazją były piątkowe wojewódzkie uroczystości 27. rocznicy utworzenia Straży Granicznej, które odbyły się w Białej Podlaskiej.

Noc Kultury 2018: Lista wydarzeń, na które musisz odebrać wejściówkę. Kto pierwszy, ten lepszy
galeria
film

Noc Kultury 2018: Lista wydarzeń, na które musisz odebrać wejściówkę. Kto pierwszy, ten lepszy 23 0

Od soboty będzie można rezerwować bezpłatne wejściówki na Noc Kultury (2/3 czerwca). Obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, a rezerwacja jest możliwa tylko przez internet. Chodzi oczywiście tylko o wydarzenia, na które wpuszczana może być ograniczona liczba widzów. Jakie to imprezy i jak zdobyć wejściówkę?

Puławy: Nauczycielka stanie do walki o fotel prezydenta
Sonda

Puławy: Nauczycielka stanie do walki o fotel prezydenta 39 46

Przewodnicząca rady miasta Bożena Krygier powalczy jesienią o fotel prezydenta miasta Puławy. Jej kandydaturę potwierdziły władze Prawa i Sprawiedliwości.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium
Uwaga czytelniku!
Nie teraz Przeczytaj i wyraź zgodę

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.