niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lublin

Źle wydał nasze pieniądze

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 listopada 2002, 19:15
Autor: Ewa Stępień

Pisał skargi na NIK w Lublinie. Naciskał na dyrektora PFRON. Wszystko na nic. Andrzej Mańka, poseł LPR, niewłaściwie wydał publiczne pieniądze. Zarzuty lubelskiej delegatury NIK potwierdziła Warszawa.

W sierpniu napisaliśmy, że Mańka, jako dyrektor Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Lublinie, bezprawnie udzielił dofinansowania (233 tys. zł) – w ramach programu „Papirus” – radomskiej firmie Radom Media na wydanie czasopism o problemach niepełnosprawnych. Trzynaście innych firm z regionu dostało do podziału zaledwie 136 tys. zł.
Zarzuty oparliśmy na nieoficjalnych wynikach kontroli lubelskiej delegatury NIK w funduszu. Poseł Mańka mówił, że są one niesłuszne i że to udowodni.
Kilka dni po ukazaniu się artykułu sprawa miała znaleźć swój finał. Zbliżał się ostateczny termin składania zastrzeżeń do kontroli. I wydawało się, że na tym będzie koniec. Ale tak się nie stało.
Osobą mogącą składać zastrzeżenia do wyników kontroli był Eugeniusz Ulewicz, obecny dyrektor PFRON w Lublinie. Poseł Mańka nie miał już w tej sprawie – wedle prawa – nic do powiedzenia. A dyr. Ulewicz zastrzeżeń nie miał. Jednak ostatniego dnia je zgłosił.
Być może na zmianę jego decyzji miało wpływ pismo, które po naszym artykule dostał od posła. „Należy złożyć zastrzeżenia do wystąpienia pokontrolnego. W związku z tym, iż 19 sierpnia, godz. 24 mija termin (...), proszę o pilne uwzględnienie moich argumentów” – napisał Mańka do Ulewicza.
Ponieważ PFRON wniósł zastrzeżenia, sprawy nie można było zamknąć. We wrześniu lubelska NIK powołała komisję odwoławczą, która utrzymała zarzuty o nieprawidłowościach. Wysłała dokumenty do podpisu prezesowi NIK w Warszawie. Jak ustaliliśmy, Mańka pukał także tam. Składał skargi, próbując wpłynąć na bieg sprawy.
– Składałem skargi dlatego, że nie chciano mi udostępnić informacji o wynikach kontroli – mówi poseł.
Prezes NIK powołał więc komisję rozstrzygającą. Ta w ostatnich dniach definitywnie zakończyła sprawę. Utrzymała zarzuty lubelskiej NIK. Orzekła, że Andrzej Mańka i jego zastępca Ryszard Mańko są odpowiedzialni za niewłaściwe gospodarowanie środkami PFRON. Nakazała, by spółka Radom Media zwróciła dofinansowanie.
– Będę rozmawiał, gdy poznam dokument rozstrzygnięcia – powiedział Dziennikowi Mańka. – Podtrzymuję tezę, że nie popełniłem przestępstwa.
Z rozstrzygnięcia zadowolony jest dyr. Ulewicz.
– To, że składałem zastrzeżenia, wynikało z czegoś, o czym nie chciałbym mówić – podkreśla znacząco. – Poseł i spółka żyją sobie spokojnie, a ja jestem przesłuchiwany jako świadek.
Choć NIK zakończyła sprawę, ma ona swój dalszy ciąg. Postępowanie dotyczące wydawania pieniędzy w lubelskim PFRON – na wniosek Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego – prowadzi teraz Prokuratura Rejonowa w Lublinie. – Przesłuchujemy świadków, gromadzimy dokumentację – mówi Andrzej Pogoda, zastępca prokuratora rejonowego.

Zarzuty NIK

Zdaniem kontrolerów lubelski PFRON nie był właściwym adresatem wniosków od firmy Radom Media o dotację (gdyż spółka działa w województwie mazowieckim). Poza tym dofinansowanie nie mogło przekroczyć 70 proc. poniesionych przez spółkę kosztów, a wyniosło blisko 100 proc. PFRON zaliczkowo przelał też na konto firmy 53 tys. zł przed nadesłaniem przez nią dokumentów rozliczeniowych. Dofinansowanie dla radomskiej spółki stanowiło 63 proc. środków przyznanych wtedy czternastu firmom.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!