środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

Zmarł bp Kazimierz Ryczan, wieloletni profesor KUL

Dodano: 13 września 2017, 13:25
Autor: KUL

13 września po długiej i ciężkiej chorobie zmarł ks. bp senior diecezji kieleckiej Kazimierz Ryczan, wieloletni profesor teologii pastoralnej KUL. Miał 78 lat

Ks. bp prof. Kazimierz Ryczan
Ks. bp prof. Kazimierz Ryczan

Kazimierz Ryczan urodził 10 lutego 1939 w Żurawicy k. Przemyśla. W latach 1956-1963 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Od roku 1966 kontynuował specjalistyczne studia teologiczne na KUL. W 1976 r. rozpoczął pracę naukową na lubelskiej uczelni, a dwa lata później obronił doktorat. W 1992 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego i został powołany na Kierownika Katedry Socjologii Religii w Instytucie Teologii Pastoralnej KUL. 11 września 1993 roku przyjął sakrę biskupią i objął posługę ordynariusza diecezji kieleckiej, nie rezygnując z pracy naukowo-dydaktycznej w KUL. Do roku 2011 był kierownikiem Katedry Socjologii Religii, a regularne wykłady prowadził do 2013 r.

Zainteresowania naukowe bp. Ryczana obejmowały socjologię religii i katolicką naukę społeczną, m.in. problematykę powołań kapłańskich i zakonnych, tradycji religijnej, koncepcji ładu społecznego i roli Kościoła w życiu społecznym. Jest autorem kilkudziesięciu prac naukowych z tego zakresu. Wypromował 14 doktorów.

Wyjeżdżał na stypendia naukowe do Instytutu Katolickiego w Paryżu oraz na Uniwersytet Katolicki w Leuven. W czasie pracy na KUL był m.in. sekretarzem, a potem I wiceprzewodniczącym Komisji Uczelnianej „Solidarności” (1980-81), wicedyrektorem, a następnie dyrektorem Konwiktu księży studentów (1983-93). Był m.in. członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polsk, Rady Naukowej, przewodniczącym Rady Głównej Konferencji Episkopatu Polski do Spraw Społecznych Iustitia et Pax, a także Krajowym Duszpasterzem Ludzi Pracy.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w bazylice katedralnej w Kielcach. Msza Święta żałobna pod przewodnictwem ks. kard. Stanisława Dziwisza zostanie odprawiona w poniedziałek 18 września o godz. 17. Msza Święta pogrzebowa pod przewodnictwem ks. abpa Marka Jędraszewskiego, Metropolity Krakowskiego – we wtorek 19 września 2017 r. o godz. 15. Ciało zmarłego zostanie złożone w krypcie bazyliki.

Czytaj więcej o: Lublin Kościół KUL
Użytkownik niezarejestrowany
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (13 września 2017 o 16:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
UWIELBIANY PRZEZ TEGO NGOŚCIA JEZUSEK MU NIE POMÓGŁ ?.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!