niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lublin

Zmarł prof. Zygmunt Mańkowski

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 lutego 2012, 12:24
Autor: (jotem)

Prof. Zygmunt Mańkowski wykładał również na Wydziale Politologii UMCS (Archiwum)
Prof. Zygmunt Mańkowski wykładał również na Wydziale Politologii UMCS (Archiwum)

We wtorek wieczorem zmarł wybitny historyk, ceniony pedagog i publicysta związany z UMCS prof. Zygmunt Mańkowski. Miał 86 lat.

Prof. Zygmunt Mańkowski urodził się 29 czerwca 1926 roku w Sokalu na Kresach Wschodnich. Był nauczycielem akademickim, historykiem dziejów nowożytnych i najnowszych, publicystą, a także działaczem społecznym. Działał w Związku Harcerstwa Polskiego jako podharcmistrz oraz członek komendy hufca.

Od 1947 do 1951 r. studiował historię w Uniwersytecie Jagiellońskim, a w 1952 r. uzyskał magisterium z historii w Uniwersytecie Warszawskim. Od 1954 do 1996 r. był pracownikiem naukowym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Tu uzyskał doktorat, habilitację i profesurę. W latach 1987-1990 był prorektorem UMCS.

W latach 1975-1996 kierował Zakładem Historii Najnowszej, był dyrektorem Instytutu Historii, oraz od 1991 do 1993 roku był dziekanem Wydziału Humanistycznego. Wykładał również na Wydziale Politologii, a także w Wyższej Szkole Dziennikarstwa im. Melchiora Wańkowicza.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Ewa
też mgr
Przyjaciele
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Ewa
Ewa (3 lutego 2012 o 13:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Żal wielki,kto jeszcze został z takich postaci? Uczony, szanujący innych to rzadkość. A do tego otwarty na wszystkie pomysły, lubiący ludzi, ceniący ich zainteresowania.Osobiście zawdzięczam Mu przewietrzenie głowy, osiągnięcie łagodnej perspektywy świata i ludzi. A jak On umiał się cieszyć życiem, jak pięknie kochał swoją żonę, choć wszystkie kobiety były dla niego zjawiskiem... Nie żegnam się z Nim, otwieram wspomnienia.
Rozwiń
też mgr
też mgr (2 lutego 2012 o 12:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Do dzisiaj wspominam (z kolegami i koleżankami) jego seminarium magisterskie. Strasznie trudno było się tam załapać, bo było - można powiedzieć - elitarne. My, młodość i Profesor.
Rozwiń
Przyjaciele
Przyjaciele (1 lutego 2012 o 19:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zygmunt, będziemy Cię pamiętać!

http://www.youtube.com/watch?v=ZEe9sXO1M-I&feature=related
Rozwiń
mgr
mgr (1 lutego 2012 o 16:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Żył w niełatwych czasach i dokonywał niełatwych wyborow. Ale zawsze był otwarty i zyczliwie usposobiony do świata i ludzi. Dla nas studentów był niezwykłą postacią. Odkrywał przed nami świat nauki, historii i ludzi. Zawsze mawiał, że w historii ludzie sa najważniejsi.
Rozwiń
WSD
WSD (1 lutego 2012 o 14:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wielka strata. Wspaniały Człowiek o wielkiej wiedzy, rzadkiej umiejętności jej popularyzowania, przy tym cudowny kompan do rozmowy. Strasznie trudno będzie skasować w książce telefonicznej numer Jego komórki. Na szczęście myśli i wspomnienia kasowaniu nie podlegają. Żegnaj Profesorze. Wyrazy głębokiego współczucia dla Żony i Rodziny.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!