niedziela, 25 marca 2018 r.

Lublin

Zmarł Ryszard Kapuściński

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 stycznia 2007, 22:41

Wczoraj w warszawskim szpitalu zmarł wybitny polski reportażysta, eseista i publicysta - Ryszard Kapuściński. Miał 74 lata.

Pisarz od dawna przebywał w szpitalu Akademii Medycznej na ul. Banacha w Warszawie. W piątek przeszedł poważną operację układu pokarmowego, we wtorek nad ranem miał rozległy zawał serca. Lekarzom nie udało się go uratować

Ryszard Kapuściński urodził się 4 marca 1932 r. w Pińsku, na Polesiu (dzisiejsza Białoruś). W młodości pracował jako dziennikarz, najdłużej w "Sztandarze Młodych". W 1956 r. wyruszył w swoją pierwszą wielką podróż. Odwiedził Indie, Afganistan i Pakistan. Rok później wyruszył do Chin i Japonii.

Po powrocie odszedł ze "Sztandaru”. Pracował w Polskiej Agencji Prasowej. Pod koniec 1958 r. otrzymał etat w dziale krajowym "Polityki” .

Prawdziwą sławę przyniosły mu relacje z ogarniętego wojną domową Konga. A podróż do Afryki prawdziwie rozbudziła zamiłowania reporterskie Kapuścińskiego. W 1962 r. został stałym korespondentem PAP-u w Afryce.

Do powrotu z Afryki zmusił Kapuścińskiego stan zdrowia. Zachorował na gruźlicę i malaryczne zapalenie opon mózgowych. W 1967 r. znalazł się w szpitalu w Warszawie.

Jesienią 1967 r. został korespondentem PAP w Ameryce Południowej. Przez 5 lat mieszkał w Chile, Brazylii, Meksyku i Boliwii.

W 1974 r. wrócił do Polski, gdzie rozpoczął pracę w tygodniku "Kultura” (do 1980 r.) Nadal nieustannie podróżował, kilkakrotnie był między innymi w Angoli, Etiopii i Iranie.

Od początku lat 80. Kapuściński poświęcił się pisarstwu. Wyrazem tego jest zbiór wierszy "Notes” (1986) oraz "Lapidarium” (1990). W 1993 r. wydał "Imperium”, relację z podróży po byłych południowych republikach ZSRR. Książka jest opisem zmian, jakie zaszły po upadku ZSRR. Kolejną pozycją jest "Heban” (1998), w której powraca do tematu afrykańskiego. W 2002 r. ukazała się piąta część "Lapidariów”. W 2003 "Autoportret Reportera”, a w 2004 "Podróże z Herodotem".

Był laureatem wielu prestiżowych nagród literackich, m.in. nagrody im. Dariusza Fikusa za rok 2004. Doktor honoris causa Uniwersytetów Jagiellońskiego i Gdańskiego. Wybrany Dziennikarzem Wieku przez swych kolegów w plebiscycie miesięcznika "PRESS". Łącznie otrzymał ponad 40 nagród i wyróżnień, jednak nie doczekał literackiego Nobla - był jednym z głównych pretendentów do niego w 2006 roku.


(PAP, am)

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!