czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Zmiany w limitach przyjęć na lubelskich uczelniach. O indeks może być trudniej

Dodano: 13 kwietnia 2017, 19:20

W piątek na UMCS rusza rekrutacja na kolejny rok akademicki. Największa lubelska uczelnia jeszcze nie wie, ilu studentów przyjmie na pierwszy rok. Politechnika Lubelska i Uniwersytet Przyrodniczy wiedzą. Szykują mniej indeksów niż przed rokiem

Szykują się cięcia na lubelskich uczelniach.
Szykują się cięcia na lubelskich uczelniach.

Zmniejszenie limitów przyjęć na pierwszy rok studiów na wielu szkołach wyższych wymuszają nowe zasady przyznawania ministerialnych dotacji. W tym przypadku decydujący będzie algorytm mierzony liczbą studentów przypadających na jednego nauczyciela akademickiego. Jeśli będzie ich więcej, pieniędzy z ministerstwa będzie mniej. Dlatego masowe przyjmowanie studentów nie będzie już opłacalne.

Cięcia szykują się na lubelskich uczelniach. Politechnika Lubelska już wcześniej informowała, że aby wypełnić ministerialne kryteria, w ciągu dwóch lat będzie musiała zredukować liczbę wszystkich studentów z 10 tys. do 7,5 tys. Na nadchodzący rok akademicki planuje przyjąć w sumie 4925 kandydatów. – W porównaniu z bieżącym rokiem limit został zmniejszony o 175 miejsc. Ale lista oferowanych przez nas kierunków pozostanie bez zmian – informuje Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik prasowy uczelni.

O 213 indeksów mniej szykuje z kolei Uniwersytet Medyczny. – W tym roku nie będziemy prowadzić rekrutacji na większość kierunków na studiach zaocznych, które cieszyły się znikomym zainteresowaniem. Przyjmiemy też mniej osób na studia dzienne na kierunku zdrowie publiczne, na którym co roku nie wypełnialiśmy limitów – mówi Krystyna Walkowska, kierownik Działu Jakości Kształcenia UM. Cięć nie będzie na najpopularniejszych kierunkach. Liczba miejsc na stomatologii będzie taka sama jak przed rokiem, a na medycynę uczelnia planuje przyjąć o osiem osób więcej. – Taką propozycję wysłaliśmy do Ministerstwa Zdrowia, ale jeszcze czekamy na oficjalną odpowiedź – dodaje Walkowska.

UMCS, który w piątek rozpoczyna internetową rejestrację kandydatów na studia, jeszcze nie informuje o tegorocznych limitach przyjęć. – Uchwała rekrutacyjna zostanie przyjęta w maju – wyjaśnia Aneta Adamska, rzecznik prasowy uniwersytetu.

Według nieoficjalnych informacji, na pierwszy rok studiów może zostać przyjętych o ok. 20 proc. kandydatów mniej niż w ubiegłym roku.

KUL, który rekrutację rozpoczął jako pierwsza lubelska uczelnia już 4 kwietnia, nie planuje zmieniać limitów. – U nas w stosunku do ubiegłego roku liczba miejsc wzrośnie o 2 proc. – zapowiada z kolei Iwona Pachcińska, rzecznik prasowy Uniwersytetu Przyrodniczego. Ta uczelnia planuje przyjąć na pierwszy rok dwa tysiące kandydatów.

Internetowa rejestracja kandydatów na lubelskich uczelniach

  • KUL – do 6 lipca
  • UMCS od 14 kwietnia do 7 lipca (na kierunkach, na których przeprowadzany
    będzie egzamin praktyczny – do 23 czerwca)
  • Politechnika Lubelska – 22 maja – 5 lipca (na kierunku architektura – do 23 czerwca)
  • Uniwersytet Medyczny – 15 maja – 26 czerwca (dla kandydatów z zagraniczną i międzynarodową maturą 24 kwietnia – 4 maja)
  • Uniwersytet Przyrodniczy – 10 maja - 10 lipca
absolwent
Ignacy
Tak tylko pytam
(14) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

absolwent
absolwent (14 kwietnia 2017 o 14:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Strata żadna, szkoda życia na studiowanie w Lublinie.
Rozwiń
Ignacy
Ignacy (14 kwietnia 2017 o 12:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kandydaci na Politechnikę po Liceum Ogólnokształcącym żeby rozpocząć studia na politechnice na I roku powinni zdawać obowiązkowy egzamin z kompetencji i umiejętności zawodowych. Dla pozostałych powinien byc rok zerowy z przygotowania technicznego. Teraz na politechnikę może iść ktoś kto teoretycznie nie trzyał śrubokręta w ręce. Z kolei dla absolwetnów techników chcących studiować na politechnice powinien być zerowy rok wyrównawczy z matematyki i fizyki.
Rozwiń
Tak tylko pytam
Tak tylko pytam (14 kwietnia 2017 o 08:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Skąd tylu przyjętych na Politechnikę w bieżącym roku? Tylu nie było nawet w czasach gdy uczelnia się rozwijała. Może ta liczba dotyczy ilości osób przyjętych do pracy przez rektora?
Rozwiń
Gość
Gość (14 kwietnia 2017 o 07:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Powinni zamknąć prywatne "uczelnie", gdyż strasznie zaniżają poziom wykształcenia wyższego. Magister po takiej "sorbonie" ma tragicznie niskie kwalifikacje.
Rozwiń
Gość
Gość (14 kwietnia 2017 o 07:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Taką ciekawostką jest to, że z punktu widzenia finansów znacznie lepiej dla uczelni jest przyjąć obcokrajowca niż Polaka. Ciekawe z czyich pieniędzy (podatków) jest ta uczelnia utrzymywana.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (14)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!