Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 grudnia 2016 r.
19:21

Zmiany w taryfikatorze mandatów od 2017 roku. Za co możemy dostać punkty?

Autor: Zdjęcie autora p.p.
163 16 A A

Od 1 stycznia kierowcy muszą się przygotować się na zmianę taryfikatora punktowego. Zmiany Kodeksu Ruchu Drogowego skupiły się przede wszystkim na aspektach wymuszania pierwszeństwa na pieszych czy na drogach podporządkowanych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Od 1 stycznia 2017 roku w tabelach z karami pojawi się kilka nowych pozycji, za złamanie których będą grozić surowe konsekwencje punktowe. Mowa tutaj m. in. o spowodowaniu zagrożenia bezpieczeństwa innej osoby poza drogą publiczną, strefą zamieszkania i strefą ruchu (grozi 6 punktów karnych). 5 punktami będzie karana jazda wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych.

Za nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu pojazdom szynowym policjant nałoży 6 punktów. Wyprzedzanie z niewłaściwej strony pojazdu lub uczestnika ruchu, który sygnalizuje zamiar skręcenia w lewo będzie „kosztowało” 3 punkty.

Naruszenie obowiązku zatrzymania pojazdu w takim miejscu i na taki czas, aby umożliwić pieszym swobodny dostęp do pojazdów komunikacji publicznej lub na chodnik, w przypadku braku wysepki dla pasażerów na przystanku, zostanie ukarane 3 punktami karnymi.

To nie koniec zmian. W 2017 roku zmienią się zasady redukcji punktów karnych. Do tej pory co 6 miesięcy kierowca mógł udać się do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego i odbyć stosowne szkolenie, które eliminowało z dorobku punktowego 6 punktów.

Teraz ma się to zmienić, bowiem po przekroczeniu 24 punktów policjant nie będzie zabierał kierowcy prawa jazdy, ale poprzez starostę skieruje osobę na kurs doszkalający. Następnie, jeśli w ciągu 2 lat zmotoryzowany ponownie popełni ponad trzy wykroczenia lub jedno przestępstwo drogowe, wówczas traci uprawnienia.

Czytaj więcej o:

Komentarze 16

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 7 stycznia 2017 o 13:57
A kto wyprostuje w końcu ten zapis w którym policjant po przekroczeniu o ponad 50 km/h prędkości w terenie zabudowanym, zatrzymując prawko nie będzie nakładał mandatu tzn. nie będzie karał dwa razy za to samo wykroczenie,,, i mało tego czy przypadkiem nie jest zapisane w tym artykule, że szanowny Pan władza może zatrzymać a nie musi zatrzymać dokument??? to też wyprostujcie... bo przecież logicznym jest że taki o to piesek żeby sobie nabić punktów u szefa przywozi mu worek po kartoflach w którym jest pełno uprawnień do kierowania,,, chociaż miał wybór,,, mógł tylko wlepić kredytowany 500 i tyle!!!
A kto wyprostuje w końcu ten zapis w którym policjant po przekroczeniu o ponad 50 km/h prędkości w terenie zabudowanym, zatrzymując prawko nie będzie nakładał mandatu tzn. nie będzie karał dwa razy za to samo wykroczenie,,, i mało tego czy przypadkiem nie jest zapisane w tym artykule, że szanowny Pan władza może zatrzymać a nie musi zatrzymać dokument??? to też wyprostujcie... bo przecież logicznym jest że taki o to piesek żeby sobie nabić punktów u szefa przywozi mu worek po kartoflach w którym jest pełno uprawnień do kierowania,,, chociaż ... rozwiń
Avatar
Gość / 5 stycznia 2017 o 05:33
A może by tak zacząć od nawierzchni dróg i ich oznakowania.Ten stan prosi o poste do nieba.Oznakowanie jest zrobione pod kątem haków na kierowcę.Policja ma za zadanie jedynie szukać wykroczeń i wlepiania mandatów.Może by tak zaczęli monitorować jazdę,bo to budzi ogromne zastrzeżenia.Myślę,że instruktorzy naui jazdy są tylko pasażerami w samochodach,bo młodzi kierowcy nie odróżniają zamiaru skręcania od skręcania i kierunkowskazy włączają w momencie skrętu.To jest nagminne.Jazda przy osi jezdni bez względu z jaką szybkością jadą jest to także nagminne.Używanie świateł/jedno długie ,drugie krótki/ mijania i przeciwmgielnych to częste widoki.Co robi policja,a no mierzy prędkość,a reszta ,to chyba nie ich działka.
A może by tak zacząć od nawierzchni dróg i ich oznakowania.Ten stan prosi o poste do nieba.Oznakowanie jest zrobione pod kątem haków na kierowcę.Policja ma za zadanie jedynie szukać wykroczeń i wlepiania mandatów.Może by tak zaczęli monitorować jazdę,bo to budzi ogromne zastrzeżenia.Myślę,że instruktorzy naui jazdy są tylko pasażerami w samochodach,bo młodzi kierowcy nie odróżniają zamiaru skręcania od skręcania i kierunkowskazy włączają w momencie skrętu.To jest nagminne.Jazda przy osi jezdni bez względu z jaką szybkością jadą jest to takż... rozwiń
Avatar
Gość / 4 stycznia 2017 o 20:18
dziennik wschodni prawdę powie ?! nie ma żadnych zmian w taryfikatorze to już kolejna wpadka autora - zapewne zmiany się przyśniły :) ******policja.pl/pol/aktualnosci/137253,zmiany-w-przepisach-ruchu-drogowego-od-1-stycznia-2017-r.html
Avatar
Gość / 28 grudnia 2016 o 13:23
Pałe w dłoń niech szlifują krawężniki w niebezpiecznych dzielnicach
Avatar
Gość / 28 grudnia 2016 o 13:21
Darmozjady nieroby tylko karac by umieli ciekawe czy w koncu ich ktos ukarze
Avatar
Gość / 28 grudnia 2016 o 09:04
Niedługo będą karać za brudną karoserię, jako stwarzającą zagrożenie na drodze. Byle hajs się zgadzał.
Avatar
Gość / 28 grudnia 2016 o 07:47
Tresura kierowców? Przepisy o utracie prawa jazdy w przypadku popełnienia ponad 3 wykroczeń w ciągu 2 lat są rozpaczliwie głupie.
Avatar
Gość / 27 grudnia 2016 o 22:25
walić po rogach szczególnie pijaków za kierownicą i cwaniaków.
Avatar
Gość / 27 grudnia 2016 o 21:44
A kiedy zobaczymy kajdanki na rękach krawężnika, który skłamał w sądzie?
Avatar
Gość / 27 grudnia 2016 o 21:41
A kar dla rowerzystów brak. I jak ma być dobrze w tym kraju?
Avatar
Gość / 7 stycznia 2017 o 13:57
A kto wyprostuje w końcu ten zapis w którym policjant po przekroczeniu o ponad 50 km/h prędkości w terenie zabudowanym, zatrzymując prawko nie będzie nakładał mandatu tzn. nie będzie karał dwa razy za to samo wykroczenie,,, i mało tego czy przypadkiem nie jest zapisane w tym artykule, że szanowny Pan władza może zatrzymać a nie musi zatrzymać dokument??? to też wyprostujcie... bo przecież logicznym jest że taki o to piesek żeby sobie nabić punktów u szefa przywozi mu worek po kartoflach w którym jest pełno uprawnień do kierowania,,, chociaż miał wybór,,, mógł tylko wlepić kredytowany 500 i tyle!!!
A kto wyprostuje w końcu ten zapis w którym policjant po przekroczeniu o ponad 50 km/h prędkości w terenie zabudowanym, zatrzymując prawko nie będzie nakładał mandatu tzn. nie będzie karał dwa razy za to samo wykroczenie,,, i mało tego czy przypadkiem nie jest zapisane w tym artykule, że szanowny Pan władza może zatrzymać a nie musi zatrzymać dokument??? to też wyprostujcie... bo przecież logicznym jest że taki o to piesek żeby sobie nabić punktów u szefa przywozi mu worek po kartoflach w którym jest pełno uprawnień do kierowania,,, chociaż ... rozwiń
Avatar
Gość / 5 stycznia 2017 o 05:33
A może by tak zacząć od nawierzchni dróg i ich oznakowania.Ten stan prosi o poste do nieba.Oznakowanie jest zrobione pod kątem haków na kierowcę.Policja ma za zadanie jedynie szukać wykroczeń i wlepiania mandatów.Może by tak zaczęli monitorować jazdę,bo to budzi ogromne zastrzeżenia.Myślę,że instruktorzy naui jazdy są tylko pasażerami w samochodach,bo młodzi kierowcy nie odróżniają zamiaru skręcania od skręcania i kierunkowskazy włączają w momencie skrętu.To jest nagminne.Jazda przy osi jezdni bez względu z jaką szybkością jadą jest to także nagminne.Używanie świateł/jedno długie ,drugie krótki/ mijania i przeciwmgielnych to częste widoki.Co robi policja,a no mierzy prędkość,a reszta ,to chyba nie ich działka.
A może by tak zacząć od nawierzchni dróg i ich oznakowania.Ten stan prosi o poste do nieba.Oznakowanie jest zrobione pod kątem haków na kierowcę.Policja ma za zadanie jedynie szukać wykroczeń i wlepiania mandatów.Może by tak zaczęli monitorować jazdę,bo to budzi ogromne zastrzeżenia.Myślę,że instruktorzy naui jazdy są tylko pasażerami w samochodach,bo młodzi kierowcy nie odróżniają zamiaru skręcania od skręcania i kierunkowskazy włączają w momencie skrętu.To jest nagminne.Jazda przy osi jezdni bez względu z jaką szybkością jadą jest to takż... rozwiń
Avatar
Gość / 4 stycznia 2017 o 20:18
dziennik wschodni prawdę powie ?! nie ma żadnych zmian w taryfikatorze to już kolejna wpadka autora - zapewne zmiany się przyśniły :) ******policja.pl/pol/aktualnosci/137253,zmiany-w-przepisach-ruchu-drogowego-od-1-stycznia-2017-r.html
Avatar
Gość / 28 grudnia 2016 o 13:23
Pałe w dłoń niech szlifują krawężniki w niebezpiecznych dzielnicach
Avatar
Gość / 28 grudnia 2016 o 13:21
Darmozjady nieroby tylko karac by umieli ciekawe czy w koncu ich ktos ukarze
Avatar
Gość / 28 grudnia 2016 o 09:04
Niedługo będą karać za brudną karoserię, jako stwarzającą zagrożenie na drodze. Byle hajs się zgadzał.
Avatar
Gość / 28 grudnia 2016 o 07:47
Tresura kierowców? Przepisy o utracie prawa jazdy w przypadku popełnienia ponad 3 wykroczeń w ciągu 2 lat są rozpaczliwie głupie.
Avatar
Gość / 27 grudnia 2016 o 22:25
walić po rogach szczególnie pijaków za kierownicą i cwaniaków.
Avatar
Gość / 27 grudnia 2016 o 21:44
A kiedy zobaczymy kajdanki na rękach krawężnika, który skłamał w sądzie?
Avatar
Gość / 27 grudnia 2016 o 21:41
A kar dla rowerzystów brak. I jak ma być dobrze w tym kraju?