Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 listopada 2017 r.
21:01

Zmiany w wywozie i segregacji śmieci. Pięć pojemników zamiast dwóch?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 38 A A

Niektóre rodzaje odpadów będą wywożone rzadziej niż teraz, a na domowe odpady już nie wystarczą nam dwa pojemniki, bo śmieci mamy rozdzielać na pięć różnych grup. To zakłada projekt zmiany lokalnych przepisów, nad którym pojutrze głosować ma Rada Miasta

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nowe zasady segregacji śmieci narzuca nam prawo krajowe, a samorządy muszą mu się podporządkować. – Nie mamy wyjścia – przyznaje Krzysztof Żuk, prezydent miasta. Lublin ma na to czas do końca czerwca, bo wtedy wygasają obecne umowy na wywóz śmieci od mieszkańców. Później nie wystarczy, że dzielimy w domach odpady na frakcję suchą i odpady zmieszane.

Od lipca odpady mają być już wywożone „po nowemu”. Papier i tektura trafią do niebieskiego pojemnika lub worka, szkło do zielonego, plastiki oraz metale do żółtego, natomiast odpady ulegające biodegradacji (np. resztki żywności) do brązowego. Na odpady zmieszane przeznaczony będzie piąty pojemnik, który ma być w kolorze innym niż pozostałe.

Jak często opróżniane mają być śmietniki? Nad tym głosować ma w czwartek Rada Miasta, która rozpatrzy propozycje złożone jej przez prezydenta Lublina.

W zabudowie wielorodzinnej, zgodnie z projektem prezydenta, śmieciarka zjawiałaby się raz na tydzień po najszybciej psujące się odpady ulegające biodegradacji, również co tydzień odbierane byłyby surowce wtórne: metale, tworzywa sztuczne, papier i tekturę. Dwa razy w miesiącu odbierane mają być tzw. gabaryty, a raz na miesiąc szkło.

W zabudowie jednorodzinnej, jak proponuje prezydent, papier i szkło byłyby odbierane raz na miesiąc, odpady zmieszane oraz metale i plastiki raz na dwa tygodnie, tzw. bioodpady raz na tydzień, zaś odpady zielone raz na dwa tygodnie. A odpady wielkogabarytowe miałyby być zabierane raz na dwa miesiące.

Wszystko to sprawi, że odbiór odpadów będzie droższy. Jak przełoży się to na opłaty pobierane od mieszkańców? Tego jeszcze nie wiadomo, bo opłaty mają być ustalone przez Radę Miasta na początku przyszłego roku. To, że będą wyższe jest niemal przesądzone choćby dlatego, że przybędzie pojemników, a śmieciarki będą robić więcej kursów.

Pod kontrolą

Każdy z pojemników będzie musiał być wyposażony w specjalne czujniki umożliwiające „elektroniczne ewidencjonowanie każdej pojedynczej czynności odbioru odpadów”. – Tak, żebyśmy mogli sprawdzić, czy odpady z danego pojemnika zostały już odebrane i czy nie zostały zmieszane z odpadami innej frakcji – wyjaśnia Olga Mazurek-Podleśna z Urzędu Miasta.

Komentarze 38

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 14 listopada 2017 o 22:38
Ja będę całkowicie segregował i jeszcze więcej zapłacę? Poj....ło ich wszystkich? Dom się starzeje a radni coraz większe podatki ustalają, woda coraz gorsza a ceny w górę bo na premie potrzeba. A może tu już innego gospodarza potrzeba?
Avatar
ciekawy / 14 listopada 2017 o 16:48
undefined napisał:
Przecież to unijny nakaz dlaczego o tym nie napiszecie.
 Może jakiś konkretny paragraf zacytujesz.
Avatar
tru / 14 listopada 2017 o 16:02
A ktos wie czy komeko i ekoland się już połączyli? A co to jest ekoland polska????
Avatar
Gość / 14 listopada 2017 o 14:34
Raptem 5 pojemników, co tak słabo? Zróbcie chociaż osiem, będzie ludziom jeszcze wygodniej. PS. Ludzie powinni składac masowe pozwy z żądaniem rozbudowy altan śmietnikowych na koszt Niemiec i Francji (bo to te dwa kraje sa głównym motorem takich idiotycznych zmian).
Avatar
Gość / 14 listopada 2017 o 14:23
Masło o 10 zł , paliwo po 5 zł, śmieci i prąd w górę....mamy swoje 500+
Avatar
Gość / 14 listopada 2017 o 14:00
odkąd rządzi PIS ceny idą kosmicznie w góre żywnosć jeszcze ma zdrożeć
Avatar
Gość / 14 listopada 2017 o 13:54
pis rzadzi ciemny lud płaci
Avatar
oi / 14 listopada 2017 o 12:11
kto wyrzuca odpady do zsypów to znaczy ze nie segreguje i powinien płacić więcej. jaka to segregacja???
Avatar
pis / 14 listopada 2017 o 12:10
CZY KTOŚ ROZLICZY BILANS PODATKU SMIECIOWEGO W LUBLINIE?????? ILE OBCIĄZONO MIESZKAŃCÓW ILE ZAPŁACONO FIRMOM WYWOZOWYM???? ILE ZOSTAŁO W KASIE MIASTA????? ILE DODATKOWYCH LUDZI ZATRUDNIONO W WOŚ??? MOŻE KTOŚ ZADA TE PYTANIA Z CZŁONKLÓW PIS? JEST RADA MIASTA MOŻE KTOŚ ZADA TE PYTANIA PREZYDENTOWI?????
Avatar
op9o / 14 listopada 2017 o 12:08
proponuje karać bardziej firmy odpadowe zatrudnić więcej znajomych do kontroli to na pewno złożą tanią ofertę wszystkie ryzyka i kary powinni uwzględnić w ofercie. tanio to było przed zmianą podatku śmieciowego.
Avatar
Gość / 14 listopada 2017 o 22:38
Ja będę całkowicie segregował i jeszcze więcej zapłacę? Poj....ło ich wszystkich? Dom się starzeje a radni coraz większe podatki ustalają, woda coraz gorsza a ceny w górę bo na premie potrzeba. A może tu już innego gospodarza potrzeba?
Avatar
ciekawy / 14 listopada 2017 o 16:48
undefined napisał:
Przecież to unijny nakaz dlaczego o tym nie napiszecie.
 Może jakiś konkretny paragraf zacytujesz.
Avatar
tru / 14 listopada 2017 o 16:02
A ktos wie czy komeko i ekoland się już połączyli? A co to jest ekoland polska????
Avatar
Gość / 14 listopada 2017 o 14:34
Raptem 5 pojemników, co tak słabo? Zróbcie chociaż osiem, będzie ludziom jeszcze wygodniej. PS. Ludzie powinni składac masowe pozwy z żądaniem rozbudowy altan śmietnikowych na koszt Niemiec i Francji (bo to te dwa kraje sa głównym motorem takich idiotycznych zmian).
Avatar
Gość / 14 listopada 2017 o 14:23
Masło o 10 zł , paliwo po 5 zł, śmieci i prąd w górę....mamy swoje 500+
Avatar
Gość / 14 listopada 2017 o 14:00
odkąd rządzi PIS ceny idą kosmicznie w góre żywnosć jeszcze ma zdrożeć
Avatar
Gość / 14 listopada 2017 o 13:54
pis rzadzi ciemny lud płaci
Avatar
oi / 14 listopada 2017 o 12:11
kto wyrzuca odpady do zsypów to znaczy ze nie segreguje i powinien płacić więcej. jaka to segregacja???
Avatar
pis / 14 listopada 2017 o 12:10
CZY KTOŚ ROZLICZY BILANS PODATKU SMIECIOWEGO W LUBLINIE?????? ILE OBCIĄZONO MIESZKAŃCÓW ILE ZAPŁACONO FIRMOM WYWOZOWYM???? ILE ZOSTAŁO W KASIE MIASTA????? ILE DODATKOWYCH LUDZI ZATRUDNIONO W WOŚ??? MOŻE KTOŚ ZADA TE PYTANIA Z CZŁONKLÓW PIS? JEST RADA MIASTA MOŻE KTOŚ ZADA TE PYTANIA PREZYDENTOWI?????
Avatar
op9o / 14 listopada 2017 o 12:08
proponuje karać bardziej firmy odpadowe zatrudnić więcej znajomych do kontroli to na pewno złożą tanią ofertę wszystkie ryzyka i kary powinni uwzględnić w ofercie. tanio to było przed zmianą podatku śmieciowego.
Zobacz wszystkie komentarze 38

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

MUNDIAL 2018. Niemcy – Szwecja 2:1 Ucieczka spod topora

MUNDIAL 2018. Niemcy – Szwecja 2:1 Ucieczka spod topora 1 0

Sensacyjne prowadzenie, czerwona karka, gol w ostatnich sekundach. Tak w skrócie można podsumować mecz Niemców ze Szwecją. Obrońcy tytuły wrócili do gry pokonując Szwecję 2:1, a bohaterem meczu został Toni Kross

Ruiny zamku w Krupem w coraz gorszym stanie. Runęła jedna ze ścian

Ruiny zamku w Krupem w coraz gorszym stanie. Runęła jedna ze ścian 0 3

Runął kawałek ściany, prowadzącej na tzw. balkon zakochanych na zamku w Krupem w gminie Krasnystaw.

Mieszka w Tajlandii. Prowadzi firmę w Anglii. "To, co zarabiałem kiedyś w rok, teraz mogę zarobić w miesiąc"
Magazyn

Mieszka w Tajlandii. Prowadzi firmę w Anglii. "To, co zarabiałem kiedyś w rok, teraz mogę zarobić w miesiąc" 1 3

Jestem Polakiem. Mieszkam w Tajlandii. Prowadzę firmę w Anglii. Mam brokera w Singapurze. Mogę być w dowolnym miejscu, do pracy potrzebny mi jest tylko telefon i komputer. To, co zarabiałem kiedyś w rok, teraz mogę zarobić w miesiąc. A jak mnie kiedyś dziecko zapyta, jak wygląda słoń, to go po prostu zabiorę na plażę i pokażę. A nie tylko na obrazku, bo taty nie stać.

MUNDIAL 2018 Korea – Meksyk 1:2. Idą jak burza

MUNDIAL 2018 Korea – Meksyk 1:2. Idą jak burza 0 0

Javier Hernandez i jego koledzy pokonali Koreę Południową 2:1 i zapewnili sobie awans z grupy F. W drugim dzisiejszym spotkaniu Szwecja zagra z Niemcami

Cerata, aluminiowe sztućce i kwitek w okienku. To tam zajadano się w czasach PRL
Magazyn

Cerata, aluminiowe sztućce i kwitek w okienku. To tam zajadano się w czasach PRL 28 8

Popularne w latach PRL-u były liczne bary mleczne. Nie są one jednak domeną tej epoki. Powstawały jeszcze przed wojną. W 1957 r. otwarto jeden z pierwszych tego typu lokali w mieście – bar „Fabryczny” przy ul. Armii Czerwonej 6 (obecnie Fabryczna)

MUNDIAL 2018 Belgia – Tunezja 5:2. Kanonada w Kaliningradzie

MUNDIAL 2018 Belgia – Tunezja 5:2. Kanonada w Kaliningradzie 2 0

Aż siedem bramek padło w meczu pomiędzy „Czerwonymi Diabłami”, a „Orłami Kartaginy”. Belgia zdeklasowała rywali, a świetne spotkanie w jej barwach rozegrał duet Eden Hazard i Romeu Lukaku

Centrum Nałęczowa etapami w przebudowie. Zabrakło funduszy na rondo

Centrum Nałęczowa etapami w przebudowie. Zabrakło funduszy na rondo 3 2

Nie w dwóch dużych przetargach, ale etapami - tak mają być przeprowadzane zmiany na placu w centrum popularnego miasteczka. Władze Nałęczowa musiały zrezygnować z budowy ronda w tym roku

Samochód na chodniku, pieszy na ulicy. Mieszkańcy narzekają na kierowców

Samochód na chodniku, pieszy na ulicy. Mieszkańcy narzekają na kierowców 11 32

Puławy Mieszkańcy osiedla Norwida narzekają na kierowców, którzy parkują auta na chodnikach, uniemożliwiając bezpieczne poruszanie się po osiedlowej drodze w kierunku Przedszkola nr 7. Spółdzielnia nowych miejsc jednak nie zbuduje. Brakuje miejsca

Młody trener za młodego trenera w Stali Kraśnik

Młody trener za młodego trenera w Stali Kraśnik 30 6

Jeszcze przed zakończeniem sezonu było jasne, że Daniela Szewca w roli trenera Stali Kraśnik zastąpi Jarosław Pacholarz. Już pod okiem nowej miotły niebiesko-żółci rozpoczną przygotowania 5 lipca

Malarstwo Rafała Strenta na KUL-u
23 czerwca 2018, 18:00

Malarstwo Rafała Strenta na KUL-u 2 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Sztuki Sceny Plastycznej KUL (Rynek 8) zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Rafała Sternta. Wydarzenie odbędzie się 23 czerwca o godz. 18.

Przed żużlowcami Speed Car Motoru Lublin najcięższa część sezonu

Przed żużlowcami Speed Car Motoru Lublin najcięższa część sezonu 7 2

W niedzielę o godzinie 16.15 ROW Rybnik podejmie Speed Car Motor w ramach 11. Kolejki Nice 1. Ligi Żużlowej. Lublinianie tym spotkaniem rozpoczynają najtrudniejszą dla siebie część sezonu

Starsi ludzie mu wierzyli. Czy pseudoksiądz poniesie karę?
film

Starsi ludzie mu wierzyli. Czy pseudoksiądz poniesie karę? 0 3

Jego ofiarami byli ludzie starsi, schorowani i bezradni. Pod pozorem niesienia chrześcijańskiej pomocy pozbawiał ich wolności, okradał z dorobku życia. Czy pseudo-ksiądz Marek N. poniesie karę za swoje czyny? - pytają dziennikarze Uwagi TVN

Endless Party w klubie Helium
23 czerwca 2018, 21:00

Endless Party w klubie Helium 1 0

Co Gdzie Kiedy. Helium Club (ul. Hempla 5) zaprasza na imprezę pożegnalną Martina Tone'a. Wydarzenie odbędzie się 23 czerwca o godz. 21.

Świdnik: Plantacja konopi indyjskich na działce, dwie osoby aresztowane

Świdnik: Plantacja konopi indyjskich na działce, dwie osoby aresztowane 6 1

Ponad 60 roślin konopi indyjskich i ponad 170 g suszu roślinnego zabezpieczyli policjanci na działce w Świdniku. Aresztowano dwie osoby

Policjant z Lublina zginął w wypadku na motocyklu

Policjant z Lublina zginął w wypadku na motocyklu 72 23

Sierż. sztab. Marek Wójcik z Lublina zginął w wypadku w miejscowości Radków w woj. dolnośląskim - informuje lubelska policja

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!