środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

Zmiany w wywozie i segregacji śmieci. Pięć pojemników zamiast dwóch?

Dodano: 13 listopada 2017, 21:01
Autor: Dominik Smaga

Niektóre rodzaje odpadów będą wywożone rzadziej niż teraz, a na domowe odpady już nie wystarczą nam dwa pojemniki, bo śmieci mamy rozdzielać na pięć różnych grup. To zakłada projekt zmiany lokalnych przepisów, nad którym pojutrze głosować ma Rada Miasta

Papier i tektura trafią do niebieskiego pojemnika lub worka, szkło do zielonego, plastiki oraz metale do żółtego, natomiast odpady ulegające biodegradacji (np. resztki żywności) do brązowego. Na odpady zmieszane przeznaczony będzie piąty pojemnik, który ma być w kolorze innym niż pozostałe
Papier i tektura trafią do niebieskiego pojemnika lub worka, szkło do zielonego, plastiki oraz metale do żółtego, natomiast odpady ulegające biodegradacji (np. resztki żywności) do brązowego. Na odpady zmieszane przeznaczony będzie piąty pojemnik, który ma być w kolorze innym niż pozostałe

Nowe zasady segregacji śmieci narzuca nam prawo krajowe, a samorządy muszą mu się podporządkować. – Nie mamy wyjścia – przyznaje Krzysztof Żuk, prezydent miasta. Lublin ma na to czas do końca czerwca, bo wtedy wygasają obecne umowy na wywóz śmieci od mieszkańców. Później nie wystarczy, że dzielimy w domach odpady na frakcję suchą i odpady zmieszane.

Od lipca odpady mają być już wywożone „po nowemu”. Papier i tektura trafią do niebieskiego pojemnika lub worka, szkło do zielonego, plastiki oraz metale do żółtego, natomiast odpady ulegające biodegradacji (np. resztki żywności) do brązowego. Na odpady zmieszane przeznaczony będzie piąty pojemnik, który ma być w kolorze innym niż pozostałe.

Jak często opróżniane mają być śmietniki? Nad tym głosować ma w czwartek Rada Miasta, która rozpatrzy propozycje złożone jej przez prezydenta Lublina.

W zabudowie wielorodzinnej, zgodnie z projektem prezydenta, śmieciarka zjawiałaby się raz na tydzień po najszybciej psujące się odpady ulegające biodegradacji, również co tydzień odbierane byłyby surowce wtórne: metale, tworzywa sztuczne, papier i tekturę. Dwa razy w miesiącu odbierane mają być tzw. gabaryty, a raz na miesiąc szkło.

W zabudowie jednorodzinnej, jak proponuje prezydent, papier i szkło byłyby odbierane raz na miesiąc, odpady zmieszane oraz metale i plastiki raz na dwa tygodnie, tzw. bioodpady raz na tydzień, zaś odpady zielone raz na dwa tygodnie. A odpady wielkogabarytowe miałyby być zabierane raz na dwa miesiące.

Wszystko to sprawi, że odbiór odpadów będzie droższy. Jak przełoży się to na opłaty pobierane od mieszkańców? Tego jeszcze nie wiadomo, bo opłaty mają być ustalone przez Radę Miasta na początku przyszłego roku. To, że będą wyższe jest niemal przesądzone choćby dlatego, że przybędzie pojemników, a śmieciarki będą robić więcej kursów.

Pod kontrolą

Każdy z pojemników będzie musiał być wyposażony w specjalne czujniki umożliwiające „elektroniczne ewidencjonowanie każdej pojedynczej czynności odbioru odpadów”. – Tak, żebyśmy mogli sprawdzić, czy odpady z danego pojemnika zostały już odebrane i czy nie zostały zmieszane z odpadami innej frakcji – wyjaśnia Olga Mazurek-Podleśna z Urzędu Miasta.

Czytaj więcej o: Lublin śmieci odpady
Użytkownik niezarejestrowany
ciekawy
tru
(38) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (14 listopada 2017 o 22:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ja będę całkowicie segregował i jeszcze więcej zapłacę? Poj....ło ich wszystkich? Dom się starzeje a radni coraz większe podatki ustalają, woda coraz gorsza a ceny w górę bo na premie potrzeba. A może tu już innego gospodarza potrzeba?
Rozwiń
ciekawy
ciekawy (14 listopada 2017 o 16:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
Przecież to unijny nakaz dlaczego o tym nie napiszecie.
 Może jakiś konkretny paragraf zacytujesz.
Rozwiń
tru
tru (14 listopada 2017 o 16:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A ktos wie czy komeko i ekoland się już połączyli? A co to jest ekoland polska????
Rozwiń
Gość
Gość (14 listopada 2017 o 14:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Raptem 5 pojemników, co tak słabo? Zróbcie chociaż osiem, będzie ludziom jeszcze wygodniej. PS. Ludzie powinni składac masowe pozwy z żądaniem rozbudowy altan śmietnikowych na koszt Niemiec i Francji (bo to te dwa kraje sa głównym motorem takich idiotycznych zmian).
Rozwiń
Gość
Gość (14 listopada 2017 o 14:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Masło o 10 zł , paliwo po 5 zł, śmieci i prąd w górę....mamy swoje 500+
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (38)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!