piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

Zmień legitymację, poczujesz ulgę

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 grudnia 2007, 16:58

Nawet kilka tysięcy studentów z naszego regionu może od stycznia stracić ulgi na przejazdy pociągami i autobusami komunikacji miejskiej.

Wszystko przez to, że do tej pory nie wymienili starych legitymacji na nowe.

Na starych blankietach znajdują się nieaktualne stawki zniżek przysługujących żakom. A te w 2002 r. zmalały z 50 do 37 proc. - Od 1 stycznia z uprawnień będą mogli korzystać tylko posiadacze aktualnie obowiązujących legitymacji - wyjaśnia prof. Wiesław Kamiński, rektor UMCS.
Teraz obowiązują dwa rodzaje studenckich dokumentów: papierowe z nowymi stawkami zniżek i plastikowe elektroniczne (przypominające kartę kredytową). - Dajemy studentom wybór, na który typ legitymacji się zdecydują - mówi rektor Kamiński. Za nowy dokument papierowy trzeba zapłacić 5 zł, za legitymację plastikową - 17 zł.
- To w interesie studentów jest, żeby wymianą zajęli się jak najszybciej - podkreśla Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik Politechniki Lubelskiej.
Przewoźnicy zapowiadają, że ci, którzy w styczniu spróbują jechać z ulgowym biletem i ze starym dokumentem, będą karani mandatami. - Taka osoba zostanie potraktowana jak pasażer bez biletu - wyjaśnia Łukasz Kurpiewski, rzecznik PKP Przewozy Regionalne.
Jeśli ktoś nie będzie miał ważnej legitymacji, powinien kupić bilet normalny. A to znacznie większy wydatek. Np. studencki bilet kolejowy z Lublina do Warszawy kosztuje 21 zł. Za bilet normalny trzeba zapłacić 34 zł. W lubelskim MPK bilet studencki kosztuje 90 groszy, normalny - 1,8 zł.
- Różnica jest rzeczywiście duża - przyznaje Marcin, student politologii na UMCS, który legitymacji jeszcze nie wymienił. - Jeszcze w tym tygodniu złożę wniosek o zmianę dokumentu, bo najzwyczajniej nie opłaca się tego zaniedbać - zapowiada. Podobnych, zapominalskich studentów na wszystkich lubelskich uczelniach jest kilka tysięcy.
Termin wymiany mija z końcem grudnia. - Ale trzeba pamiętać, że tuż po 20 grudnia na uczelniach zaczyna się przerwa świąteczno-noworoczna - zauważa Beata Górka, rzecznik KUL. - Dlatego warto się pospieszyć.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
indiced
lublinianin
haha
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

indiced
indiced (7 grudnia 2007 o 19:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zgodnie z tą podstawą prawną [url="http://www.bip.nauka.gov.pl/bipmein/redir.jsp?place=galleryStats&id=1558"]Rozporządzenie Ministra Nauki i Szk. Wyższego z dn. 2 listopada 2006[/url]

Ważne legitymacje są zarówno papierowe jak i elektroniczne. Z tym, że tracą ważność te na których jest wpisana inna ulga niż ustawowa i tych których wzór nie jest zgodny ze wzorami z załączników.Więc nawet mając aktualną ale ze starym wzorem, to powinieneś wymienić, albo na elektroniczną, albo na papierową - za stosowną opłatą...

A okres przejściowy to już się kończy - dlatego o tym piszą..., tu nie chodzi o zmianę z papierowej na elektroniczną, tu chodzi o wymianę na nowy druk - można na zarówno papierową jak i elektroniczną...
Rozwiń
lublinianin
lublinianin (5 grudnia 2007 o 08:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ale zgodnie z rozporządzeniem stara legitymacja nie traci ważności- Zgodnie z Rozp. Ministra Nauki i Sz. Wyzszego z 2 listopada 2006 legitymacje papierowe nie tracą ważnośc- wskazuje ono 2 rodzaje ważnych legitymacji. Czyli wprowadzają okres przejściowy.... NIE ROBCIE PANIKI A kolejarze i inni niech doczytają podstawy prawne a potem sie wypowiadają.....
Rozwiń
haha
haha (4 grudnia 2007 o 22:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
masz ci los, jest byk w cytacie, nauczyciel napisał "Holorgramy" a mi się "o" jedno więcej napisało
I tak źle i tak niedobrze:D
Rozwiń
haha
haha (4 grudnia 2007 o 22:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
w co my gramy, drogie "Holorogramy"?
Lepiej pilnować swoich błędów niż poprawiać cudze
Rozwiń
ortoman
ortoman (4 grudnia 2007 o 15:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A ja widzę ubytek w Twojej edukacji - piszę się Holorgramy
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!