piątek, 19 stycznia 2018 r.

Lublin

"Znajdzie się kij na islamski ryj". Prawomocny wyrok dla pikietujących w Lublinie

Dodano: 9 lutego 2017, 07:52

Manifestację pod hasłem „Lublin przeciwko imigrantom” zorganizowali sympatycy skrajnej prawicy<br />
Manifestację pod hasłem „Lublin przeciwko imigrantom” zorganizowali sympatycy skrajnej prawicy
(fot. Maciej Kaczanowski)

Jest prawomocny wyrok w sprawie uczestników antyimigranckiej pikiety w Lublinie. Wczoraj sąd uznał, że za skandowanie nienawistnych haseł oskarżeni zasługują na grzywny. Nie zostawił przy tym suchej nitki na argumentach obrońców.

Sprawa dotyczyła manifestacji pod hasłem „Lublin przeciwko imigrantom”, którą w 2015 r. zorganizowali sympatycy skrajnej prawicy. Pikieta odbyła się na pl. Litewskim. – Znajdzie się kij na islamski ryj – skandowali jej uczestnicy.

– Nie może być pobłażania dla mowy nienawiści – uzasadniał wczorajsze rozstrzygnięcie sędzia Artur Ozimek. – W przeciwnym razie za kilka tygodni będziemy mieli wystąpienia przeciwko innym grupom: sędziom, dziennikarzom, blondynkom czy osobom noszącym czarne garnitury.

Pierwsze rozstrzygnięcie w tej sprawie zapadło w październiku ubiegłego roku w Sądzie Rejonowym Lublin-Zachód. Na ławie oskarżonych zasiedli mieszkańcy Lublina i Świdnika: Maciej W., Marcin P., Cezary M. i Michał S. W procesie dowiedziono, że wszyscy skandowali hasła przeciwko imigrantom z krajów islamskich. Podczas manifestacji zostali wylegitymowali przez policjantów, którzy dokładnie zapamiętali całe zajście.

W czasie procesu oskarżeni nie przyznawali się do winy. Twierdzili, że nie rozumieją zarzutów. Nie składali żadnych wyjaśnień. Sąd uznał, że wszyscy nawoływali do nienawiści pod adresem muzułmanów.

– Nie będzie pobłażania dla jakiejkolwiek publicznie prezentowanej mowy nienawiści – wyjaśniała uzasadniając wyrok sędzia Beata Górna-Gielara. – W dobie ataków na grupy wyznaniowe, to na sądzie ciąży obowiązek przeciwdziałania takim zachowaniom.

Oskarżonym wymierzono grzywny w wysokości od 1950 zł do 2250 zł. Maciej W. i Cezary M. odwołali się od wyroku. Sprawa trafiła na wokandę Sądu Okręgowego w Lublinie. W swoich apelacjach obrońcy domagali się uniewinnienia lub skierowania sprawy do ponownego rozpoznania. Przekonywali, że ich klienci nie wiedzieli, za co ich skazano. W zarzutach opisanych w akcie oskarżenia prokurator nie zacytował bowiem konkretnego hasła, które mieli skandować Maciej W. i Cezary M. Sąd odwoławczy przypomniał, że w takich dokumentach nie przytacza się wulgaryzmów.

– Byłoby to zaśmiecanie języka polskiego – wyjaśnił sędzia Ozimek. – Oskarżeni doskonale wiedzieli, co im się zarzuca. Dowody w tej sprawie nie budzą żadnych wątpliwości.

Za publiczne nawoływanie do nienawiści grozi do 3 lat więzienia. Sąd odwoławczy utrzymał w mocy październikowe rozstrzygnięcie. Uznał, że grzywny, na które wówczas skazano Macieja W. i Cezarego M. to kary „symboliczne”, ale adekwatne do winy.

Czytaj więcej o: Lublin wyrok
Użytkownik niezarejestrowany
moher
Użytkownik niezarejestrowany
(73) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (10 lutego 2017 o 09:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Sędzia powinien dla przykładu przyjąć do siebie do domu paru islamskich gości. Powinien pozwolić im na zniszczenie jego domu, zabicie wszystkich niewiernych (nie będących muzułmanami) . Przecież ich wiara tego wymaga od nich , to należy im to umożliwić. Dodatkowo niech sprzedadzą cały majątek Sędziego i niech przekażą pieniądze do swoich kolegów walczących z katolikami. Wtedy Sędzia będzie dopiero otwarty na świat i będzie prawy.
Rozwiń
moher
moher (10 lutego 2017 o 02:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak dobrze pójdzie niedługo możesz ich  mieć.I powstanie warszawskie nie pomoże,jak nie pomogło tysiącom poległym,ani przeczytana książka,ani TVN,czy oszołomy z PO ze swoimi sloganami.Tylko trzeżwo myślący mogą ten kraj uchronić przed tragedią.Ty napewno nie.Za mały móżdzek masz. Mam nadzieję, że jak już islam opanuje Polskę i zacznie masowo mordować niewiernych, to pan sędzia dostąpi zaszczytu pierwszeństwa. -- Zgadzam sie w 100% - w UK muzulmanie moga wszystko bez zadnych konsekwencji - my juz nie ! Żołnierze przekleci łączą się z toba w bUlu i nadziei i cały narybek od Kowalskiego, paTRYJOCI napieprzający się na ustawkach i walczacy bejsbolem z napisem powstanie warszawskie, jedzacy prawdziwy kebab z Polaka i  chwalący imię Marjana i przydupasa naczelnego maliniaka vel Długopis co mu Bronek żyrandol zajebał.
Rozwiń
Gość
Gość (9 lutego 2017 o 19:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ale czy sędzia akceptuje MOWĘ NIENAWIŚCI na demonstracjach KODu skierowaną w stronę Kaczyńskiego, PiSu, rządu RP czy prezydenta Dudy?? To nie tylko była moa nienawiści, ale i obelgi, wulgaryzmy, przezwiska, a nawet GROŹBY karalne chyba, prawda? To słowa Wałęsy, Komorowskiego, NIESIOŁOWSKIEGO, KijoWSKIEGO i wielu innych -"szanowanych obywateli"czy posłów z PO, KODu, przede wszystkich wulgarnych BYŁYCH - WSTYD!!!- PREZYDENTÓW RP
Rozwiń
Gość
Gość (9 lutego 2017 o 19:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ciekawe co powiedziałaby pani sędzia, gdyby to jej synowi islamiści ścięli głowę na oczach całego świata. Happening tych odważnych młodych ludzi, to nie mowa nienawiści tylko mowa rozsądku. Brawo Chłopcy! Matka, co ma synów jak Wy!
Rozwiń
Gość
Gość (9 lutego 2017 o 18:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jebać ciapate ścierwo
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (73)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!