niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

"Znajdzie się kij na islamski ryj". Wysoka cena za mowę nienawiści


2015. Pikieta antyimigracyjna w Lublinie (fot. Maciej Kaczanowski)
2015. Pikieta antyimigracyjna w Lublinie (fot. Maciej Kaczanowski)

Manifestujący przeciwko imigrantom nawoływali do nienawiści. Do takich wniosków doszedł sąd, badający sprawę ubiegłorocznej pikiety na pl. Litewskim w Lublinie. W poniedziałek czterej uczestniczący w niej mężczyźni zostali skazani na grzywny.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

– Wymierzone kary to znak, że nie będzie pobłażania sądu dla jakiejkolwiek publicznie prezentowanej mowy nienawiści – wyjaśniała uzasadniając wyrok sędzia Beata Górna-Gielara z Sądu Rejonowego Lublin-Zachód. – W dobie ataków na grupy wyznaniowe to na sądzie ciąży obowiązek przeciwdziałania takim zachowaniom.

Zakończony w poniedziałek proces dotyczył czterech mężczyzn. Rok temu brali oni udział w manifestacji na pl. Litewskim w Lublinie. Pikietę pod hasłem „Lublin przeciwko imigrantom” organizowali sympatycy skrajnej prawicy. Niektórzy z nich zaczęli skandować agresywne hasła pod adresem muzułmanów.

– Znajdzie się kij na islamski ryj – krzyczeli.

Obecni na miejscu policjanci postanowili interweniować. Zatrzymali czterech skandujących mężczyzn. To mieszkańcy Lublina i Świdnika: Maciej W., Marcin P., Cezary M. i Michał S. Prokurator uznał, że wszyscy publicznie nawoływali do nienawiści na tle różnic wyznaniowych. Znieważyli muzułmanów skandując obraźliwe hasła. Nawoływali również do pobicia wyznawców islamu. Zarówno podczas śledztwa, jak i późniejszego procesu, oskarżeni nie przyznawali się do winy.

– Twierdzili, że nie rozumieją zarzutów – przypomniała sędzia Górna-Gielara. – Nie składali wyjaśnień i odmówili odpowiedzi na pytania.

Według sądu, postawa oskarżonych wynika z ich specyficznego pojmowania takich pojęć, jak wolność słowa i wyrażania własnych poglądów. Sąd przypomniał, że prawa te są gwarantowane konstytucyjnie.

– Jednocześnie jednak wolność głoszenia własnych poglądów nie jest jednak absolutna i podlega ograniczeniom – przypomniała sędzia Górna-Gielara. – Podobne regulacje funkcjonują m.in. w Austrii, Czechach czy Francji, gdzie mowa nienawiści jest karana.

Oskarżonym groziło do 3 lat więzienia. Sąd skazał ich na grzywny. Maciej W. oraz Marcin P. mają zapłacić po 1950 zł. Z kolei Cezary M. i Michał S. po 2250 zł. W ich przypadku grzywny są wyższe, bo obaj byli już karani. Wyrok nie jest prawomocny.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(22) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (29 października 2016 o 21:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tacy ludzie jak ten sędzia są winni gwałtów i morderstw dokonywanych przez muzułmańskich imigrantów. Gdyby nie było takich obrońców imigrantów to Ci nie warzyliby się dokonywać tylu zbrodni.
Rozwiń
Gość
Gość (25 października 2016 o 19:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
no fajnie na banderowców nic nie można powiedzieć na isis też a ciekawe czy na faszystów albo bolszewików można jeszcze żeby nikt nie karał , co za chore sądy w tym Lublinie !!!!!!!!!!!!!!
Rozwiń
Gość
Gość (25 października 2016 o 12:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
no na szczęście nie wszystkie sądy i urzędy w tym kraju do końca zidiociały...wzywanie do nienawiści, obojętnie wobec kogo (islamu, KODu, PiSu, PO, Kościoła itp. itd.) powinno być karalne zawsze i wszędzie.
Rozwiń
ferfff
ferfff (25 października 2016 o 11:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
sedzina Beata Górna-Gielara
Rozwiń
Gość
Gość (25 października 2016 o 10:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeśli by to chodziło o Katolików to sąd nazwał by to happeningiem i wyrażaniem własnych poglądów Paranoja
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (22)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!