niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lublin

Znaleźli kompromis w sprawie biletów

  Edytuj ten wpis
Autor: Tomasz Kolasa

Studencki bilet na wszystkie linie ma kosztować 55 złotych. To efekt wczorajszych rozmów między przedstawicielami samorządów studenckich lubelskich uczelni a Jackiem Miłoszem – prezesem Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego.

– Podpisaliśmy właśnie wspólny komunikat w tej sprawie – mówi prezes Miłosz. – Jak zwykle każda ze stron mogłaby zyskać coś więcej dla siebie. Ale ogólnie jestem zadowolony.
Zadowolenia nie kryli również studenci. – Wreszcie po tych kilku miesiącach ktoś zwrócił uwagę na naszą sytuację – komentuje na gorąco Marcin Kowalewski z samorządu studentów UMCS. – Jesteśmy usatysfakcjonowani decyzjami, które zapadły.
Do tej pory prezes MPK proponował wprowadzenie biletów na wszystkie linie za 125 złotych miesięcznie. Wczoraj studenci wynegocjowali 55 złotych.
Pierwsze – korzystne dla studentów propozycje – padły już na poniedziałkowym spotkaniu lubelskich żaków z władzami miasta. Prezydent Andrzej Pruszkowski obiecał, że wystąpi do Rady Miasta z projektem uchwały zmieniającej maksymalną cenę biletu z 2,5 zł na 2 zł. Oznacza to, że cena biletu ulgowego będzie wynosiła 1 zł, a nie jak dotychczas 1,25 zł. Rada Miasta rozpatrzy problem na sesji, która planowana jest na 23 października.
– W przypadku podjęcia przez Radę Miasta takiej uchwały prezydent wystąpi do prezesa MPK o dostosowanie taryf do kwot określonych w uchwale. Po uzyskaniu opinii Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów będzie on także wnioskował o wprowadzenie biletu studenckiego dostosowanego cenowo do budżetu studenckiego oraz zdolności finansowej przedsiębiorstwa – poinformował Tomasz Rakowski, rzecznik prasowy prezydenta Lublina.
UOKiK ma odpowiedzieć na pytanie czy wprowadzenie specjalnych biletów ulgowych dla jednej grupy (w tym przypadku studentów) jest zgodne z prawem.
– Tani bilet studencki MPK na wszystkie linie do bardzo dobre rozwiązanie – mówi Jacek Czerniak, przewodniczący klubu radnych SLD–UP. – W środę (dzisiaj – dop. red.) mamy posiedzenie naszego klubu. Będę przekonywał kolegów, aby podczas Rady Miasta głosowali za tym pomysłem.
– Jestem jak najbardziej za pomocą dla studentów – dodaje Jacek Sobczak, radny Porozumienia Lubelskiego. – To krok w dobrym kierunku. W tym przypadku nie można było kierować się jedynie względami ekonomicznymi.

W innych miastach

Bilety sieciowe na wszystkie linie dla uczniów i studentów obowiązują m.in. w Warszawie, Łodzi, Radomiu, Białymstoku i z Rzeszowie. Ich cena kształtuje się 35–55 zł.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!