piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

ZNK będzie spółką, czy zostanie po staremu?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 września 2012, 17:50
Autor: (drs)

Szykuje się kolejna burza w Radzie Miasta (Paweł Buczkowski / Archiwum)
Szykuje się kolejna burza w Radzie Miasta (Paweł Buczkowski / Archiwum)

Szykuje się kolejna burza w Radzie Miasta. Tym razem chodzi o sprawę przekształcenia Zarządu Nieruchomości Komunalnych w spółkę, której jedynym właścicielem byłoby miasto.

Przeciwny takiemu pomysłowi jest przewodniczący klubu radnych PiS Sylwester Tułajew. I już publicznie zapowiada, że nie poprze przekształcenia ZNK w spółkę. Obawia się, że może to być początkiem prywatyzacji kamienic. Zarzuca też prezydentowi, że nie przeprowadził wcześniej żadnych konsultacji w tej sprawie.

Magistrat odpowiada, że o prywatyzacji nie ma mowy, cały zabieg nie będzie mieć żadnych negatywnych konsekwencji ani dla mieszkańców budynków zarządzanych przez ZNK, ani dla pracowników tej jednostki.

Zdaniem Ratusza, przekształcenie takie pozwoli ZNK zdobywać zewnętrzne fundusze na remonty kamienic.
Mniej oficjalnie urzędnicy przyznają, że bardziej chodzi o umożliwienie zaciągania kredytów przez Zarząd Nieruchomości Komunalnych. Teraz nie może tego robić samodzielnie, a jedynie "na konto” samorządu.

Z kolei miasto ma ustalony przez prawo górny limit zadłużenia, do jego wyczerpania nie jest daleko, zaś długi zaciągane bezpośrednio przez miejską spółkę nie uszczuplałyby tego limitu.

Głosowanie w sprawie przyszłości ZNK planowane jest na najbliższy czwartek.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Zenobi
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Zenobi
Zenobi (4 września 2012 o 19:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zupełnie słuszna decyzja. ZNK Sp. z o.o będzie mógł się zadłużać. Zapewne go szybko szlag trafi, Bo to żaden biznes i postawi się całość w stan upadłości. Faktycznie, jest to droga do prywatyzacji mieszkań komunalnych en masse. Bardzo dobrze, wielka pora już na to. Każdy mógł wykupić mieszkanie, po korzystnej cenie, nawet na raty i to bez udziału banku. Było na to naście lat.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!