niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

ZNK uprzykrzy życie tym, którzy nie płacą czynszu. Trafią do Rejestru Długów

Dodano: 20 września 2015, 21:30
Autor: Dominik Smaga

Najemcy zalegający z czynszem za miejskie lokale trafią do Krajowego Rejestru Długów – zapowiada Zarząd Nieruchomości Komunalnych. Lokatorzy są mu winni już 95 milionów zł zaległego czynszu, do tego trzeba doliczyć jeszcze 80 milionów zł tytułem odsetek

Osoby, których dane figurują w Krajowym Rejestrze Długów mogą mieć spory problem i to nie tylko przy staraniu się o pożyczkę, kredyt albo przy zakupach na raty. Dłużnicy mogą mieć trudności z wzięciem telefonu na abonament, podpisaniem umowy na dostęp do internetu lub dostarczanie sygnału telewizji kablowej.

Zarząd Nieruchomości Komunalnych właśnie podpisał umowę, która będzie podstawą do przekazywania danych dłużników do rejestru. Urzędnicy ostrzegają, że będą zgłaszać każdego, kto nie płaci czynszu. – Niezależnie od kwoty zaległości – podkreśla Łukasz Bilik, rzecznik ZNK. – Jeśli ktoś spóźni się z zapłatą, będzie po wcześniejszym uprzedzeniu umieszczany w rejestrze.

Gdyby zapowiedzi te miały się sprawdzić, to w bazie dłużników musieliby się znaleźć najemcy niemal 4700 miejskich mieszkań. Właśnie tyle jest zadłużonych lokali, a to aż 51 proc. wszystkich mieszkań, którymi dysponuje ZNK. – Zadłużenie lokali mieszkalnych wynosi 95 mln zł należności głównej – dodaje rzecznik. Z odsetek od tego długu uzbierało się kolejne 80 milionów złotych. To dane z oficjalnego sprawozdania z wykonania miejskiego budżetu po dwóch kwartałach 2015 r. 

Za zdecydowaną większość długu (około 80 proc.) odpowiadają ci lokatorzy, którzy czynszu nie płacą od pół roku lub dłużej. I chociaż od 2011 r. jest możliwość odpracowania należności, to na skorzystanie z tej propozycji zdecydowało się od tamtej pory zaledwie kilkanaście osób. Wiadomo już, że powstać ma nowy program oddłużeniowy.

Do rejestru zgłaszani mają być również najemcy lokali użytkowych, garaży i miejsc na reklamy. A tu też jest problem z zadłużeniem. Według oficjalnego sprawozdania zbliża się ono już do 6,5 miliona złotych należności głównej i ponad 7,3 mln zł odsetek.

W sytuacji, gdy najemca spłaci swój dług, Zarząd Nieruchomości Komunalnych będzie zobowiązany, zgodnie z przepisami, wystąpić o wykreślenie danych takiej osoby z bazy dłużników.
Umowa z rejestrem ma obowiązywać bezterminowo.

adam
Gość
pin
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

adam
adam (21 września 2015 o 11:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

W końcu, jeszcze rozumiem matkę z 5 dzieci( na marginesie kto jej kazał tle robić) ale jest cala banda, która sobie z tego nic nie robi i żyje z tego co my wypracowujemy i wiem, że maja neta i czytaja i serdeczny #uj wam w #upe jeba#e nieroby.

No wiesz chłopie czy kobito?,do tanga trzeba dwojga sama sobie tych dzieci nie narobiła.Gdyby ten "tatuś" nie był tylko ogierem rozpłodowym a przy okazji był ojcem który dba o dzieci żeby im nic nie brakowało i dokładał sie do opłat za mieszkanie,to teraz ta kobieta nie była by w takiej trudnej sytuacji życiowej.
Rozwiń
Gość
Gość (21 września 2015 o 11:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
gestek sam chyba masz problem ze ssaniem sasiadowi!
Rozwiń
pin
pin (21 września 2015 o 09:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Tym pajacom, którzy napisali 2 komentarze wyżej proponuję dożywotnie ssanie p.a.ł.y każdemu naPOtkanemu sąsiadowi, żeby wreszcie zamknęli te swoje niewyparzone, śmierdzążce japy.

A ja Tobie życzę byś wreszcie eziął się do roboty, patolu.

Rozwiń
Gość
Gość (21 września 2015 o 09:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Każdy kto nie płaci należności jest po prostu złodziejem bądź człowiekiem niezaradnym , niedorozwiniętym. W pierwszym przypadku powinien ponosić konsekwencje a w drugim otoczony opieką.
Rozwiń
Gość
Gość (21 września 2015 o 05:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ja jestem w rejestrze dłużników i nie mam z tym żadnych problemów z kredytem czy zakupami na raty.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!