niedziela, 25 marca 2018 r.

Lublin

ZNP chce tańszych biletów MPK dla uczniów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 listopada 2008, 10:17
Autor: Dominik Smaga

Zrównania cen biletów MPK dla uczniów i studentów domaga się od władz miasta Związek Nauczycielstwa Polskiego. ZNP złożył w Radzie Miasta obywatelski projekt uchwały w tej sprawie.

Teraz studenci mają większą ulgę niż uczniowie. Bilet na uczelnię kosztuje 1,10 zł, a do szkoły 1,40 zł. – To niesprawiedliwe. Nie ma powodów, by dzielić pobierających naukę na uczniów i studentów – mówi Celina Stasiak, szefowa ZNP w Lublinie.

Związek ma swój pomysł na cennik: wprowadzenie nowego biletu szkolnego, który ma kosztować tyle, co studencki. Ma to dotyczyć nie tylko biletów jednorazowych, ale i okresowych. I tak np. za miesięczną sieciówkę uczniowie płaciliby już nie 58 zł, ale 48 zł.

Swój obywatelski projekt uchwały zmieniającej cennik ZNP złożył wczoraj w Ratuszu. Podpisało go ponad 1000 osób, a tyle trzeba, by zobowiązać Radę Miasta do zajęcia się projektem. Radni mają na to trzy miesiące. – Myślę, że stanie się to na sesji 18 grudnia – mówi Piotr Dreher, przewodniczący Rady Miasta.

Czy projekt ma szanse na poparcie? – Najpierw musimy przedyskutować sprawę w gronie klubu – ucina pytania Paweł Bryłowski, szef klubu PO. – Na pierwszy rzut oka bardzo mi się podoba, ale trzeba pamiętać o tym, że później mogą się zgłosić do nas inne grupy zainteresowane zwiększeniem ulgi, np. emeryci i renciści. Poza tym, jeśli komuś dajemy ulgę, to ktoś za nią płaci i sprawę trzeba przeliczyć ekonomicznie – stwierdza Piotr Kowalczyk, szef klubu PiS.

– Jeśli ten projekt zostanie przyjęty i nie zmieni się sposób rozliczeń między nami a miastem, to na pewno odbije się to na naszych przychodach – dodaje Grzegorz Siemiński, wiceprezes MPK, ale przyznaje, że nie szacował jeszcze, ile spółka straciłaby na nowej uldze. Także ZNP nie liczył, ile miasto musiałoby dopłacić do uczniowskich podróży. – Ale na pewno nie są to tak duże pieniądze, by miasta nie było na to stać – mówi Stasiak.

Proponowane przez związek zmiany nie dają za to żadnych dodatkowych korzyści znajdujących się teraz w tej samej grupie cenowej, co uczniowie emerytom i rencistom. Ich bilety nie staniałyby.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
qqq
PanPe
Aga
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

qqq
qqq (21 listopada 2008 o 13:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Proszę pamiętać, że uczeń rano jedzie do szkoły i po kilku godzinach wraca, a plan zajęć na uczelni jest bardziej "rozbity", więc studenci teoretycznie jeżdżą częściej. W praktyce, to studenci wybierając miejce zamieszkania biorą pod uwagę lokalizację - jak najbliżej uczelni, żeby nie korzystać z mpk (sam będąc studentem ograniczałem się do niezbędnego minimum - dojazd do centrum i dalej na piechotę).

Co do samego pomysłu... każda obniżka to dobra rzecz. (mam nadzieję, że kiedyś stanieją "normalne")
Rozwiń
PanPe
PanPe (21 listopada 2008 o 10:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Uważam, że bilet dla ucznia i studenta powinien kosztować 2 zł, a normalny 4 zł. Byłoby równo i sprawiedliwie.
Rozwiń
Aga
Aga (20 listopada 2008 o 16:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Brawo ZNP.
Rozwiń
Gość
Gość (20 listopada 2008 o 12:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W Zamościu nauczyciele, skoro jak mówią, troszczą się o sprawy oświaty w mieście, również powinni wystosować taki wniosek. Bilety jednorazowe dla dzieci w Zamościu wogóle nie są objęte zniżką. Studenci zaś, często pracujący, płacą w odróżnieniu od dzieci połowę. Jawna niesprawiedliwość!
Rozwiń
Maxs
Maxs (20 listopada 2008 o 12:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Oczywiscie ze powinni wyrównać - do 1,4 zł
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!