czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Żołnierze wyremontowali muzealny most

Dodano: 23 sierpnia 2017, 07:31
Autor: toma

(fot. Wojciech Nieśpiałowski)

Nie jest zabytkiem, ale powstał zgodnie ze sztuką, jaka obowiązywała na przełomie XIX i XX wieku. Ponad trzydziestoletni most na Czechówce na terenie Muzeum Wsi Lubelskiej doczekał się renowacji. Remont przeprowadzili żołnierze z 1. Dęblińskiego Batalionu Drogowo-Mostowego.

Drewniany obiekt został wybudowany w 1984 roku. – Jego przeznaczeniem było zapewnienie komunikacji wewnętrznej. Ponieważ przez nasz teren przepływa rzeka Czechówka, konieczne było zapewnienie możliwości przemieszczania się z jednego brzegu na drugi – opowiada Mirosław Korbut, dyrektor muzeum (na zdjęciu). – Most nie jest zabytkowy, ale wyglądem nawiązuje do zabudowań znajdujących się w sąsiednim sektorze Powiśle. Nie ma konkretnego pierwowzoru, ale powstał w zgodzie ze sztuką budowania mostów, jaka obowiązywała na przełomie XIX i XX wieku.

Z zamówionej w ubiegłym roku przez dyrekcję skansenu ekspertyzy wynikało, że o ile betonowe podpory są w dobrym stanie, to drewniana konstrukcja wymaga pilnego remontu.

W przeprowadzeniu prac pomogło wojsko. Placówka poniosła jedynie tzw. koszty bezpośrednie, związane m.in. z zakupem materiałów i wyżywieniem żołnierzy. Wyniosły one ok. 80 tys. zł.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!