poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

„Żółtki” znów jeżdżą

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 września 2002, 17:49

Po pięciu miesiącach busy LKK znowu jeżdżą do Świdnika. Sześć pojazdów kursuje według rozkładu sprzed zawieszenia kursów w kwietniu.

– Jestem zaskoczony. Nic nie zostało z nami uzgodnione. Powiadomimy o sprawie organ, który wydaje zezwolenie na przewozy – wyjaśnia Leszek Wytrzyszczewski, naczelnik Wydziału Komunikacji i Transportu świdnickiego starostwa.
„Żółtki” wróciły na trasę Lublin–Świdnik–Lublin wczoraj rano. Sześć busów kursuje według rozkładu jaki obowiązywał w kwietniu, czyli przed zawieszeniem kursów. – Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło swoją decyzję, na mocy której poprzednio musieliśmy zawiesić działanie – mówi Grzegorz Nieznaj, prezes Lubelskiej Korporacji Komunikacyjnej. Nieznaj przyznaje, że „żółtki” jeżdżą bez zaktualizowanych rozkładów jazdy.
– Dopóki nie mają takich rozkładów, jeżdżą nielegalnie. Z nimi zawsze były kłopoty. Przez cały czas korporacja działała na zasadzie odwoływania się od prawomocnych decyzji zakazujących im kursów – twierdzi Jacek Gorzel, prezes konkurencyjnego Lider Trans.
Busy LKK pojawiły się na trasie Lublin–Świdnik w 1997 r. W 1999 r. doszło do pierwszych „zgrzytów” między LKK i starostwem. Wtedy urząd powołał Powiatowe Przewozy Pasażerskie. LKK do przetargu na obsługiwanie świdnickiej trasy nie przystąpiło. Starostwo wystąpiło więc o cofnięcie korporacji zezwolenia na przewozy. LKK się odwołała. Samorządowe Kolegium Odwoławcze odmówiło cofnięcia zezwolenia.
Do kolejnego zamieszania wokół LKK doszło w czerwcu ub. r. Zakład Transportu i Dróg nie chciał zaktualizować rozkładów jazdy LKK. I wydał decyzję, że LKK „nie jest przewoźnikiem na trasie Świdnik–Lublin–Świdnik przez Kalinówkę”. Na kilka dni „żółtki” zniknęły z trasy świdnickiej. LKK odwołało się od decyzji ZTiD. Busy wróciły.
ZTiD przeprowadził więc dodatkowe postępowanie i rozkładów znowu nie zaktualizował. LKK znowu się odwołało. Ale tym razem kolegium odwoławcze przyznało rację ZTiD. W kwietniu, po interwencji policji, busy zniknęły z trasy. Teraz ta decyzja została uchylona. „Żółtki” znowu jeżdżą. – Straciliśmy ponad 100 tys. zł. Wystąpimy do starostwa o odszkodowanie – dodaje Nieznaj.
Trasę Lublin–Świdnik obsługiwało ostatnio 23 przewoźników. Wczoraj wieczorem mieli ustalić wspólne stanowisko w sprawie powrotu „żółtków”. – Nie damy się okradać. Płacę za korzystanie z przystanków, aktualizację rozkładów, przejechane kilometry. Tych kosztów LKK nie ponosi – dodaje Gorzel.
Bilet w LKK kosztuje 2 zł. U pozostałych przewoźników 2,5 zł.

Gdzie jeżdżą „żółtki”

Lubelska Korporacja Komunikacyjna Sp. z o.o. powstała w 1997 roku. Ma 34 busy, które obsługują cztery linie podmiejskie: Lubartów, Łęczna, Piotrków, Świdnik oraz dwie miejskie nr 76 i 77. Udziałowcami spółki są IDEA Inc. z Waszyngonu (34 proc.) oraz osoby prywatne (66 proc.)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!