sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Zostań dawcą szpiku. Ofiaruj szansę na życie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 grudnia 2013, 11:15
Autor: (KMO)

 (mat. organizatora )
(mat. organizatora )

Zaledwie kilka, kilkanaście minut wystarczy do wypełnienia kwestionariusza dawcy szpiku. Podpis złożony pod zgodą jest na wagę czyjegoś życia.

W środę i czwartek (11 i 12 grudnia) trwać będzie ogólnopolska akcja skierowana do studentów, potencjalnych dawców szpiku. Prowadzona będzie na 100 krajowych uczelniach, w tym w Lublinie.

– Chcemy zarejestrować jak najwięcej osób – mówi Aleksandra Duda, ambasador Fundacji DKMS – baza Dawców Komórek Macierzystych Polska.

– Naszym celem jest także poinformowanie o tym, jak ważne jest ofiarowanie komuś szpiku i w jaki sposób się to odbywa. Ludzie mają wiele obaw, a wynikają one z niewiedzy, obawiają się uszczerbku na zdrowiu, ewentualnych kosztów czy utraty dnia pracy. Nic takiego im nie grozi. Będziemy o wszystkim informować. Chcemy, żeby podejmowali decyzje świadomie.

Co zrobić, żeby stać się potencjalnym dawcą? Trzeba 11 lub 12 grudnia zgłosić się do jednego z niżej wymienionych punktów. Pierwszy krok to rejestracja i wstępny wywiad medyczny. Oraz odpowiedź na fundamentalne pytanie – czy jesteś świadomy i wyrażasz zgodę na zostanie dawcą.

– Później pobieramy materiał genetyczny – wyjaśnia Aleksandra Duda. – To proste – pobiera się go na miejscu z wewnętrznej strony policzka. Materiał wysyłamy do bazy dawców fundacji, w której już znajduje się 360 tys. osób. Jeśli występuje zgodność ge-netyczna z osoba chorą, wtedy dawca proszony jest na szczegółowe badania.

Jak wygląda pobieranie szpiku? Są dwie metody. Jedna to pobieranie z krwi obwodowej – wygląda to podobnie do pobierania krwi w stacji krwiodawstwa. Drugą metodą jest pobieranie krwi z talerza kości biodrowej i w ten sposób pobiera się go od ok. 20 proc. dawców. Jest to zabieg wykonywany w znieczuleniu, a więc bezbolesny, bez negatywnych konsekwencji. Szpik w pełni zregeneruje się po ok. 2 tygodniach.

REJESTRACJA 11 I 12 GRUDNIA W GODZINACH 11–18:

Politechnika Lubelska (ul. Nadbystrzycka 36), Wydział Mechaniczny – główny hol (parter)
UMCS (Pl. Marii – Curie Skłodowskiej 5), Wydział Ekonomiczny – parter
Uniwersytet Medyczny (ul. Jaczewskiego 4), Collegium Anatomicum – główny hol (parter)
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II (Al. Racławickie 14), gmach główny (parter)
Uniwersytet Przyrodniczy (ul. Akademicka 15), budynek Centrum Kongresowego – AGRO II – hol.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!