wtorek, 12 grudnia 2017 r.

Lublin

Jeszcze wczoraj przed południem związkowcy grozili, że zablokują autobusami ulice miasta.

Ale wczorajsze rozmowy z dyrekcją firmy i przedstawicielem Ratusza oddaliły widmo paraliżu. Choć do zakończenia sporu nadal jest bardzo daleko.
Chodzi o przyszłość terenów Dworca Głównego PKS. Pytają o nią inwestorzy chętni do budowy wielkiego centrum handlowego. Oburza to załogę Przedsiębiorstwa Państwowej Komunikacji Samochodowej w Lublinie.

- Nie może być tak, że zabiera nam się ostatni kawałek ziemi w śródmieściu - mówi Stanisław Widelski, szef NSZZ "Solidarność 80” w PKS Lublin. Przyznaje, że dworzec nie jest chlubą miasta. - Ale jeśli schodzą się tam menele, z którymi nie daje sobie rady miasto ani policja, to czy mają się nimi zajmować kierowcy?
Ratusz od dawna twierdzi, że ten rejon trzeba zagospodarować na nowo. - To zbyt atrakcyjny i zbyt wiele wart teren, by nadal był wielkim parkingiem dla autobusów - twierdzi Krzysztof Łątka, doradca prezydenta Lublina. - A gdzie mają stać kierowcy zobowiązani do przerw w jeździe? Nikt nas z tego obowiązku nie zwolnił - mówi Widelski.

Miasto planuje przeniesienie ruchu autobusów w rejon Dworca Głównego PKP. Związkowcy są przeciwni. - Dworzec przy Tysiąclecia obsługuje 1400 odjazdów. Wyobraża pan sobie, taką masę autobusów przejedzie przez ul. Gazową, Wolską i Pocztową? - pyta Widelski. Ratusz chce też zabrać PKS jezdnię biegnącą od ul. Ruskiej do al. Tysiąclecia, gdzie są teraz stanowiska dla wysiadających i utworzyć tam ul. Cerkiewną. - To tak, jakby ktoś panu zabrał kawałek domu - mówi Jacek Semczuk, zarządca komisaryczny PKS Lublin.

Zaniepokojeni związkowcy dali Ratuszowi tydzień na podjęcie rozmów. Oflagowali firmę i autobusy i zagrozili, że jeśli spotkania nie będzie, zablokują centrum Lublina. Wczoraj doszło do rozmów. - W lutym powołamy zespół roboczy, który będzie wspólnie uzgadniać zagospodarowanie tej części miasta - mówi Semczuk.
Po wczorajszych rozmowach zwaśnione strony napisały we wspólnym stanowisku, że "tę część miasta trzeba zmienić, zachowując dotychczasową funkcję transportową Dworca Głównego”. - I to zdanie cieszy mnie najbardziej - dodaje Semczuk.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!