Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 czerwca 2015 r.
20:00

Zrobią prąd z naszej słomy. W Lublinie ma powstać elektrownia za 150 mln euro

0 21 A A
Lubelska elektrownia będzie podobna do brytyjskiej w Sleaford
Lubelska elektrownia będzie podobna do brytyjskiej w Sleaford

Norweska spółka TergoPower nie rezygnuje z planowanej od lat inwestycji w Lublinie. Za ok. 150 mln euro firma chce u nas zbudować elektrownię, zasilaną słomą. Podobna ma powstać w Biłgoraju

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O planach TergoPower pisaliśmy jako pierwsi już w 2012 r. Firma zapowiadała wówczas, że zbuduje w Lublinie elektrociepłownię zasilaną słomą. Miała powstać przy ul. Mełgiewskiej 18, w pobliżu sklepu sieci Castorama. Przedstawiciele spółki rozpoczęli podpisywania umów z rolnikami. Zapowiadali, że budowa ruszy pod koniec 2013. Nie ruszyła, a o projekcie zrobiło się cicho, aż do czwartku.

– Rozpoczęła się już procedura związana z uzyskaniem decyzji środowiskowej. Po jej zakończeniu wystąpimy o pozwolenie na budowę – zapowiedział Krzysztof Klimkowski, reprezentujący spółkę TergoPower. – Sama budowa powinna rozpocząć się w trzecim kwartale 2016 roku. Miejsce jest już zabezpieczone. To działka na terenie po Daewoo Motor Polska.

Instalacja ma powstać między ul. Mełgiewską a Tyszowiecką. Zmienił się nie tylko adres, ale i charakter obiektu. Norwegowie zamierzają produkować u nas tylko energię elektryczną. Zrezygnowali z wytwarzania ciepła.

– Nasza elektrownia będzie miała moc 49,9 MW, co pozwoli zasilić 112 tys. gospodarstw domowych – wyjaśnia Einar O. Vangsnes z zarządu TergoPower (w Lublinie jest 145 tys. gospodarstw domowych – dop. red.). – Zakończenie budowy i uruchomienie instalacji planujemy na 2018 rok. Dzięki ekologicznej elektrowni emisja dwutlenku węgla do atmosfery zmniejszy się o 200 tys. ton rocznie.

Wart 150 mln euro projekt ma przynieść nie tylko korzyści ekologiczne, ale przede wszystkim ekonomiczne. Inwestor podpisał już szereg listów intencyjnych z rolnikami, którzy mają dostarcza słomę do elektrowni. Norwegowie szacują, że takich dostawców będzie ok. 700.

– Zależy nam na wszystkich rolnikach, uprawiających nawet najmniejsze areały. Taka jest przecież specyfika regionu – dodaje Marcin Tatara, dyrektor ds. logistyki w TergoPower Lublin. – Słoma będzie przewożona bezpośrednio do Lublina lub do naszych magazynów w terenie.

Elektrownia w Lublinie będzie potrzebowała 35 ton paliwa na godzinę, czyli 280 tys. ton rocznie. Instalacja ma być zasilania głównie słomą, ale jako paliwo „zapasowe” będą mogły posłużyć drewniane ścinki i siano. Surowiec ma być dostarczany do Lublina ciężarówkami. Dziennie elektrownię odwiedzi 40–45 TIR-ów.

– Po ok. dwóch latach od uruchomienia produkcji planujemy otwarcie bocznicy kolejowej, która pozwoli zmniejszyć ruch ciężarówek o połowę – dodaje Jacek Wojarz, dyrektor ds. rozwoju w TergoPower Lublin.

Z szacunków inwestora wynika, że dzięki elektrowni powstanie od 80 do 100 nowych miejsc pracy. Do tego należy doliczyć kilkuset kooperantów.

TergoPower zamierza inwestować również w Biłgoraju. Firma chce tam zbudować elektrociepłownię. Ma on przetwarzać ok. 140 tys. ton słomy rocznie. Projekt ten jest na podobnym etapie zaawansowania, co lubelski.

Czytaj więcej o:

Komentarze 21

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 19 czerwca 2016 o 19:04
Nie rozumiem jaki interes mają w blokowaniu tej inwestycji radni w lublinie. Mieszkam około 700 metrów od miejsca tej inwestycji i nie czuję zagrożenia które mi sugerują radni z gminy Hajdów - Zadębie. Właśnie przyniesiono mi do podpisu protest który mam podpisać w celu zablokowania tej inwestycji. Czy Pan Jacek Skiba myśli że każdy jest idiotą i nie umie czytać ? Bzdurne argumenty jakie przedstawia się w tym materiale są na poziomie Facebooka a nie planowania inwestycji miejskich i rozwoju regionalnego. Mamy dość jęków ekoprzygłupów bez żadnej wiedzy merytorycznej i fachowej. Dzięki logicznemu myśleniu mamy wreszcie własne lotnisko a też próbowano to blokować jakimiś bezmyślnymi pomysłami. Lublin musi się rozwijać a nie tylko stanowić skansen dla ekooszołomów. Tania energia jest potrzebna i koniec tematu. Co do szkodliwości takiej inwestycji to proszę przedstawić konkretne dowody a nie bzdurne opowieści o setkach ciężarówek które będą jeżdziły z materiałami palnymi do elektrowni. Dookoła jest masa linii kolejowych gotowych do wykorzystania i na pewno taka możliwość zostanie wzięta pod uwagę. Tym bardziej że jest bardziej ekonomiczny niż transport drogowy.
Nie rozumiem jaki interes mają w blokowaniu tej inwestycji radni w lublinie. Mieszkam około 700 metrów od miejsca tej inwestycji i nie czuję zagrożenia które mi sugerują radni z gminy Hajdów - Zadębie. Właśnie przyniesiono mi do podpisu protest który mam podpisać w celu zablokowania tej inwestycji. Czy Pan Jacek Skiba myśli że każdy jest idiotą i nie umie czytać ? Bzdurne argumenty jakie przedstawia się w tym materiale są na poziomie Facebooka a nie planowania inwestycji miejskich i rozwoju regionalnego. Mamy dość jęków ekoprzygłupów bez żad... rozwiń
Avatar
monika / 12 czerwca 2015 o 19:55

Jaka elektrownia przy obwodnicy? Napisali, że na terenach dawnej fabryki, więc spalarnia biomasy obok spalarni odpadów. Niesamowity smród i zanieczyszczenia w mieście. A dlaczego to ma być w mieście??? Najpierw spalarnia opon, a aktualnie spalarnia odpadów i biomasy. Może pod ratuszem, bo na zdjęciach to nie widać żadnych zabudowań, a przecież do bloków jest bardzo blisko.

Avatar
cejr / 12 czerwca 2015 o 18:42

Norwegowie już mieli zbudować stadion....Kolejna ściema!

Norweg Norwegowi nie równy. Poczytaj sobie o Firmie TergoPower a najlepiej zobacz jaki tam jest skład Zarządu i Rady Nadzorczej. "Norwegowie" to tak jakoś sie przyjęło ale uwierz to nie ci od stadionu. A z tymi ściemami to ostrożnie bo nie potrzebnie szerzysz "defektyzm" jak mawiał satyryk.

Avatar
Gość / 12 czerwca 2015 o 14:32
Elektrownia jest przy obwodnicy, więc tiry nie będa nawet wjeżdzały do miasta. A czy ktoś się zsatanowił ile tirów jeżdzi dzienni np do tesco abo Obi albo galerii??? I to nie niszczy dróg??
Avatar
gosc / 12 czerwca 2015 o 10:54

"Super, ekologia. a ile spalin wypromują tiry które muszę to przywieść? Traktor raczej też na wodę nie jeździ, więc jest to obłuda i tylko marketing." Wydobycie węgla na Śląsku nie ma natomiast ŻADNYCH skutków ubocznych dla środowiska ;) Przywiezienie tego węgla ze Śląska do elektrowni też nic nie szkodzi. Przesył energii z odległych od Lublina elektrowni odbywa się bez strat. Twój komentarz jest dość mizerny. Obawiam się, że elektrownia nie powstanie, bo będą protesty mieszkańców, że to szkodliwe. Produkcja energii w elektrowniach np. w Kozienicach jest dla nich ok. Tam węgiel może truć (zresztą truje też i Lublina), ale za miedzą to nic nie może powstać.

Tylko trzeba zauważyć jaka jest wartość energetyczna węgla a jaka słomy, a dodatkowo do elektrociepłowni większość wegla obecnie jest transportowana pociągami.

Tylko trzeba zauważyć jaka jest wartość energetyczna węgla a jaka słomy, a dodatkowo do elektrociepłowni większość wegla obecnie jest transportowana pociągami.

rozwiń
Avatar
Gość / 12 czerwca 2015 o 10:50
dwutlenek węgla się zmniejszy, ale i ile wzrosną w spalinach rakotwórcze związki azotu, a w słomie ich nie brakuje.
Avatar
Gość / 12 czerwca 2015 o 09:22
Dlaczego tak daleko od źródeł surowca i dlaczego to pakuje się do miasta. Koszty działki, koszty transportu... Dziwnie to wygląda. Zaraz to padnie.
Avatar
Gość / 12 czerwca 2015 o 09:16
Norwegowie już mieli zbudować stadion....Kolejna ściema!
Avatar
Gość / 12 czerwca 2015 o 09:06
45 Tirow dziennie? To niech się ktoś zastanowi jak zwiększy się ruch, jak zniszczą się drogi, nie wspominając o halasie i spalinach samochodowych. Do tego taka elektrownia pomimo filtrów zwiększa zapylenie i to jest prawdziwy problem!
Avatar
Gość / 12 czerwca 2015 o 08:49
A ja się cieszę, ludzie znajda pracę, a rolnicy będą mogli sprzedawać słomę i na tym zarobią.
Avatar
Gość / 19 czerwca 2016 o 19:04
Nie rozumiem jaki interes mają w blokowaniu tej inwestycji radni w lublinie. Mieszkam około 700 metrów od miejsca tej inwestycji i nie czuję zagrożenia które mi sugerują radni z gminy Hajdów - Zadębie. Właśnie przyniesiono mi do podpisu protest który mam podpisać w celu zablokowania tej inwestycji. Czy Pan Jacek Skiba myśli że każdy jest idiotą i nie umie czytać ? Bzdurne argumenty jakie przedstawia się w tym materiale są na poziomie Facebooka a nie planowania inwestycji miejskich i rozwoju regionalnego. Mamy dość jęków ekoprzygłupów bez żadnej wiedzy merytorycznej i fachowej. Dzięki logicznemu myśleniu mamy wreszcie własne lotnisko a też próbowano to blokować jakimiś bezmyślnymi pomysłami. Lublin musi się rozwijać a nie tylko stanowić skansen dla ekooszołomów. Tania energia jest potrzebna i koniec tematu. Co do szkodliwości takiej inwestycji to proszę przedstawić konkretne dowody a nie bzdurne opowieści o setkach ciężarówek które będą jeżdziły z materiałami palnymi do elektrowni. Dookoła jest masa linii kolejowych gotowych do wykorzystania i na pewno taka możliwość zostanie wzięta pod uwagę. Tym bardziej że jest bardziej ekonomiczny niż transport drogowy.
Nie rozumiem jaki interes mają w blokowaniu tej inwestycji radni w lublinie. Mieszkam około 700 metrów od miejsca tej inwestycji i nie czuję zagrożenia które mi sugerują radni z gminy Hajdów - Zadębie. Właśnie przyniesiono mi do podpisu protest który mam podpisać w celu zablokowania tej inwestycji. Czy Pan Jacek Skiba myśli że każdy jest idiotą i nie umie czytać ? Bzdurne argumenty jakie przedstawia się w tym materiale są na poziomie Facebooka a nie planowania inwestycji miejskich i rozwoju regionalnego. Mamy dość jęków ekoprzygłupów bez żad... rozwiń
Avatar
monika / 12 czerwca 2015 o 19:55

Jaka elektrownia przy obwodnicy? Napisali, że na terenach dawnej fabryki, więc spalarnia biomasy obok spalarni odpadów. Niesamowity smród i zanieczyszczenia w mieście. A dlaczego to ma być w mieście??? Najpierw spalarnia opon, a aktualnie spalarnia odpadów i biomasy. Może pod ratuszem, bo na zdjęciach to nie widać żadnych zabudowań, a przecież do bloków jest bardzo blisko.

Avatar
cejr / 12 czerwca 2015 o 18:42

Norwegowie już mieli zbudować stadion....Kolejna ściema!

Norweg Norwegowi nie równy. Poczytaj sobie o Firmie TergoPower a najlepiej zobacz jaki tam jest skład Zarządu i Rady Nadzorczej. "Norwegowie" to tak jakoś sie przyjęło ale uwierz to nie ci od stadionu. A z tymi ściemami to ostrożnie bo nie potrzebnie szerzysz "defektyzm" jak mawiał satyryk.

Avatar
Gość / 12 czerwca 2015 o 14:32
Elektrownia jest przy obwodnicy, więc tiry nie będa nawet wjeżdzały do miasta. A czy ktoś się zsatanowił ile tirów jeżdzi dzienni np do tesco abo Obi albo galerii??? I to nie niszczy dróg??
Avatar
gosc / 12 czerwca 2015 o 10:54

"Super, ekologia. a ile spalin wypromują tiry które muszę to przywieść? Traktor raczej też na wodę nie jeździ, więc jest to obłuda i tylko marketing." Wydobycie węgla na Śląsku nie ma natomiast ŻADNYCH skutków ubocznych dla środowiska ;) Przywiezienie tego węgla ze Śląska do elektrowni też nic nie szkodzi. Przesył energii z odległych od Lublina elektrowni odbywa się bez strat. Twój komentarz jest dość mizerny. Obawiam się, że elektrownia nie powstanie, bo będą protesty mieszkańców, że to szkodliwe. Produkcja energii w elektrowniach np. w Kozienicach jest dla nich ok. Tam węgiel może truć (zresztą truje też i Lublina), ale za miedzą to nic nie może powstać.

Tylko trzeba zauważyć jaka jest wartość energetyczna węgla a jaka słomy, a dodatkowo do elektrociepłowni większość wegla obecnie jest transportowana pociągami.

Tylko trzeba zauważyć jaka jest wartość energetyczna węgla a jaka słomy, a dodatkowo do elektrociepłowni większość wegla obecnie jest transportowana pociągami.

rozwiń
Avatar
Gość / 12 czerwca 2015 o 10:50
dwutlenek węgla się zmniejszy, ale i ile wzrosną w spalinach rakotwórcze związki azotu, a w słomie ich nie brakuje.
Avatar
Gość / 12 czerwca 2015 o 09:22
Dlaczego tak daleko od źródeł surowca i dlaczego to pakuje się do miasta. Koszty działki, koszty transportu... Dziwnie to wygląda. Zaraz to padnie.
Avatar
Gość / 12 czerwca 2015 o 09:16
Norwegowie już mieli zbudować stadion....Kolejna ściema!
Avatar
Gość / 12 czerwca 2015 o 09:06
45 Tirow dziennie? To niech się ktoś zastanowi jak zwiększy się ruch, jak zniszczą się drogi, nie wspominając o halasie i spalinach samochodowych. Do tego taka elektrownia pomimo filtrów zwiększa zapylenie i to jest prawdziwy problem!
Avatar
Gość / 12 czerwca 2015 o 08:49
A ja się cieszę, ludzie znajda pracę, a rolnicy będą mogli sprzedawać słomę i na tym zarobią.
Zobacz wszystkie komentarze 21

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Dni Puław 2018: Koncerty, spektakl, spotkania
25 maja 2018, 15:00

Dni Puław 2018: Koncerty, spektakl, spotkania 3 0

W dniach 25-27 maja odbędzie się tegoroczna edycja rodzinnej imprezy Dni Puław. Na mieszkańców czekają atrakcje w postaci koncertów, spektakli i animacji dla całych rodzin.

Burze i grad. IMGW wydało ostrzeżenie dla woj. lubelskiego

Burze i grad. IMGW wydało ostrzeżenie dla woj. lubelskiego 12 0

W Lubelskiem mogą pojawić się burze z gradem - ostrzegają meteorolodzy.

Opole Lubelskie: Testowali system zraszania murawy na stadionie

Opole Lubelskie: Testowali system zraszania murawy na stadionie 0 3

Trwają prace na stadionie przy ul. Kolejowej w Opolu Lubelskim. Właśnie zamontowano i oddano do użytku automatyczny system zraszania murawy. Ułożona jest też warstwa wegetacyjna, lada dzień posiana zostanie trawa. Pozostaje tylko pytanie, czy miejscowa drużyna dostosuje się do poziomu boiska.

Jak działa wirtualne biuro

Jak działa wirtualne biuro 0 0

Przez korzystanie z usług wirtualnego biura rozumie się wynajmowanie od niego adresu do korespondencji, kierowanej do naszej firmy, miejsca do spotkań z naszymi klientami i sali konferencyjnej. Ale to nie jedyne korzyści, wynikające z użytkowania wirtualnego biura!

Azoty podsumowują kwartał. Spadły przychody i zyski

Azoty podsumowują kwartał. Spadły przychody i zyski 3 1

O ponad 90 milionów złotych spadła wysokość przychodów Zakładów Azotowych „Puławy” i spółek zależnych w pierwszym kwartale tego roku. Spadł też zysk, marża i produkcja nawozów. Podobne dane spłynęły z Polic i Kędzierzyna.

Nowe 5 zł na sto lat odzyskania niepodległości. Tyle monet ile Polaków

Nowe 5 zł na sto lat odzyskania niepodległości. Tyle monet ile Polaków 31 1

„100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości” to szczególna moneta o nominale 5 zł, którą Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu 22 maja. Bank wybił tyle monet, ilu jest Polaków – 38 424 000 sztuk.

Kto dokończy bibliotekę? Budowa przerwana, wykonawca zbankrutował
Alarm 24

Kto dokończy bibliotekę? Budowa przerwana, wykonawca zbankrutował 1 0

– Przerwano budową biblioteki w Ludwinie. Budynek, który miał być wizytówką gminy i całego pojezierza, stoi i niszczeje – alarmuje nasz Czytelnik. – Wszystko jest pod kontrolą – uspokaja wójt gminy.

Wysokie zaprasza na weekend. Dzień Samorządu Terytorialnego i Dzień Muzealnika
27 maja 2018, 14:00

Wysokie zaprasza na weekend. Dzień Samorządu Terytorialnego i Dzień Muzealnika 1 0

W podzamojskiej wsi Wysokie przy tamtejszej Regionalnej Izbie Pamięci Gminy Zamość już w najbliższy weekend odbędzie się Dzień Samorządu Terytorialnego połączony z XII edycją festynu z okazji Dnia Muzealnika.

Co dalej z Parkiem Ludowym? Prezydent prosi o dodatkowe pieniądze. PiS: Brakuje na szkoły

Co dalej z Parkiem Ludowym? Prezydent prosi o dodatkowe pieniądze. PiS: Brakuje na szkoły 0 12

W czwartek Rada Miasta zdecyduje o losach parku Ludowego, którego odnowa będzie kosztować więcej niż pierwotnie zakładano. Prezydent prosi radnych o dodatkowe pieniądze i nie chce rezygnować z prac w parku. Za to opozycyjni radni PiS nie rezygnują z namawiania prezydenta, by na razie dał sobie spokój.

Nie udzielił pierwszeństwa. Obaj kierowcy trafili do szpitala

Nie udzielił pierwszeństwa. Obaj kierowcy trafili do szpitala 0 0

Dwóch kierowców trafiło do szpitala po tym jak doszło do zderzenia samochodów w Wohyniu.

Lech Wałęsa w Zamościu zachęcał do aktywnego udziału w życiu politycznym [zdjęcia]
galeria

Lech Wałęsa w Zamościu zachęcał do aktywnego udziału w życiu politycznym [zdjęcia] 7 21

Były prezydent Polski Lech Wałęsa kontynuuje spotkania z mieszkańcami województwa lubelskiego. W poniedziałek był w Puławach, we wtorek w Zamościu a w środę wybiera się do Werbkowic (godz. 16, Gminny Ośrodek Kultury).

Bank odmówił kredytu? Wybierz jedną z wielu propozycji pożyczek pozabankowych!

Bank odmówił kredytu? Wybierz jedną z wielu propozycji pożyczek pozabankowych! 0 0

Rynek produktów finansowych nieustannie poszerza swoją ofertę, więc coraz większa grupa osób może skorzystać z różnego rodzaju pożyczek i kredytów. Przede wszystkim nie ma ograniczenia do usług bankowych, które tak naprawdę są dostępne jedynie dla wąskiego grona z dobrą historią kredytową i oczywiście zdolnością kredytową. Pożyczki pozabankowe okazują się niejednokrotnie jedynym ratunkiem w sytuacji kryzysu finansowego i przy konieczności ubiegania się o zastrzyk finansowy.

Dawid Dzięgielewski (Motor): Kibicom należy się awans

Dawid Dzięgielewski (Motor): Kibicom należy się awans 0 3

ROZMOWA Z Dawidem Dzięgielewskim, piłkarzem Motoru Lublin

Zdenerwował się w urzędzie, wychodząc wybił dziurę w drzwiach. Trafił do aresztu

Zdenerwował się w urzędzie, wychodząc wybił dziurę w drzwiach. Trafił do aresztu 15 2

33-latek tak bardzo zdenerwował się w urzędzie, że wychodząc wybił w drzwiach dziurę pięścią.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?