poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Zrobimy zdjęcia drogowym piratom

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 grudnia 2003, 18:07

Broń, paralizatory, robienie zdjęć kierowcom przejeżdżającym skrzyżowania na czerwonym świetle – takie uprawnienia jutro dostanie Straż Miejska. Nie ze wszystkich skorzysta. Na razie.

Do niektórych nowych uprawnień straż podchodzi z dużą ostrożnością. Głównie do posiadania broni palnej. Mogą ją dostać strażnicy ochraniający budynki komunalne oraz konwojujący przesyłki pieniężne i dokumenty. – Wcale nie znaczy to, że musimy mieć pistolety – mówi Waldemar Wieprzowski, komendant Straży Miejskiej. – Na razie nie ma takiej potrzeby.
Straż będzie chciała natomiast skorzystać z możliwości robienia zdjęć piratom drogowym przejeżdżającym skrzyżowania na czerwonym świetle. Zdjęcia będą robić tzw. trafifoto – urządzenia, które mają pojawić się na najbardziej zagrożonych skrzyżowaniach w centrum miasta. – To świetna broń do walki z piratami drogowymi. Wszystkim nam zależy, aby na miejskich ulicach było bezpieczniej – tłumaczy Wieprzowski.
Aby poprawić bezpieczeństwo trzeba najpierw kupić drogi sprzęt. Jedno urządzenie kosztuje kilkadziesiąt tysięcy zł. – I choć pieniądze szybko powinny się zwrócić, to najpierw trzeba je znaleźć – dodaje Wieprzowski. – Sukcesem będzie jeśli trafifoto zaczną działać na niektórych skrzyżowaniach w pierwszej połowie przyszłego roku.
Zdaniem władz miasta inwestycja będzie opłacalna. – Nie tylko wzrośnie bezpieczeństwo na drogach, ale miasto będzie bogatsze. Pieniądze z mandatów, jakie nałożą strażnicy na piratów drogowych, trafią do naszego budżetu – mówi Tomasz Rakowski, rzecznik prezydenta Lublina.
Przejeżdżanie na czerwonym świetle to jedno z najpoważniejszych wykroczeń. Policja stosuje wtedy kary „z górnej półki” – do 500 zł. Dodatkowo „kosztuje” to sześć punktów karnych. Podobne kary będą stosować strażnicy. – Prawo jest jedno – tłumaczy Wieprzowski.

Trafifoto w Lublinie

Teraz obsługuje je tylko policja. Ma jedno przenośne urządzenie, które rejestruje wykroczenia na skrzyżowaniu ul. Lipowej z Narutowicza lub na al. Tysiąclecia na wysokości hali Nova. – Codziennie robi zdjęcia kilku samochodom, których kierowcy łamią przepisy – mówi Tomasz Jachowicz z lubelskiej drogówki. Wkrótce podobne urządzenia będzie miała Straż Miejska.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!