sobota, 17 marca 2018 r.

Lublin

Zrzutka na antyunijną kampanię

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 maja 2003, 20:28

Przedstawiciel Stowarzyszenia Narodowego im. Romana Dmowskiego za umieszczenie na liście kandydatów do komisji obwodowej do spraw referendum pobierał 20 złotych. – To jest nielegalne – twierdzą w delegaturze Krajowego Biura Wyborczego w Lublinie. Postępowanie w tej sprawie prowadzi lubelska policja.

– Przyjmę pracowników do komisji obwodowych do spraw referendum – ogłoszenia takiej treści ukazały się w ubiegły wtorek w „Anonsach”. Zainteresowani posadą mieli się kontaktować pod numerem telefonu komórkowego. – Pod ten numer jeszcze tego samego dnia, czyli we wtorek, zadzwoniła moja żona – wspomina pan Lucjan, mieszkaniec Lublina. – Zgłosił się mężczyzna, który zaproponował spotkanie. Następnego dnia wieczorem w lokalu przy ul. Szopena 5 w Lublinie.
Na spotkanie pan Lucjan poszedł razem z synem. Do pokoju, w którym ogłoszeniodawca czekał na kandydatów do pracy w komisji, prowadziły strzałki. – Była spora kolejka. Stanęliśmy – ciągnie dalej pan Lucjan. – Następnie mężczyzna, około czterdziestoletni, dobrze zbudowany, dał nam do wypełnienia ankietę. Później zażądał 20 złotych za wciągnięcie na listę kandydatów. Wydało się nam to podejrzane, dlatego nie wpłaciliśmy tej kwoty. Jak zrobili inni, nie wiem – kończy pan Lucjan.
Na spotkaniu była także pani Agnieszka. – Początkowo nie chciałam zapłacić. Zdanie zmieniłam w domu. Dlatego na kolejne spotkanie w sobotę przyszłam już z pieniędzmi. Jednak, gdy poprosiłam o pokwitowanie ten sam mężczyzna – nie chciał się przedstawić ani podać nazwy organizacji, ale namawiałby głosować w referendum przeciwko Unii Europejskiej – stwierdził, że jestem zbyt dociekliwa i oddał mi pieniądze – opowiada pani Agnieszka.
Zdaniem Teresy Bichty, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Lublinie, pobieranie pieniędzy za umieszczenie na liście jest nielegalne. – Niewykluczone, że w ten sposób organizacja chciała zdobyć fundusze na swoją działalność.
Jedna z osób, która odpowiedziała na ogłoszenie, po spotkaniu w lokalu na Szopena zawiadomiła policję. – Pierwszy komisariat w Lublinie prowadzi w tej sprawie postępowanie. W kierunku oszustwa – poinformował nas wczoraj Kamil Kowalik, rzecznik komendanta miejskiego policji w Lublinie.
Ogłoszeniodawcą okazał się przedstawiciel Stronnictwa Narodowego im. Romana Dmowskiego w Lublinie. – To nie był najlepszy pomysł – przyznał wczoraj. – Chciałem ludziom pomóc znaleźć pracę. Nie domagałem się wpłat, a jedynie proponowałem. Fundusze chcieliśmy przeznaczyć na prowadzenie kampanii referendalnej. I zaraz dodał: Nikogo nie zamierzałem oszukać. Wszystkie pobrane pieniądze zwrócę.

Kto może być w komisji

Kandydatów do komisji do spraw referendum mogą zgłaszać m.in. partie, stowarzyszenia, fundacje, które uzyskały uprawnienia od Państwowej Komisji Wyborczej. Obecnie jest ich około 90. Pełna lista znajduje się na stronach internetowych www.pkw.gov.pl. Każda z tych organizacji może zgłosić po jednym kandydacie do każdej z obwodowych komisji. Za udział w pracach komisji przysługuje dieta w wysokości
203,65 zł. Termin zgłaszanie kandydatów upływa w środę.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!