środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Zrzutka na kamery

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 kwietnia 2002, 17:33
Autor: Maria Balicka

Mogą pojawić się już w maju. Obserwowałyby Stare Miasto, Krakowskie Przedmieście, plac Litewski, Lubartowską i Świętoduską. Pod warunkiem, że za kamery zapłacą sponsorzy. Miasto nie przewidziało pieniędzy na ten cel.

– Dotychczasowe doświadczenia mówią, że w miejscach obserwowanych przez kamery jest mniej przestępstw i wykroczeń. A nam zależy na bezpieczeństwie – mówi Andrzej Gumieniczek z Lubelskiej Fundacji Odnowy Zabytków. – Zirytowała nas niemoc urzędników i sami zrobiliśmy pierwsze przymiarki. Ustaliliśmy miejsca instalowania kamer, warunki organizacyjne i koszty.
Fundacja poprosiła o pomoc wiceprezydenta Zbigniewa Wojciechowskiego, który poparł projekt. Zaapelowała także do pobliskich firm o niezbędne fundusze. Trzeba będzie uzbierać 200–400 tys. zł.
– Liczymy na odzew. Wiele firm, mających siedziby w centrum, na to stać. Ustaliliśmy termin pierwszego spotkania w tej sprawie – dodaje A. Gumienniczek.
– To nie jest do końca w porządku, że miasto przerzuca cały koszt na nas – mówi Jerzy Kowalski, prowadzący sklep przy Krakowskim Przedmieściu. – Dostałem ulotkę, w której proponuje się zrzutkę (tysiąc zł od małych firm, do 20 tys. zł od dużych) na założenie kamer w centrum. Tymczasem płacimy podatki i liczymy na pomoc miasta, także w sprawie bezpieczeństwa. Z trudem zarabiamy np. na wygórowany czynsz. To są ogromne kwoty. Będzie jeszcze gorzej, gdy się ociepli, a wejścia naszych sklepów znów zostaną zasłonięte piwnym ogródkami. To odstrasza naszych klientów.
Kamerami zainstalowanymi na własny koszt posługują się dbające o swoje bezpieczeństwo banki (np. BGŻ) i inne instytucje. Od trzech lat dwie kamery obserwują okolice ratusza. Takie urządzenia zamontowane są także na głównych skrzyżowaniach w centrum miasta (al. Tysiąclecia, Chopina, Lipowa). Działają z powodzeniem w Radomiu, Chełmie, Biłgoraju i ostatnio w Świdniku. Jednak tam instalowano je przy pomocy albo całkowicie na koszt gminnej kasy, rezerwując wcześniej pieniądze w budżecie.
– Mam nadzieję, że podobnie będzie i u nas – mówi wiceprezydent Zbigniew Wojciechowski, inicjator instalowania kamer w Lublinie. – Dopiero wysłaliśmy do przedsiębiorców zaproszenia do uczestnictwa w tym przedsięwzięciu. Wkrótce będziemy o tym rozmawiać. Jeśli znajdziemy poparcie, będziemy mieli podstawę, aby wystąpić do radnych z prośbą o dofinansowanie.

A może tak?

W Świdniku system 10 kamer i rejestratorów obsługiwanych przez straż miejską i połączony z komendą policji kosztował 240 tys. zł i został sfinansowany całkowicie z budżetu miasta. Można do niego dołączyć jeszcze 50 kolejnych kamer i tylko za te ewentualnie zapłacą przedsiębiorcy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!