czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Wojewoda wezwie radnych do wygaszenia mandatu Żuka? "Mam taki obowiązek"

Dodano: 24 listopada 2016, 09:51

Czy wojewoda wezwie lubelskich radnych do wygaszenia mandatu prezydenta Krzysztofa Żuka? – Mam taki obowiązek – twierdzi Przemysław Czarnek, ale czeka na opinie prawników

W środę do urzędu wojewódzkiego dotarły dokumenty z Centralnego Biura Antykorupcyjnego dotyczące sprawy, w której CBA zarzuca Krzysztofowi Żukowi złamanie prawa antykorupcyjnego. Chodzi o zasiadanie przez niego w radzie nadzorczej PZU Życie. Wcześniej na pozbawienie prezydenta pełnionej funkcji na wniosek biura nie zgodzili się lubelscy radni. Dlatego sprawa trafiła do wojewody.

Jak poinformował podczas czwartkowego briefingu prasowego Przemysław Czarnek, w przesłanych materiałach CBA wskazuje na artykuł 98a Ustawy o samorządzie gminnym. – Jest to jedyna podstawa prawna do działania w tym zakresie. Zgodnie z tym przepisem, w sytuacji, gdy rada nie wykonuje obowiązku podjęcia uchwały, wojewoda wzywa ją do podjęcia odpowiedniego aktu w terminie 30 dni. A w razie bezskutecznego upływu tego terminu, wydaje zarządzenie zastępcze – opisywał wojewoda Czarnek. - Wystarczy mieć odrobinę dobrej woli, żeby przeczytać to ze zrozumieniem i zauważyć, że nie ma tu tylko uprawnienia, ale jest obowiązek wojewody do działania. Tak też będę działał, wyłącznie w granicach ściśle nakreślonych przez ten konkretny przepis.

Cytując paragrafy wojewoda nie powiedział jednak wprost, czy i kiedy skieruje wniosek do Rady Miasta. Zaznaczył jednak, że jeśli w sprawie są jakieś wątpliwości prawne, to mogą je rozwiać zatrudnieni w urzędzie prawnicy, ewentualnie zewnętrzni eksperci. Na pytanie, czy o takie opinie wystąpi, nie udzielił odpowiedzi. Dopiero po konferencji prasowej rzecznik prasowy wojewody poinformował, że dalsze decyzje zapadną po otrzymaniu ekspertyz.

Zdaniem Czarnka, nie może on nie podejmować żadnych kroków w tej sprawie. Odnosząc się do przytaczanego przez dziennikarzy przypadku z 2014, w którym były wojewoda Wojciech Wilk nie podjął kroków wobec ówczesnego prezydenta Zamościa Marcina Zamoyskiego, powiedział: - Trudno się dziwić. Zarządzenia zastępczego nie wydał kolega z PO w stosunku do prominentnego prezydenta z PO. Takie były standardy – mówił Przemysław Czarnek, choć Zamoyski nigdy nie był członkiem Platformy Obywatelskiej.

Wojewoda dodał też, ze dziwi się medialnej burzy, jaka rozpętała się wokół tej sprawy. – Prezydent Żuk i jego najbliżsi współpracownicy doskonale wiedzą, że bez względu na to, co zrobię w tej sprawie, to i tak pozostanie na swoim stanowisku do końca kadencji. Po co ten show? Czyżby obawiano się czegoś jeszcze? To jest pytanie, na które nie odpowiadam – zakończył Czarnek.

polak i Patriota
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(129) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

polak i Patriota
polak i Patriota (4 grudnia 2016 o 09:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
....zrobić porządek z PO matolstwem a 2 krok to zabezpieczyć pieniądze poskładane w bankach i kamienicach wszystkich Bogaczów co się uwłaszczyli na zdrowym ciele ojczyzny. Polska jest bogata wlasnie w tym aspekcie dochodu narodowego i musi zadbac o prawdziwych Patriotow. Do uzupełnienia struktur w programie rządu brakuje gotówki ale ta lezy bez produktywnie na kontach tych co się dorwali do naszych wspólnych majatkow. Zabezpieczyc odebrać i podzielić na potrzebujących i uczciwych ludzi pracy. Pracy nie ma dla wszystkich a jak cos jest to człowiek się zastanawia czy oni potrzebują rak do pracy czy niewolnika. Wreszcie doczekali smy sprawiedliwej władzy i podzial musi mieć miejsce w dialektycznej formie wyrównywania szans pod względem wyedukowania i pracowitości.
Rozwiń
Gość
Gość (2 grudnia 2016 o 07:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wojewoda po układach przyjął Szarlip Andrzej z Zastawia koło Goraja z ,,pipidówy,, podłego człowieka ,skąd go wziął ,jak go spotkał,miejscowi cieszą się ,że drań jest w oddali.
Rozwiń
Gość
Gość (29 listopada 2016 o 10:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wojewoda to kiepski urzędnik.
Rozwiń
Gość
Gość (26 listopada 2016 o 05:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Albo się jest wojewodą,albo figurantem?Przepis jest jasny i stanowisko rady także.Pozostało mu /nieogolonemu/ wygasić pazernemu łysemu mandat.Co tu kombinować?Jeżeli by to chodziło o radnego gminnego to nieogolony wojewoda pojąłby decyzję natychmiast i to jednoznaczną.Jak widać "rączka rączkę myje"albo "kruk krukowi oka nie wykole"Powinno być tak jak w 1920 roku:"pracownik państwowy skorumpowany będzie rozstrzelany".Czy teraz by to się nie przydało?
Rozwiń
Gość
Gość (25 listopada 2016 o 09:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Po co tutaj kodomici szaleją !? Wiadomo że Żuk stanie przed sądem i będzie musiał się bronić.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (129)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!