sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Zupa z „wkładką” dla bezdomnych

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 grudnia 2003, 16:58

Przez cały grudzień bezdomni, którzy zgłoszą się z talonem do Baru Dworcowego dostaną darmowy talerz zupy z „wkładką”. Ale z braku dostatecznych środków z pomocy tej bezdomni będą mogli skorzystać tylko do końca miesiąca.

Chociaż akcja dopiero co się rozpoczęła, wydano już połowę talonów.
– Cały czas ktoś przychodzi – mówi Alicja Dunin z lubelskiego oddziału PCK przy ul. Niecałej. – W tym roku z bezpłatnych posiłków będzie mogło skorzystać 80 osób. Warunek jest jeden: taka osoba musi być rzeczywiście bezdomna.
Na tegoroczną akcję zgromadzono ok. 8, 7 tys. zł. Część z tych pieniędzy do lubelskiego oddziału PCK trafiło za pośrednictwem warszawskiej centrali, pozostałe z urzędu wojewódzkiego i środków lubelskiego oddziału PCK. To jednak za mało, aby zorganizować pomoc na całą zimę.
– Koszt jednego posiłku to 3,50 zł. Jednak zgromadzone środki są mniejsze niż się spodziewaliśmy. Wystarczą jedynie do końca grudnia – dodaje A. Dunin.
Już od kilku lat wydawaniem posiłków zajmuje się Bar Dworcowy przy ul. 1 Maja. Wczoraj zaczęli pojawiać się tam pierwsi bezdomni. Mogą liczyć na zupę z tzw. wkładką. Wczoraj były flaki.
– Wydajemy posiłki w godz. 8–18 – informuje Zofia Żmuda, właścicielka baru. – Jak zwykle w pierwszy dzień przyszło mało osób. Potrzeba czasu, żeby akcja się rozkręciła.
Informacje przekazują sobie sami bezdomni. W Barze Dworcowym czeka na nich gorący posiłek: zupa, czasami pierogi, chleb.
– Przychodzę tu od kilku lat – mówi Zbigniew Kornicki. – Najgorzej jest zimą, kiedy kończą się prace sezonowe i nie ma skąd wziąć pieniędzy na jedzenie. Dobrze, że chociaż ten miesiąc będę miał gdzie zjeść.
Wprawdzie porcje są niewielkie, ale dla wielu to jedyna szansa, by cokolwiek zjeść.
– To mój pierwszy posiłek i dzisiaj to chyba wszystko – dodaje Krzysztof. – Ale nie narzekam, gdyby nie to, być może nie zjadłbym dzisiaj nic.

Kolejna taka akcja

Akcja Polskiego Czerwonego Krzyża skierowana do najuboższych i bezdomnych. Na pomoc mogą liczyć bezdomni nie tylko z Lublina. PCK wykupił posiłki w Kraśniku, Opolu Lubelskim, Puławach, Zamościu i Biłgoraju. Oprócz tego, w najbliższym czasie PCK przewidział rozdawanie koców, ciepłej odzieży oraz – w miarę potrzeb – środków czystości. W ostatnich miesiącach pracownicy PCK wydawali konserwy oraz chleb, m.in. w ramach Światowych Dni Walki z Głodem.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!