poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Żurawie 2015. Lista nominowanych do nagrody

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 kwietnia 2015, 14:09
Autor: opr. pab

Znamy nominowanych do tegorocznej edycji nagrody "Żurawie”. Fundacja Kultury Audiowizualnej "Beetle” wyłoniła dwunastu kandydatów w czterech kategoriach: "Słowo", "Dźwięk", "Obraz", "Animator kultury".

Czterech laureatów wybierze jury w składzie: Witold Dąbrowski (Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN"), Grzegorz Józefczuk (Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza), Jarosław Koziara (grafik, designer), Rafał Koza Koziński (Centrum Kultury w Lublinie), Marcin Pospiszyl (LSM Soundsystem), Andrzej Rusin (Kinoteatr Projekt), Grażyna Lutosławska (Polskie Radio Lublin) i DJ Papa Zura ( SoulSerivce).

Każdy laureat otrzyma nagrodę w wysokości 2 tys. złotych i statuetkę. Zwycięzców poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 8 maja w Studiu Muzycznym Polskiego Radia Lublin.

Żurawie 2015 - lista nominowanych

SŁOWO:

ARKADIUSZ GROCHOT
Absolwent polonistyki UMCS, pochodzi z Milanowa. Autor sztuk teatralnych, filmów krótkometrażowych, spektakli dla dzieci, scenariuszy teledysków, reklam radiowych i telewizyjnych, krótkich animacji oraz dialogów do gier komputerowych. Jego sztuka Eszelon. Życie na bocznicy znalazła się w półfinale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w 2014 r. i została opublikowana w miesięczniku "Dialog” (styczeń 2015, 1). W 2013 r. we Wrocławskim Teatrze Lalek odbyło się czytanie performatywne jego scenariusza dla dzieci pt.: Baśń o Słońcu i Księżycu.

RAFAŁ RUTKOWSKI
Poeta. Absolwent filologii polskiej i kulturoznawstwa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Wiersze publikował w: "Odrze”, "Zeszytach Poetyckich”, "Akcencie”, "Helikopterze”, "Elewatorze” i innych pismach literackich. Laureat projektu Połów 2013, finalista OKP "O granitową strzałę” 2014. Jeden ze zwycięzców konkursu "Autoportret Jesieni” w Krotoszynie. Zwycięzca wielu konkursów jednego wiersza oraz slamów. Uczestnik najważniejszych festiwali literackich w kraju. Prowadzi cykl spotkań poetyckich "Przystanek poetów” w Centrum Kultury w Lublinie. Mieszka w lubelskiej Kamienicy Cudów.

JAN TUŹNIK
Aktor, radiowiec, pedagog teatru, wolny strzelec. Absolwent Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Przez 3 lata współpracował z Teatrem Wierszalin z Supraśla. Obecnie działa w Czytelni Dramatu Centrum Kultury oraz w Pracowni Sztuczka. Wydawca wydarzeń w Akademickim Radiu Centrum. Wieloletni instruktor teatralny, który pracuje z wszystkimi grupami wiekowymi.

OBRAZ:

ELIASZ GOLA
Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie oraz Grafiki na Wydziale Artystycznym UMCS. Od prawie trzech lat prowadzi własne studio projektowe. Zajmuje się szeroko pojętym projektowaniem, rzeźbą i rysunkiem. Fascynuje się streetartem i sztuką komiksu. Za 3 miesiące zostanie szczęśliwym Tatą Tosi.

PAWEŁ KAŁABUN
Z wykształcenia architekt i historyk sztuki. Na co dzień prowadzi autorską pracownię w której wraz ze swoim zespołem tworzy kompleksowe projekty wnętrz ogrodów i architektury. Wieloletnie doświadczenie pozwoliło na zrealizowanie prawie 150 obiektów i przestrzeni w całej Polsce. Są wśród nich prywatne mieszkania oraz apartamenty, siedziby firm, restauracje, kluby oraz domy. Od czasów studenckich aktywnie bierze udział w przedsięwzięciach mających na celu propagowanie sztuki wśród młodych ludzi, prowadząc między innymi spotkania, kursy z rysunku, historii sztuki i architektury.

JOANNA STRĘKOWSKA
Grafik projektant, ukończyła z wyróżnieniem Wydział Artystyczny UMCS. Brała czynny udział w projektach miasta np. Noc Kultury, czy Miasto Poezji. Założycielka Koła Naukowego KołoMyja. Laureatka II miejsca w konkursie Plakaton - Najlepszy plakat kulturalny Lublina 2014. Obecnie właścicielka studia graficznego, gdzie projektuje materiały dla kultury, sztuki i biznesu. Autorka plakatów, okładek książek, logotypów. www.strekowska.pl

DŹWIĘK:

KAROLINA BALMAS
Świeżo upieczona absolwentka Grafiki. Instrumentalistka i wokalistka w zespołach czerpiących z muzyki tradycyjnej i demonologii słowiańskiej – Kipikasza i Dziadowski Projekt. Wraz z Kacprem Pęczułą realizuje projekt muzyczno-filmowy Miejscovnik.pl, który został nagrodzony Trójzębem Neptuna za najlepszy projekt artystyczny Festiwalu Fama w Świnoujściu w 2013 roku. Współrealizatorka projektu muzyczno-filmowego Pieśni Odnalezione finansowanego ze stypendium MKiDN. Współcześnie pracuje nad projektem audiowizualnym z wykorzystaniem autorskich instrumentów wykonanych z przyrządów kuchennych i muzyki, projekcji mapping - Re:Pieśni, który miał swoją premierę w Browarze Lubicz w Krakowie w grudniu 2014 roku.

BORYS KUNKIEWICZ
Współtwórca i producent wielu lubelskich projektów muzycznych w tym Flemings, OBRS, Mel Tripson i Stonkatank. Organizator cyklu imprez OBRS EVENTS, promujących nową, polską muzykę lubelskiej publiczności. Laureat ubiegłorocznego Festiwalu Młodych Talentów Szczecinie wybrany przez m. in. przez Kasię Nosowską oraz Piotra Metza. Jego najnowszy singiel z zespołem Stonkatank wydawany jest przez Kayax - wytwórnię do której należą m. in. Brodka, Kayah, Skubas, Krzysztof Zalewski, Smolik czy Artur Rojek.

SOULPETE
(Piotr Gędek) to lubelski producent muzyczny współpracujący z polskimi i zagranicznymi raperami oraz wokalistami. Cechą charakterystyczną jego brzmienia jest zgrabne połączenie soulowych sampli z brudną elektroniką okraszone specyficznym miejskim rytmem rodem z muzycznej sceny Detroit. Znany szerszej publiczności zarówno w kraju jak i poza nim z głośnego projektu o nazwie SoulRaw – płyty producenckiej Soulpete'a w ramach której na jego produkcjach udzielili się gościnnie tacy legendarni artyści jak Odisee, Smif N Wessun czy Guilty Simpson.
Soulpete współtworzył grupę Rap Addix, współpracuje również ze szczecińskim raperem Bonsonem tworząc duet rapowo-producencki o nazwie BonSoul, a także pracuje nad projektem z legendą polskiej sceny hip hopowej – O.S.T.R.'ym. Piotrek dwukrotnie został laureatem Red Bull Szkoła Dźwięku. Obecnie ukończył pracę nad EPką producencką o nazwie "Raw”, która tym razem skupia śmietankę polskich raperów kładących zwrotki na bitach lubelskiego producenta.

ANIMATOR KULTURY:

TOMASZ ‘MAPED' PIZOŃ
Scenograf, szablonista, rzeźbiarz, grafik oraz ilustrator... innymi słowy "plastyk". Założyciel Warsztatów Szablonu, jednej z niezależnych inicjatyw artystycznych propagujących łączenie wiedzy społecznej z ideami urbanistycznymi i artystycznymi z zakresu sztuki ulicy. Inicjator Laboratorium Kultury i Edukacji Frutti di Mare będącego ośrodkiem kultury tworzonej siłą wolontariuszy, gdzie sam także jest wolontariuszem. Frutti di Mare organizuje obecnie między innymi regularne warsztaty z zakresu śpiewu, rysunku, improwizacji teatralnej a także niezliczone ilości koncertów czy wystaw. Wszystkie te działania w duchu Laboratorium FDM, czyli tworzone na podstawie frywolnych scenariuszy budowanych indywidualnie dla każdego studenta przez grupę trenerów.

KATARZYNA SOBCZYK
Animatorka kultury zaangażowana w działania o charakterze społecznym i pedagogicznym. Zrealizowała wiele projektów edukacyjno – artystycznych, kierowanych do dzieci, m.in. “Projekt – Buch! Dzieci – w Ruch!”, “Chatka małolatka”, “Akademia Sztuk Dziecięcych”. Prowadzi także warsztaty artytyczno – literackie dla dzieci i młodzieży. Zrealizowała i dalej realizuje projekty kierowane do osób niepełnosprawnych, zagrożonych społecznym wykluczeniem, m.in. “Teatr Wyobraźni – bajki, których nie widać”, “Chodź, namaluj swój świat”, “Inny Lublin – naprawianie świata”, “Inny Lublin”. Od 2010 roku związana z Grupą Fotografów Lubelskich(członkini zarządu w latach 2011 – 2013), gdzie realizwała projekty kierowane do studentów, m.in. “VI Lubelskie Dni Fotografii”, “Twarze Kozienaliów – Przymierz się!”. Pracuje w Domu Słów, Ośrodku "Brama Grodzka – Teatr NN. Członkini zarządu Fundacji 5 Medium. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie animacji i edukacji kulturalnej 2015.

ANETA WINIARSKA
Studentka Tekstów Kultury i Animacji Sieci, działaczka kulturalno-społeczna w grupie związanej z ACS Cicha 4 i bezgotówkową Kawiarnią Miłość, wiceprezes fundacji Słoneczny Pokój, słuchaczka w Lubelskiej Szkole Fotografii. Współpracuje z organizacjami i instytucjami przy realizacjach wydarzeń oraz projektów kulturalnych i społecznych w mieście. Koordynuje i prowadzi autorskie warsztaty. Prowadzi portale internetowe promujące lubelskie wydarzenia i inicjatywy. Zwolenniczka innowacyjnych rozwiązań oraz tego, by działania kulturalne dążyły ku zmianie społecznej i mentalnej. Pracuje nad autorskimi projektami artystyczno-społecznymi.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Żurawie
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!