środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

ZUS rozsyła listy do 19 mln osób. Informuje o stanie konta emerytalnego

Dodano: 24 czerwca 2017, 18:43

Każdy, kto ma odłożony choćby jeden grosz na koncie emerytalnym w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, otrzyma wkrótce informację o stanie konta ubezpieczonego. Warto do niej zajrzeć i sprawdzić wartość odłożonych składek oraz prognozę emerytury.

ZUS rozpoczął wysyłkę prawie 19 mln pism. Około 900 tysięcy listów trafi do mieszkańców województwa lubelskiego. Całość korespondencji ma dotrzeć do klientów do końca sierpnia. Informacja opisuje stan konta emerytalnego na 31 grudnia 2016 roku. Zakład przygotowuje ją dla każdego ubezpieczonego, który na koncie w ZUS ma co najmniej jedną składkę.

Dokument przedstawia sumę zwaloryzowanych składek oraz kwotę kapitału początkowego. Wskazuje też, ile składek ubezpieczony zgromadził na tzw. subkoncie w ZUS oraz jaka kwota trafiła do otwartego funduszu emerytalnego (jeżeli ktoś jest członkiem OFE). Informacja zawiera też zestawienie składek emerytalnych z poszczególnych miesięcy 2016 roku.

Ubezpieczeni, którzy mają co najmniej 35 lat, dostają również wyliczenie hipotetycznej emerytury w dwóch wariantach: gdyby już do emerytury nie pracowali i bazowali tylko na składkach dotychczas zebranych oraz gdyby pracowali i odprowadzali składki w średniej wysokości dotychczasowych wpłat. Kolejne dwa wyliczenia hipotetycznej emerytury uwzględniają dodatkowo składki zgromadzone na subkoncie w ZUS. Co ważne, te wyliczenia dotyczą obecnie obowiązującego wieku emerytalnego, a nie obniżonego, który będzie obowiązywał od października.

– Pamiętajmy, że prezentowana w informacji hipotetyczna emerytura to nie wynik subiektywnych decyzji ZUS, ale efekt lat naszej aktywności zawodowej, efekt odkładanych przez lata składek. ZUS jedynie przeprowadza proste matematyczne obliczenia. Wpływ zaś na działanie matematyczne mamy my sami i nasza praca – mówi Ewa Kosowska, dyrektor departamentu ubezpieczeń i składek centrali ZUS.

W dokumencie, obok danych o składkach i wyliczeń emerytury, jest również informacja o tym, jakie świadczenia przysługują z ZUS osobom opłacającym składki na ubezpieczenia społeczne. Informacja ma być podana w przystępny sposób; zawiera też wyjaśnienia, co oznaczają poszczególne pozycje.

Osoby zarejestrowane na Platformie Usług Elektronicznych ZUS informację o stanie konta znajdą na swoim profilu w PUE.

Czytaj więcej o:
Użytkownik niezarejestrowany
surew3
Użytkownik niezarejestrowany
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (25 czerwca 2017 o 14:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Idiotyzm czyli zamiast dać ludziom to ukryte wyprowadzenie pieniędzy z ZUS przez Pocztę do skarbca . To jest pranie pieniędzy w białych rękawiczkach. Ciekawi mnie jedno ile nieszczęść łódzkich jest w tych 19 milionach. Przemyślenia LBGrb
Rozwiń
surew3
surew3 (25 czerwca 2017 o 11:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie znasz założeń ZUS-u jakby się on nie nazywał. Umowa międzypokoleniowa wymusza płacenie składek przez Ciebie aby Twoi rodzice mieli emeryturę. To rozumiesz chyba. Co innego i myślę, że o to ci chodzi, że starsi wiekiem którzy od 40 lat płacili składki(pełne) zostali zrównani, uśrednieni, nie mający nic do gadania a to doprowadza do paradoksu. Paradoks polega na tym że niedgdyś dobrze zarabiający pracownik, np.prof.medycyny, który piastował wysokie funkcje w tzw. słuzbie zdrowia, dużo zarabiał, duże składki szpital, przychodnia odprowadzały do ZUS-u a teraz otrzyma jakiś ok.3 tys.zł. Zresztą takich przykładów można mnożyć w tysiącach. Kombinatorzy którzy kiedyś zarabiali grosze w związku z tym "grosze" "szły" na ZUS, potem "przeszli" na KRUS(bo wzięli w dzierżawę 1 ha gleby) i płacili składek 6 razy mniej ale dostęp do usług medycznch (bezpłatnych) mieli taki sam jak zusowcy teraz otrzymają mniej ale parzez np.ostatnie 25 lat mogli sobie odłożyć skromnie licząc po jakieś 250 tys.zł.  Oddam duże swoje pieniądze dla tego kto dokona zrównoważenia składek ZUS u KRUS oraz zrówna społeczeństwo, tzn. żeby było "jednego sortu".
Rozwiń
Gość
Gość (24 czerwca 2017 o 21:10) 1
Zaloguj się, aby oddać głos
jebac zus, nie krasc, tylko oddawac moja kase a ja se sam zaoszczedze na emeryture
Rozwiń
ghhhg
ghhhg (24 czerwca 2017 o 21:02) 1
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
lepiej przepić, chociaż kac po tych pieniądzach zostanie. Bo po wpłaceniu do zus...  a ponoć piramidy finansowe w tym kraju są nielegalne ?
 masz rację bo i tak zapieprzą nam na 500+
Rozwiń
Gość
Gość (24 czerwca 2017 o 19:09) 1
Zaloguj się, aby oddać głos
lepiej przepić, chociaż kac po tych pieniądzach zostanie. Bo po wpłaceniu do zus... a ponoć piramidy finansowe w tym kraju są nielegalne ?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!