niedziela, 25 marca 2018 r.

Lublin

Zwabił przez Internet, zgwałcił i nagrał? Będzie nowy proces uniewinnionego Pawła G.

Dodano: 7 marca 2016, 06:39

Sprawa oskarżonego o gwałcenie 15-latki Pawła G. wraca na wokandę. W pierwszym procesie mężczyzna został uniewinniony. Sąd odwoławczy uznał to rozstrzygnięcie za niedorzeczne i absurdalne

Proces dotyczył wydarzeń z lipca 2014 roku. 15-letnia Ania* zamieściła ogłoszenie na jednym z portali pośrednictwa pracy. Szukała dorywczego zajęcia. Skontaktował się z nią 31-letni Paweł G. z Lublina.

– Zwabił dziewczynę do swojego mieszkania pod pretekstem podpisania umowy na roznoszenie ulotek – mówi Paweł Kukuryk, z Prokuratury Rejonowej Lublin-Północ.

Jak wynika z akt sprawy, mężczyzna zastraszył nastolatkę nożem. Grożąc śmiercią zmusił do seksu. Gwałconą dziewczynę fotografował i nagrywał.

– Chciał ją tym szantażować. Liczył, że bojąc się publikacji tych materiałów nastolatka nie przyzna się nikomu do gwałtu – dodaje prokurator Kukuryk.

Dziewczynie udało się uciec. Niekompletnie ubrana, bez telefonu wybiegła z mieszkania. Opowiedziała o wszystkim matce.

Sprawą zajęła się prokuratura. Paweł G. został oskarżony o gwałt, ale w czerwcu ub. r. Sąd Rejonowy Lublin-Zachód uniewinnił mężczyznę. Sędzia Bożena Dzimira-Rzepkowska uznała, że Paweł G. proponował nastolatce „miłe spędzenie czasu”, a dziewczyna powinna „zrozumieć kontekst rozmowy”. Mężczyzna przekonywał, że noża używał dla „podkręcenia” zdjęć. Sąd mu uwierzył i przyjął, że nastolatka zgodziła się na seks, a potem pomówiła mężczyznę.

Wyrok zaskarżyła prokuratura i pełnomocnik rodziny ofiary. Sąd Okręgowy uznał obie apelacje i skierował sprawę do ponownego rozpoznania. Sędzia Artur Makuch nie zostawił na pierwszym rozstrzygnięciu suchej nitki.

– Sąd rażąco naruszył zasady uczciwego procesu. Dokonał jednostronnej, infantylnej i naiwnej oceny dowodów – stwierdza sędzia w uzasadnieniu wyroku. – Trudno oprzeć się wrażeniu, że sąd z góry przyjął tezę o niewinności oskarżonego.

Z rozstrzygnięcia sądu rejonowego wynika, że Anna świętując swoje 15. urodziny chciała „wejść w nowy etap życia”. Dlatego postanowiła umówić się na intymne spotkanie z obcym mężczyzną. W mieszkaniu Pawła G. sama miała zaproponować seks i zdjąć ubranie. Kiedy nie dostała pieniędzy uciekła i powiedziała mamie o gwałcie.

– Taka ocena jest niedorzeczna i absurdalna. Trudno uwierzyć, że została przyjęta przez sąd – uznał sędzia Makuch.

Wersji Pawła G. przeczą m.in. zeznania świadków, opinia psychologa oraz zdjęcia, które wykonał feralnego dnia.

– Widać na nich osobę zawstydzoną i zastraszoną – przypomina sędzia Makuch. – Fotografie dowodzą, że to co robiła, nie sprawiało jej przyjemności.

Na zdjęciach widać również, jak Paweł G. trzyma nóż i grozi nim dziewczynie. Podczas procesu mężczyzna nie powiedział jasno, po co to robił. Wcześniej jednak wyznał śledczym, że chciał zastraszyć nastolatkę. – Jak zobaczyła ten nóż to się zgodziła na zdjęcia – przyznał Paweł G.
Pomimo tego sąd rejonowy uznał, że Anna nie była do niczego zmuszana. W przeciwnym razie mogłaby np. „krzyczeć lub rzucić butem w szybę”.

– Dając dobre rady sąd nie wziął pod uwagę przewagi oskarżonego – ocenia sędzia Makuch. I przypomina, że do gwałtu doszło w niewielkim pokoju, gdzie mężczyzna miał Annę „w zasięgu ręki”. Sam widok leżącego obok noża mógł paraliżować nastolatkę.

Sąd odwoławczy wytknął również sądowi rejonowemu, że od 15-letniego dziecka oczekiwał życiowego doświadczenia w sprawach damsko-męskich. – Czynił zarzuty z tego, że nie rozumiała niuansów – dodaje sędzia Makuch.

W SMS-ie przesłanym dziewczynie Paweł G. nie czynił żadnych sugestii. Pisał o pracy przy roznoszeniu ulotek. Według sądu odwoławczego wiadomość była „oczywistym i perfidnym podstępem”. A wyjaśnienia oskarżonego ocenił jako „tak niedorzecznie, że trudno je nawet komentować”.

Sprawą Pawła G. ponownie zajmie się Sąd Rejonowy Lublin-Zachód.

*imię nastolatki zostało zmienione

Gość
Lapsus
Lapsus
(36) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (11 marca 2016 o 09:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jakos na zdjeciu roksa.pl nie wyglada na niesmiala
Rozwiń
Lapsus
Lapsus (9 marca 2016 o 08:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Panuje opinia, że jak trzeba sprawę ukręcić, to należny przenieść do Lublina.

a gdzie ta opinia"panuje"?

Rozwiń
Lapsus
Lapsus (9 marca 2016 o 08:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Panuje opinia, że jak trzeba sprawę ukręcić, to należny przenieść do Lublina.

a gdzie ta opinia"panuje"?

Rozwiń
Gość
Gość (8 marca 2016 o 19:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Treść komentarza (minimum 6 znaków)tylko w lubelskim majciarze sa niewini i ze ofiara sama tego chciala
Rozwiń
John
John (8 marca 2016 o 18:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Wstyd i hańba!!! Oby Pan Ziobro znalazł bata na tych wszystkich sędziów co przestępców wspierają i kombinują jak sprawie łeb ukręcić!!!

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (36)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!