piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Związek Żołnierzy NSZ chce zniszczenia pomnika Nieznanego Żołnierza. Ratusz: "Nie widzimy powodu"

Dodano: 16 sierpnia 2016, 13:14
Autor: Dominik Smaga

Lubelski oddział Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych opublikował oświadczenie, w którym żąda unicestwienia pomnika<br />
Lubelski oddział Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych opublikował oświadczenie, w którym żąda unicestwienia pomnika

Całkowitego zniszczenia pomnika Nieznanego Żołnierza żądają działacze Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Decyzję, że pomnik trafi na cmentarz nazywają „zgniłym kompromisem”. – Nie ma podstaw, by zniszczyć dzieło rzeźbiarskie – odpowiada Ratusz

Wykonany w 1962 r. pomnik Nieznanego Żołnierza zdemontowano już miesiąc temu, bo zgodnie z planem przebudowy pl. Litewskiego trafił do konserwacji. Na plac już jednak nie wróci. Jego usunięcia zażądał od władz miasta wojewoda m.in. po interwencji lubelskiego oddziału Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Członków związku raziło to, że na kamiennych płytach upamiętniono Armię Ludową.

Ratusz nie wzbraniał się przed usunięciem pomnika, ale chciał, by pozostał on na terenie Lublina. Taka też decyzja zapadła na posiedzeniu działającego przy wojewodzie i pod jego przewodnictwem Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Uradzono, że na pl. Litewski trafi nowy pomnik Nieznanego Żołnierza, wzorowany na przedwojennym. Komitet przystał też na propozycję władz miasta, by stary pomnik po renowacji ulokować na terenie cmentarza komunalnego przy ul. Białej.

I właśnie przeciw takiemu przeniesieniu zaprotestował teraz lubelski odział Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Na swoim profilu na portalu społecznościowym Facebook związek zamieścił oświadczenie, w którym żąda unicestwienia pomnika. „Zdaniem naszego Związku dotychczasowy pomnik „nieznanego żołnierza”, jako relikt sowieckiego zniewolenia i komunistycznej interpretacji historii winien być (...) zdjęty z ewidencji zabytków, następnie komisyjnie zdewastowany a gruzy z niego winny zostać wywiezione na pobliskie wysypisko śmieci” – czytamy w oświadczeniu, w którym decyzję o przeniesieniu pomnika na cmentarz działacze nazywają „zgniłym kompromisem”.

Tymczasem Ratusz wyklucza zniszczenie starego pomnika. – Nie widzimy powodu – mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina. – Jest to dzieło rzeźbiarskie, dzieło artystyczne, nie musi być zniszczone. W tym momencie pomnik jest w konserwacji, a my czekamy na protokół z posiedzenia Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, gdzie zapadła decyzja o przeniesieniu na cmentarz.

Wcześniej decyzję o tym, że stary pomnik już na plac nie wróci oprotestowało Stowarzyszenie Pamięci i Tradycji Armii Ludowej twierdząc, że jest to „gwałt zadawany na świadomości historycznej lublinian”. Stowarzyszenie stwierdziło też, że miasto staje się „symbolem historycznej cenzury” i oceniało, że jest to „niedopuszczalne dzielenie polskiej krwi, wartościowanie ofiary walczących o wyzwolenie narodowe z niemieckim okupantem”.

 

Czytaj więcej o: Lublin plac Litewski pomnik
PATRIOTA
Opat
Użytkownik niezarejestrowany
(51) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

PATRIOTA
PATRIOTA (20 sierpnia 2016 o 08:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Najgorzej,że przy tym nic się nie mówi o regularnych jednostkach Polskiej Armii,która przelała krew za Ojczyznę na trasie od Lenino do Berlina.W/g obecnych historyków "oni nie walczyli za Ojczyznę" DRAŃSTWO I OBŁUDA.
Rozwiń
Opat
Opat (19 sierpnia 2016 o 19:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wyluzujcie. Zmieni się władza i przynajmniej część pomników wróci na miejsce. To wszystko przejściowe. A przy okazji, taki jeden obok dworca PKS mógłby zniknąć..
Rozwiń
Gość
Gość (18 sierpnia 2016 o 11:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Lewacy srają z przerażenia, że pomniki ich idoli, czyli sojuszników Hitlera z 17 września 1939 roku mogą trafić na śmietnik historii.
Rozwiń
Gość
Gość (17 sierpnia 2016 o 22:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Od je...........cie sie od tych co odeszli juz na lono abrachama!stojaki.
Rozwiń
Gość
Gość (17 sierpnia 2016 o 14:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Żaden patriota nie pluje na groby polskich żołnierzy" - no patrz ty, to w tych różnych stowarzyszeniach o sowieckiej proweniencji nie ma partiotów? Przecież ci w NSZ to też byli żołnierzami.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (51)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!