czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Zwierzęta w służbie nauki

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 sierpnia 2007, 18:25

Dwa i pół miliona zł wyda lubelska Akademia Rolnicza na wyposażenie wiwarium - najnowocześniejszego w kraju kompleksu naukowego

Będą w nim prowadzone eksperymenty i specjalistyczne zabiegi na zwierzętach.
Trzykondygnacyjny budynek wiwarium na terenie klinik weterynaryjnych AR przy ul. Głębokiej jest gotowy już od roku. Jego budowa pochłonęła prawie 5 milionów zł. Pieniądze pochodziły z budżetu uczelni, a także z grantu Komitetu Badań Naukowych.
Teraz pora na wyposażenie. Wczoraj Akademia rozstrzygnęła przetarg na dostawę i montaż urządzeń do ambulatorium, pomieszczeń i myjni dla zwierząt, traktu operacyjnego oraz sali sekcyjnej. - Oprócz specjalistycznych urządzeń kupimy także wszystkie elementy towarzyszące, m.in. meble. Tak, żeby nasi naukowcy mieli do dyspozycji pełne, super wyposażone stanowiska pracy - tłumaczy Henryk Bichta, kanclerz AR.
Na nowy sprzęt akademia wyda prawie 2,5 miliona zł. Pieniądze przekazało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Liczymy, że całe wyposażenie będziemy mieć już w ciągu najbliższych dwóch miesięcy - mówi prof. Stanisław Winiarczyk, prodziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej AR. - A wiwarium będzie gotowe na początek października.
Główną część obiektu zajmują klimatyzowane pomieszczenia dla zwierząt doświadczalnych. Mogą być w nich przechowywane myszy, szczury, króliki, owce czy psy. Ta część wiwarium jest już gotowa. Podobnie, jak najwyższe piętro budynku z salami konferencyjnymi i wykładowymi, gdzie od nowego roku akademickiego będą się odbywały zajęcia ze studentami.
Lubelscy naukowcy czekają teraz tylko na wyposażenie części laboratoryjnej. W ambulatorium, sali sekcyjnej i trakcie operacyjnym pracownicy akademii będą mogli wspólnie z naukowcami z innych uczelni, na przykład medycznych, przeprowadzać skomplikowane zabiegi.
Wiwarium pozwoli też lubelskiej akademii konkurować z uczelniami z Europy Zachodniej o intratne kontrakty od przemysłu farmaceutycznego na testowanie na zwierzętach nowych leków. - Bez takich testów żaden lek nie może być wprowadzony na rynek - tłumaczą w akademii. - U nas te analizy będą mogły być przeprowadzane w znakomitych warunkach. Bez zadawania zwierzętom niepotrzebnego cierpienia.
- Nasz kompleks będzie jedynym takim w całym kraju - podkreśla kanclerz Bichta. - W Polsce działa już kilka wiwariów, ale żadne nie dysponuje tak nowoczesnym sprzętem i dobrymi warunkami, jak nasze.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!