sobota, 20 stycznia 2018 r.

Lublin

Zwolnienia lekarskie pod lupą inspektorów ZUS

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 sierpnia 2011, 16:44
Autor: (MAG)

W I półroczu tego roku ZUS wstrzymał bądź zawiesił wypłatę świadczeń chorobowych na blisko 75,5 mln zł. To wynik kontroli zwolnień lekarskich w całym kraju. Oddział ZUS w Lublinie skontrolował w tym okresie prawie 9 tys. osób.

Zakład prowadzi kontrole dwutorowo. Z jednej strony sprawdza prawidłowość wykorzystania zwolnień, a z drugiej zasadność orzekania o czasowej niezdolności do pracy.

Efektem prowadzonej od stycznia do końca czerwca kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich jest pozbawienie prawa do świadczeń chorobowych 1729 osób w całym kraju. Kwota wstrzymanych w ten sposób wypłat to 1,6 mln zł.

– Oddział ZUS w Lublinie skontrolował w tym czasie blisko 2,4 tys. osób. Pozbawił świadczeń chorobowych 53 osoby na łączną kwotę 42,3 tys. zł – wylicza Małgorzata Korba, rzecznik oddziału ZUS w Lublinie.

Kontrola zasadności orzekania o czasowej niezdolności do pracy, prowadzona przez lekarzy orzeczników ZUS, skutkowała natomiast skróceniem 18,5 tys. zwolnień w całym kraju. – W skali lubelskiego oddziału ten rodzaj kontroli objął w pierwszym półroczu 6602 osoby. 119 z nich podczas badania okazało się być zdolnymi do pracy – dodaje Korba.

Obniżenie świadczeń chorobowych dotknęło też osoby, które nie dostarczyły pracodawcy zwolnienia lekarskiego w ustawowym terminie. – W takim przypadku ZUS ogranicza wypłacane świadczenie o 25 proc. za każdy dzień, aż do dnia dostarczenia płatnikowi składek zaświadczenia lekarskiego. Z tego powodu przez I półrocze tego roku zakład obniżył wypłaty o łączną kwotę 4,5 mln zł – mówi Korba.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!