środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

W Akademii Rolniczej pracę może stracić nawet 100 osób. W UMCS – co najmniej 50 – dowiedzieliśmy się nieoficjalnie. Także w KUL zamierzają „zrewidować” liczbę pracowników

Dzisiaj początek roku akademickiego, a w uczelniach wszyscy mówią o redukcjach. – Chodzą różne słuchy, ale nic jeszcze dokładnie nie wiadomo – mówią pracownicy Akademii Rolniczej. Rektor AR, Zdzisław Targoński, zapewnia, że nic takiego się nie stanie. – Mamy problemy z domknięciem tegorocznego budżetu, ale zwolnień nie będzie. Pracujemy teraz nad nową polityką kadrową, przeglądamy wszystkie stanowiska od profesora do sprzątaczki. Redukcja etatów będzie się odbywać w wyniku odchodzenia pracowników na wcześniejszą emeryturę – tłumaczy rektor Z. Targoński. – Natomiast pracownikom naukowym będziemy zmniejszać liczbę godzin nadliczbowych.
O redukcjach mówi się także w UMCS. W piątek Senat uczelni podjął uchwałę o podwyższeniu o ok. 20 proc. obowiązkowego wymiaru godzin samodzielnym pracownikom nauki (ze 180 do 210 godzin w roku) oraz starszym wykładowcom (z 300 do 360). Rektor Marian Harasimiuk argumentował, że jest to spowodowane deficytem w budżecie uczelni i zamiarem niedopuszczenia do zwolnień pracowników dydaktycznych. W przyszłym roku w UMCS przewidywane są zwolnienia pracowników technicznych. Nieoficjalnie mówi się, że pracę straci co najmniej 50 osób. – Nie zatrudniamy nowych pracowników na miejsce odchodzących – dodaje Henryk Kot, kwestor UMCS.
Niedobrze wygląda też sytuacja Akademii Medycznej. – Program oszczędnościowy mamy odkąd tylko sięgam pamięcią – mówi Maciej Latalski, rektor AM. – Zwolnień grupowych na uczelni nie będzie, nie wykluczamy jednak pewnych przesunięć w szpitalach klinicznych, dla których organem założycielskim jest nasza uczelnia.
Chodzi tu o usługi pozamedyczne. Osoby zajmujące się np. sprzątaniem i zatrudniane przez szpital, będą musiały przejść do zewnętrznych firm.
Nie lepiej jest w KUL, chociaż brak jest jakichkolwiek szczegółów. – Zakończyliśmy praktycznie dwie duże inwestycje, w związku z czym będziemy starali się zrewidować liczbę pracowników – tłumaczy oględnie Agnieszka Bieńkowska, rzecznik prasowy KUL.
Jedynie w Politechnice Lubelskiej nikt nie mówi o zwolnieniach. – Nie będzie zwolnień, ale też nie zatrudniamy nowych pracowników – twierdzi Marek Opielak, prorektor ds. ogólnych.
– Nasz tegoroczny budżet to 37 mln zł – dodaje Witold Stępniewski, prorektor ds. nauki w Politechnice Lubelskiej. – O przyszłorocznym nic jeszcze nie wiadomo. Jednak te pieniądze nie starczają na nasze potrzeby. Musimy zwiększać liczbę nadgodzin u asystentów, a moglibyśmy stworzyć ponad 200 nowych etatów.

Początek roku

W publicznych uczelniach Lublina (AM, AR, PL, KUL i UMCS) naukę rozpoczyna rekordowa liczba blisko 80 tys. studentów. Dziś rozpoczyna się oficjalnie rok akademicki
w Akademii Rolniczej. Uroczyste rozpoczęcie roku zaplanowano
w PL na 3 października, w AM – 5. Natomiast w KUL uroczystości trwać będą od 18 do 20. W UMCS rozpoczęcie odbędzie się w rocznicę powołania uniwersytetu do życia,
23 października.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!