wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Życiński zamiast Glempa?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 kwietnia 2006, 21:38

Arcybiskup Józef Życiński ma szanse, by zastąpić prymasa Józefa Glempa na stanowisku metropolity warszawskiego – takie opinie krążą wśród lubelskich duchownych.

Już dwa lata temu metropolita warszawski powinien rozstać się ze swoim urzędem. Każdy biskup musi odejść na emeryturę w wieku 75 lat. Kardynał Józef Glemp sprawował to stanowisko o dwa lata dłużej. Kadencję prymasa przedłużył Jan Paweł II, wydając specjalne pozwolenie. Wygaśnie w lipcu. Dlatego też duchowni spekulują, kto zajmie miejsce kardynała Glempa. Wśród kandydatów wymienia się dwa nazwiska: kardynała Stanisława Dziwisza i arcybiskupa lubelskiego Józefa Życińskiego.
– Chodzą słuchy, że nasz arcybiskup zostawi Lubelszczyznę – mówi jeden z duchownych. – Nic dziwnego. To człowiek godny objąć nawet stanowisko metropolity warszawskiego.
W nuncjaturze apostolskiej nie chcą o tym rozmawiać. – Wszystko jest objęte tajemnicą – tłumaczy sekretarz ksiądz Józef Trela. – Nuncjatura proponuje trzech kandydatów. Przyszłego metropolitę papież może wybrać ze wskazanych przez nas osób, ale może też zaproponować swojego kandydata.
Watykan zbiera opinie o osobach mających zająć to stanowisko. Ale wszystko otoczone jest tajemnicą. Duchowni nie mogą zdradzić, kim interesuje się Stolica Apostolska. W nieświadomości pozostają też wytypowani przez nuncjaturę.
Lubelska kuria wstrzymuje się od komentarza. – Było już wiele spekulacji – mówi jeden z księży. – Arcybiskup Życiński miał objąć stanowisko w Krakowie, w Warszawie. Ale to nie od nas zależy. Jak postanowi Watykan, tak się stanie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!