poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Łuków

Muzeum kupiło rękopisy "Potopu". Pomogła Fundacja Polskiej Grupy Zbrojeniowej

Autor: eb

Szef MON Antoni Macierewicz i dyrektor muzeum Maciej Cybulski
Szef MON Antoni Macierewicz i dyrektor muzeum Maciej Cybulski (fot. PGZ)

To nowo powstała Fundacja Polskiej Grupy Zbrojeniowej udzieliła finansowego wsparcia Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej (pow. łukowski). Dzięki temu placówka mogła zakupić karty rękopisów "Potopu".

Dopiero teraz doszło do ujawnienia tego strategicznego sponsora, dla którego jest to pierwszy projekt.

– Polska Grupa Zbrojeniowa jest czymś więcej niż zwykłą spółką. Ze względu na nasze strategiczne miejsce w systemie bezpieczeństwa Polski czujemy się zobowiązani także do szczególnej troski o naszą historię i nasze dziedzictwo. Aby dać godny wyraz tej pamięci i temu zaangażowaniu zdecydowaliśmy powołać fundację, która poprzez działania podejmowane w wymiarze społecznym i kulturalnym będzie dopełniała misję Grupy PGZ – podkreśla Błażej Wojnicz, prezes PGZ. 

– Fundacja PGZ decyzją o współfinansowaniu zakupu rękopisów nie tylko przyczynia się do zachowania w przestrzeni publicznej spuścizny Henryka Sienkiewicza, ale też  (...) pokazuje jakim wartościom jesteśmy wierni w naszej służbie Ojczyźnie – powiedział podczas uroczystości inauguracyjnej działalność fundacji Antoni Macierewicz, szef MON.

Za 10 kart rękopisów "Potopu" muzeum musiało zapłacić ponad 70 tys. zł. – Rękopisy to najcenniejsza pamiątka po pisarzu – mówi Maciej Cybulski, dyrektor placówki. – Trafiły one do ogólnodostępnych zbiorów naszego muzeum. Wcześniej były w rękach prywatnych – dodaje dyrektor.

Kilka miesięcy temu zostały wystawione na aukcji w Bibliotece Narodowej, ale nikt ich wówczas nie kupił. 

– Skontaktowaliśmy się z wystawcą i zawarliśmy porozumienie aby zarezerwował dla nas rękopis. A my podjęliśmy działania aby zebrać 70 tys. zł – tłumaczy Cybulski. – Zainicjowaliśmy akcję publiczną, w którą włączyły się m.in. szkoły z całej Polski. Zdałem sobie sprawę, że nie wiadomo, czy to się uda. I wtedy na ratunek przyszła nam Polska Grupa Zbrojeniowa i fundacja. Pozyskanie tych rękopisów to dla nas najpiękniejszy prezent jubileuszowy, muzeum obchodzi bowiem jubileusz 50-lecia działalności – dodaje dyrektor.

Pozyskane rękopisy opisują cztery sceny, m.in. zdobycie Zamościa, poselstwo Zagłoby do obozu szwedzkiego po Rocha Kowalskiego oraz zdobycie szwedzkiej chorągwi królewskiej.

Muzeum w Woli Okrzejskiej mieści się w dawnym dworku babki pisarza, Felicjanny Cieciszowskiej. To tu noblista się urodził i spędził swoje dzieciństwo.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!