Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

2 czerwca 2010 r.
14:59
Edytuj ten wpis

1000 kilometrów kłopotów, za "kilka lat" wszystkie drogi będą idealne

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 10 A A

Jeszcze tylko kilka lat cierpliwości i główne drogi w naszym województwie będą równe jak stół. Nim jednak do tego dojdzie, musimy się uzbroić w cierpliwość.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Kilka dni temu światło dzienne ujrzał raport o stanie sieci dróg administrowanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad oddział w Lublinie.

– Na 1003 kilometry dróg będących w gestii lubelskiego oddziału GDDKiA, 58 proc. jest w stanie dobrym, 22,2 proc. jest w stanie niezadowalającym i 19,3 w złym. Takie wyniki nie są niczym szczególnym w skali kraju I lokują nas pośrodku stawki wśród wszystkich regionalnych dyrekcji – mówi Krzysztof Nalewajko, rzecznik prasowy GDDKiA oddział w Lublinie. W liczbach bezwzględnych wygląda to bardziej obrazowo.

W stanie dobrym jest 580 kilometrów dróg.
Niezadowalającym: 220 kilometrów.
Złym: 190 kilometrów.

Stare i dziurawe

Dla porównania, na terenie Polski na 17 749 km dróg krajowych w stanie dobrym jest 10 582 km (59,6 proc.), w niezadowalającym 3813 km (21,5 proc.), a w stanie złym 3353 km (18,9 proc.).

Województwo lubelskie jest, niestety, zaniedbane pod kątem inwestycji drogowych. Większość szlaków administrowanych przez GDDKiA posiada nawierzchnie jeszcze sprzed 2000 roku. Poza remontami bieżącymi, na tych drogach nie prowadzono gruntownych remontów. Przykładów jest wiele: droga nr 63 z Radzynia do Wisznic i dalej w kierunku granicy, odcinek "19” od Lubartowa do Kraśnika, duża część drogi z Lublina na Warszawę, dwupasmówka do obwodnicy Piask i spore fragmenty drogi 74 Annopol–Kraśnik–Janów Lubelski–Zamość–Hrubieszów. A jeszcze kolejne zimy dodatkowo degradują te szlaki.

Zima kosztuje 18 000 000

Nie od dziś wiadomo że zimy są największą zmorą drogowców. To właśnie wtedy nawierzchnia cierpi najbardziej, szczególnie na drogach krajowych, obciążonych ciężkim transportem. A tegoroczna zima była szczególnie trudna.

– Duże opady śniegu, niskie temperatury, wiosenne rozmarzanie i zamarzanie podłoża spowodowały liczne przełomy. Największe zniszczenia zima poczyniła na odcinkach dróg oczekujących na remonty: "19” od Lubartowa do Kraśnika i 74 w okolicach Annopola – wylicza Krzysztof Nalewajko. Równie duże spustoszenia poczyniła zima na drodze 74, na odcinku Janów Lubelski –Frampol–Szczebrzeszyn–Zamość. – W tym roku akcja zima kosztowała GDDKiA ponad 18 mln zł – dodaje Nalewajko.

Bezpieczeństwo

W roku 2009, w porównaniu z poprzednim rokiem, znacznie zmniejszyła się natomiast liczba wypadków i ofiar śmiertelnych. W 2008 roku na drogach administrowanych przez GDDKiA oddział w Lublinie doszło do 561 wypadków, w których zginęło 130 osób, a 745 odniosło obrażenia. W 2009 roku odnotowano 494 wypadki z 97 ofiarami śmiertelnymi i 679 rannymi. Według danych z raportu, największa liczba wypadków w przeliczeniu na jeden kilometr drogi ma miejsce w Zagrodach (40), Bogucinie (36,7), Tomaszowie Lubelskim (40), Łuszczowie (35) i Łukowie (33,3). – Spadek jest znaczny, co podważa wyniki EuroRAP, który wskazywał, że lubelski fragment "17” należy do najbardziej niebezpiecznych w kraju – dodaje Nalewajko.

EuroRAP powstał przy udziale naukowców z Politechniki Gdańskiej, ekspertów Polskiego Związku Motorowego i Fundacji Rozwoju Inżynierii Lądowej. To mapa ryzyka na drogach krajowych w Polsce w latach 2006–2008. Mapa powstała w ramach realizacji Europejskiego Programu Oceny Ryzyka na Drogach EuroRAP. – Nasza opinia jest odmienna. Z danych wynika, że systematycznie spada liczba wypadków. Oczywiście, dalsza poprawa sytuacji, to kwestia inwestycji w nowe drogi i wzrostu świadomości kierowców. Nad tym pierwszym już mocno pracujemy – zapewnia Nalewajko.

Plac budowy

Stąd przed nami wielkie nadrabianie zaległości. W tym roku inwestycje drogowe będą widoczne. – Trwają prace przy remoncie 10-kilometrowego odcinka drogi nr 48 pomiędzy Moszczanką a Kockiem, kończy się też remont wylotu "19” z Janowa Lubelskiego w kierunku Rzeszowa (2,6 km). 10 czerwca otwarte zostaną oferty na przebudowę dwóch kolejnych odcinków dróg: 74 pomiędzy Annopolem i Gościeradowem (7,7 km) oraz 82 w Łęcznej (1,3 km). Prace na wszystkich tych zadaniach zostaną zakończone w październiku – wymienia rzecznik GDDKiA.

W listopadzie kierowcy skorzystają też z budowanej właśnie obwodnicy Kraśnika (5,3 km) w ciągu drogi krajowej nr 74. Trwają prace przy budowie obwodnicy Kocka i Woli Skromowskiej (7,9 km). – W tym roku także ruszy budowa najbardziej oczekiwanej przez kierowców Lubelszczyzny trasy, ekspresowej S17 od Kurowa do Piask – w sumie blisko 70 km. W blokach startowych czekają kolejne inwestycje: na "17” obwodnica Tomaszowa Lubelskiego (9,6 km), na "12” II etap obwodnicy Puław (12,1 km), a na drodze nr 74 obwodnice Frampola, Hrubieszowa i Gorajca. Opracowywana jest dokumentacja dla S19 oraz S12 i S17 od Piask do granicy państwa.

Biznes już czeka

Na inwestycje drogowe czeka – po za kierowcami – przede wszystkim środowisko lubelskich przedsiębiorców. – Problemy z komunikacją odstraszają od Lublina potencjalnych inwestorów. Jeżeli z Okęcia do Lublina jedzie się dłużej, niż leci z Warszawy do Frankfurtu, to o czym my mówimy? – pyta Grzegorz Dębiec, wiceprezes Forum Pracodawców w Lublinie. – To nie jest tylko sprawa drogi Lublin – Warszawa. Podobnie wygląda to na drogach w kierunku Radomia, Janowa Lubelskiego. Drogi są niebezpieczne, za wąskie i zbyt dziurawe. Każdy, kto przejedzie tę trasę, łapie się za głowę.

Pozostałe informacje

Kwiaty na przeprosiny z automatu. Nie kupił, tylko ukradł

Kwiaty na przeprosiny z automatu. Nie kupił, tylko ukradł

Po kłótni z partnerką, 33-latek chciał jej wręczyć bukiet. Ale nie poszedł do kwiaciarni, tylko ukradł kwiaty z automatu.

Myjka ciśnieniowa, Karcher – postaw na sprawdzoną jakość

Myjka ciśnieniowa, Karcher – postaw na sprawdzoną jakość

Marka Kärcher jest kojarzona z najwyższą wydajnością, innowacyjnością oraz jakością. Jest znana dzięki urządzeniom czyszczącym do domu i ogrodu. Świetne jakościowo produkty Kärcher są połączeniem funkcjonalności i ciekawego designu. Produkty firmy zostały już nagrodzone ponad 100 odznaczeniami za wzorowy design. W jaki sposób może nam pomóc myjka wysokociśnieniowa? Co możesz umyć myjką ciśnieniową? Co cechuje myjkę ciśnieniową? Wyjaśniamy!

Karol Kręt rozpoczął starty w Porsche Sixt Carrera Cup od rywalizacji na torze Imola

Karol Kręt rozpoczął starty w Porsche Sixt Carrera Cup od rywalizacji na torze Imola

Pochodzący z Biłgoraja 19-latek to wchodząca gwiazda sportów motorowych. Juz w poprzednim sezonie zwyciężył w Sports Cup. Teraz zaliczył sportowy awans i przeszedł do prestiżowej serii Porsche Sixt Carrera Cup.

HI DESIGN

HI DESIGN

Cześć i czołem, drodzy czytelnicy! Dziś mam dla was gorący temat, który może wprawić w ruch serca każdego przedsiębiorcy: rebranding. A dokładniej, dlaczego warto zmienić logo i kiedy jest ten moment.

11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy wiedzą jakiej są produkcji

11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy wiedzą jakiej są produkcji

Niewybuchy odnalezione w Białej Podlaskiej są radzieckie. Potwierdza to dowódca patrolu saperskiego.

Artykuły do rehabilitacji - poznaj sklep e-Orteza!

Artykuły do rehabilitacji - poznaj sklep e-Orteza!

Rehabilitacja odgrywa kluczową rolę w procesie powrotu do zdrowia po kontuzji lub operacji. Wsparcie w postaci odpowiednich artykułów do rehabilitacji może znacznie przyspieszyć ten proces, umożliwiając pacjentom skuteczną i bezpieczną rekonwalescencję. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się sklepowi e-Orteza, specjalizującemu się w dostarczaniu wysokiej jakości artykułów rehabilitacyjnych.

Szyna CPM: klucz do skutecznej rehabilitacji pooperacyjnej

Szyna CPM: klucz do skutecznej rehabilitacji pooperacyjnej

Szyna CPM to kluczowy element wspierający proces rekonwalescencji po operacjach ortopedycznych (np. po endoprotezie stawu biodrowego lub kolanowego) oraz urazach stawów. Dzięki innowacyjnej technologii ciągłego ruchu biernego (CPM), pacjenci mają możliwość szybkiego powrotu do pełnej sprawności, minimalizując ryzyko powikłań i ograniczeń ruchowych.

Kultowe cacka z PRL zjadą do Zamościa. Będzie na co patrzeć
1 maja 2024, 10:00
galeria

Kultowe cacka z PRL zjadą do Zamościa. Będzie na co patrzeć

W środę 1 maja, w Święto Pracy zamojskie Roztoczańskie Muzeum PRL zainauguruje swój piąty sezon turystyczny wyjątkowym wydarzeniem. W zlocie starych, klasycznych pojazdów udział może wziąć ok. 200 załóg.

"Nyje, drzuźni, tornieje". Szef oddziału rehabilitacji o tym, co robi z nami ból
Dzień Wschodzi
film

"Nyje, drzuźni, tornieje". Szef oddziału rehabilitacji o tym, co robi z nami ból

O bólu i zdrowym starzeniu się w dzisiejszej porannej rozmowie Dzień Wschodzi, Krzysztof Kot rozmawia z prof. Tomaszem Blicharskim — szefem Kliniki Rehabilitacji i Ortopedii Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie.

W Parczewie odbędzie się kolejna edycja maratonu kolarskiego Piękny Wschód

W Parczewie odbędzie się kolejna edycja maratonu kolarskiego Piękny Wschód

Piękny Wschód to prawdziwy symbol parczewskiego kolarstwa i jedna z najważniejszych imprez dla miłośników rowerów. Od poprzedniego roku ma jednak  dodatkowe znaczenie. Ten ultramaraton jest połączony z Dniem Sportu i Zdrowego Trybu Życia w Wojsku Polskim, stąd jednym z partnerów jest Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Polskiego.

Ten system ma rozładować kolejki do przejść granicznych
Wideo

Ten system ma rozładować kolejki do przejść granicznych

Elektroniczny system na granicy ma rozładować kolejki TIR-ów. Taki plan ma lubelski urząd wojewódzki.

Politechnika Lubelska na krajowym podium. A jak wypadła w skali świata?

Politechnika Lubelska na krajowym podium. A jak wypadła w skali świata?

553 uczelni technicznych z 50 krajów. W III edycji rankingu Research.com, Politechnika Lubelska zajęła 3. miejsce w Polsce i 262. na świecie w dziedzinie inżynierii mechanicznej i lotniczej.

Motor gra dzisiaj z Chrobrym Głogów. „Musimy pokazać, że w Legnicy to był wypadek przy pracy”

Motor gra dzisiaj z Chrobrym Głogów. „Musimy pokazać, że w Legnicy to był wypadek przy pracy”

Na finiszu sezonu każdy punkt może się okazać bezcenny. Dlatego w czwartek wszyscy liczą na zwycięstwo z niżej notowanym rywalem. Motor zmierzy się na Arenie Lublin z Chrobrym Głogów. Goście też mają jednak o co grać, bo ich przewaga nad strefą spadkową jest niewielka. Początek spotkania zaplanowano na godz. 18. Transmisja na kanale Polsat Sport Premium 1.

Przez lata miała piekło w domu. Kobieta w końcu pękła

Przez lata miała piekło w domu. Kobieta w końcu pękła

33-latek był w domu tyranem. Znęcał się nad żoną, groził nożem. Kobieta w końcu pękła.

Kapral Robert i sierżant Mateusz zginęli na poligonie. Prokuratura ma wyniki sekcji zwłok

Kapral Robert i sierżant Mateusz zginęli na poligonie. Prokuratura ma wyniki sekcji zwłok

Prokuratura wojskowa ma już wyniki sekcji zwłok żołnierzy, którzy w marcu zginęli na poligonie w Drawsku Pomorskim. Robert i Mateusz pochodzili z województwa lubelskiego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium