Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

3 lutego 2012 r.
15:10
Edytuj ten wpis

700-lecie lokacji Lublina. Jak będziemy świętować?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 4 A A
 (Maciej Kaczanowski/archiwum)
(Maciej Kaczanowski/archiwum)

Była wielka mobilizacja, mnóstwo pomysłów, olbrzymie nadzieje i wielkie rozczarowanie. Ale zaraz po tym, jak Lublin przegrał walkę o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 r. padło pytanie: Jak tego nie zmarnować? Więcej, niż połowa projektów trafiła do nowego dokumentu, rok 2016 zmieniono na 2017, czyli na 700-lecie lokacji miasta. A teraz zaczęła się debata nad tym planem

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Program "Miasto w dialogu – Lublin 2017” jest już gotowy, choć nie jest to jeszcze jego ostateczna wersja. Ta powstanie po konsultacjach społecznych, podczas których wszyscy zainteresowani mogą przesyłać swoje uwagi do magistratu. – Do końca lutego jest czas, by się do tego wszystkiego odnieść – mówi Rafał Koziński z Warsztatów Kultury.

Nowy program to w zasadzie skrócona i przerobiona wersja finałowej aplikacji Lublina o tytuł ESK 2016 r.

– Chcieliśmy zagospodarować ten potencjał i energię, którą mamy w różnych środowiskach i organizacjach – wyjaśnia Krzysztof Żuk, prezydent miasta. – Dokument, który przygotowaliśmy, w dużej mierze odzwierciedla to, co było zapisane w aplikacji.

W nowym programie znalazło się 60 proc. pomysłów zawartych w aplikacji.

Trzy etapy

Cały proces zmian jest podzielony na kilka etapów. Najbliższe trzy lata mają służyć rozwijaniu potencjału kultury i aktywności mieszkańców. Na lata 2015–2017 przypadać ma stopniowa kumulacja wydarzeń z rokiem 2017 jako punktem kulminacyjnym w 700 rocznicę lokacji miasta. A później kultura ma być na stałe silnie obecna w życiu miasta. Takie są założenia.

Dźwięki tradycyjne

Zaproszeni do Lublina artyści wybrani w międzynarodowym konkursie (lata 2013–14) mają poznawać miejscowe tradycje kultury ludowej i wspólnie je tworzyć. Efekty mają być pokazane w 2017 roku.
W regionie powstać mają też międzynarodowe letnie szkoły muzyki tradycyjnej dla młodzieży z Polski i zagranicy. Zajęcia ze śpiewu, tańca i muzyki instrumentalnej prowadzić mają wykładowcy m.in. z Białorusi, Litwy, Rosji, Serbii, Ukrainy i Polski. Uczestnicy zajęć mają wcześniej w terenie badać tradycje muzyczne Lubelszczyzny.

Mowa jest też o Dźwiękowym Atlasie Lubelszczyzny – z dźwięków nagranych o różnych porach jednego dnia w różnych miastach i wioskach regionu powstać miałyby utwory muzyki współczesnej. A ich tworzeniem zajęliby się znani kompozytorzy, m.in. Eugeniusz Rudnik, założyciel Studia Muzyki Eksperymentalnej. Utwory zostałyby później wydane.

Miasto ma również odważnie przyznawać się do prowincji i razem z nią działać. Artyści z małych miejscowości mają zyskać dostęp do uznanych już twórców teatru, w planie są także prezentacje pod hasłem "Teatr w remizie”, czy też spektakle jednego aktora "Teatr w walizce”.
Przeszłość różna bywa

Sporo jest też odwołań do przeszłości i pokazujących, że warto o niej pamiętać. Jeden z projektów – 36 Sprawiedliwych – ma pokazać historię Europy XX wieku przez pryzmat 36 osób, które przeciwstawiły się totalitaryzmowi, czystkom czy też konfliktom.

Historie tych ludzi mają dokumentować młodzi ludzie żyjący w tych samych miejscach, co owi Sprawiedliwi. W 25 rocznicę obrad Okrągłego Stołu na pl. Litewskim stanąć ma wielka instalacja z urn wyborczych. Ma być ich 170, czyli tyle, ile wówczas działało w mieście komisji wyborczych. Lublin ma też się chwalić tym, że to właśnie u nas powstała pierwsza w Polsce podziemna drukarnia.

Kultura u sąsiada

Projekt 1000 Mieszkań Poezji zakłada, że mieszkańcy Lublina będą udostępniać swe prywatne domy na otwarte spotkania z poetami, by wspólnie czytać wiersze. Mowa tu również o galeriach jednego obrazu. Jeszcze w tym roku powstać ma nieformalna szkoła opowiadaczy. Przy większości przedszkoli, podstawówek, bibliotek i domów kultury oraz w nietypowych miejscach, w tym także zdegradowanych, mają powstać "terytoria czytania”, czyli miejsca wspólnej lektury i spotkań z autorami. W ramach innego projektu dzieci będą mogły wspólnie wymyślić, napisać i wykonać książki związane z bohaterami istotnych wydarzeń z historii Lublina i kontynentu.

Blisko Wschodu

Lublin ma również pokazywać kulturę wschodnich sąsiadów, czego początkiem ma być czerwcowe Porwanie Europy na Wschód. Do tego dochodzi nowy festiwal "Mediacje/Medytacje” i cykl wystaw "Blask obrazu”, które to wydarzenia mają pokazać wzajemną fascynację światów: wschodniego i zachodniego swoimi kulturami.

Festiwal Konfrontacje Teatralne ma się w najbliższych latach skupić na teatrze rosyjskim, ale obok niego pojawią się też sztuki wizualne, film, taniec i literatura. Wybrani reżyserzy z Rosji i krajów tzw. partnerstwa wschodniego mają wspólnie z artystami z Unii Europejskiej tworzyć nowe spektakle.
Później przyjdzie czas na rewanż: artyści z UE mają jeździć na rezydencję do teatrów rosyjskich.
Program zakłada też organizację Forum Wizjonerów, wraz z widowiskowym Karnawałem Projektów i Wizjonerów z festiwalem artystycznych wizji przyszłości.
Tu się wie i myśli

Lublin ma pełnić rolę istotnego ośrodka wymiany wiedzy dla animatorów kultury, ale też osób zajmujących się zarządzaniem kulturą czy też dialogiem międzykulturowym. W Gardzienicach powstać ma Europejska Interdyscyplinarna Akademia Praktyk Teatralnych dla ludzi teatru alternatywnego, przywódców ruchowych różnych wyznań i ekologów kultury.

W programie duży nacisk położony jest też na kulturę krytyczną. W planie jest Europejskie Forum Sztuki Performance czy też Forum Teatru Politycznego, czy też festiwal Transeuropa nawiązujący do różnych mniejszości.

I zieleń, i beton

W projekcie znalazło się też miejsce na obcowanie z krajobrazem i tradycją. Park Ludowy i dolina Bystrzycy mają się stać miejscem land artu, w planie jest Forum Krajobrazu Kulturowego, będą warsztaty zanikających rzemiosł czy warsztaty kulinarne. Będzie też miejsce na typowo miejskie rozrywki: kino miejskie, street-art., skateboarding, parkour, bmx czy miejski hacking oraz kulturę klubową. A coraz więcej wydarzeń ma wychodzić ze ścisłego centrum do dzielnic Lublina.

Plan dostępny jest już w Internecie. Uwagi można przesyłać na adres kultura2017@lublin.eu.

Lublin z podręcznikiem

Jeszcze w tym roku gotowy ma być specjalny podręcznik szkolny "Lublin. Instrukcja obsługi”. Ma on trafić do uczniów, którzy we wrześniu rozpoczną naukę w gimnazjach, a w 2017 r. będą zdawać maturę. Ma on pokazać przeszłość miasta, jego dziedzictwo i perspektywy. Z podręcznikiem skojarzony ma być specjalny program edukacyjny.

Komentarze 4

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
chochlik / 5 lutego 2012 o 10:19
[quote name='rozmiłowany' timestamp='1328433373' post='592853']
Szanowny Panie Zuk= od lat n ie wiem dlaczego LUBLIN nie wykorzystuje walorów POJEZIERZA ŁĘCZYŃSKO-WŁODAWSKIEGO,w swojej reklamie i promocji.Przecież miasta pojezierza Mzurskiego żyją z tego,że nie promują siebie tylko swoje pobliskie jeziora.Tak się układa komunikacyjnie,że 80% gości i tak musi przejechać przez Lublin jadąc na pojezierze.Bywam na wielu spotkaniach d/s promocji i w Lublinie opracowania robą z Łoodzi,Olsztyna,Poznania,i innych miast,przecież oni nie będą robić opracowań,aby sobie robić konkurencję. Na jednym ze spotkań specjaliści z Uniwesytetu z Łodzi skopali Lubelską przedsiębiorczość i uprzymusłowienie celowo pomijając aboagdznkę i Puławskie Azoty.Było to w dniu gdy FORBS umieścił Lubelskie na 3 miejscu przyjaznego terenu dla biznesu a Łódzkie na 15 miejscu.
[/quote]
CHODZI O BOGDANKĘ chochlik zrobił coś złego.
[quote name='rozmiłowany' timestamp='1328433373' post='592853']
Szanowny Panie Zuk= od lat n ie wiem dlaczego LUBLIN nie wykorzystuje walorów POJEZIERZA ŁĘCZYŃSKO-WŁODAWSKIEGO,w swojej reklamie i promocji.Przecież miasta pojezierza Mzurskiego żyją z tego,że nie promują siebie tylko swoje pobliskie jeziora.Tak się układa komunikacyjnie,że 80% gości i tak musi przejechać przez Lublin jadąc na pojezierze.Bywam na wielu spotkaniach d/s promocji i w Lublinie opracowania robą z Łoodzi,Olsztyna,Poznania,i innych miast... rozwiń
Avatar
rozmiłowany / 5 lutego 2012 o 10:16
Szanowny Panie Zuk= od lat n ie wiem dlaczego LUBLIN nie wykorzystuje walorów POJEZIERZA ŁĘCZYŃSKO-WŁODAWSKIEGO,w swojej reklamie i promocji.Przecież miasta pojezierza Mzurskiego żyją z tego,że nie promują siebie tylko swoje pobliskie jeziora.Tak się układa komunikacyjnie,że 80% gości i tak musi przejechać przez Lublin jadąc na pojezierze.Bywam na wielu spotkaniach d/s promocji i w Lublinie opracowania robą z Łoodzi,Olsztyna,Poznania,i innych miast,przecież oni nie będą robić opracowań,aby sobie robić konkurencję. Na jednym ze spotkań specjaliści z Uniwesytetu z Łodzi skopali Lubelską przedsiębiorczość i uprzymusłowienie celowo pomijając aboagdznkę i Puławskie Azoty.Było to w dniu gdy FORBS umieścił Lubelskie na 3 miejscu przyjaznego terenu dla biznesu a Łódzkie na 15 miejscu.
Szanowny Panie Zuk= od lat n ie wiem dlaczego LUBLIN nie wykorzystuje walorów POJEZIERZA ŁĘCZYŃSKO-WŁODAWSKIEGO,w swojej reklamie i promocji.Przecież miasta pojezierza Mzurskiego żyją z tego,że nie promują siebie tylko swoje pobliskie jeziora.Tak się układa komunikacyjnie,że 80% gości i tak musi przejechać przez Lublin jadąc na pojezierze.Bywam na wielu spotkaniach d/s promocji i w Lublinie opracowania robą z Łoodzi,Olsztyna,Poznania,i innych miast,przecież oni nie będą robić opracowań,aby sobie robić konkurencję. Na jednym ze spotkań specj... rozwiń
Avatar
Karr / 5 lutego 2012 o 10:14
Pomimo małej ilości teatrów ,chociaż niebawem dokończą budowę ogromnego gmachu CSK ,oj będzie się czym pochwalić...A poza tym Lublin ma zajebiście obfity repertuar kulturalny na najbliższe lata ,w odniesieniu do jedynej w Polsce Nocy Kultury ,planują zorganizować tą imprezę w taki sposób by zapoczątkowała EURO2012 i prawdopodobnie ściągną TVP i niie żeby była transmisja na żywo !! No to już coś się dzieje!!
Avatar
mzl / 5 lutego 2012 o 08:59
Lublin - miasto "kultury" w którym działa 1 słownie jeden teatr dramatyczny !!!!!!!!!!! bilety na byle sztukę trzeba rezerwować z 2 miesięcznym wyprzedzeniem!!!!!!! Teatr muzyczny i filcharmonia to DNO ... nie ma opery i nie będzie ... muzeum lubelskie jest jak za króla ćwieczka choć zmarnowali na remont jego kilkadziesiąt milionów - zero multimediów , reklamy wsród twoich lubelskich wiejskich studentów itp.... wszystkim w kulturze rządzi koza i reszta , planując za ogromna kasę wyimaginowane bzdury które nikogo nie interesują ...!!!!!!!!!! żuku zrób z tym coś !!!!!
Lublin - miasto "kultury" w którym działa 1 słownie jeden teatr dramatyczny !!!!!!!!!!! bilety na byle sztukę trzeba rezerwować z 2 miesięcznym wyprzedzeniem!!!!!!! Teatr muzyczny i filcharmonia to DNO ... nie ma opery i nie będzie ... muzeum lubelskie jest jak za króla ćwieczka choć zmarnowali na remont jego kilkadziesiąt milionów - zero multimediów , reklamy wsród twoich lubelskich wiejskich studentów itp.... wszystkim w kulturze rządzi koza i reszta , planuj... rozwiń
Avatar
chochlik / 5 lutego 2012 o 10:19
[quote name='rozmiłowany' timestamp='1328433373' post='592853']
Szanowny Panie Zuk= od lat n ie wiem dlaczego LUBLIN nie wykorzystuje walorów POJEZIERZA ŁĘCZYŃSKO-WŁODAWSKIEGO,w swojej reklamie i promocji.Przecież miasta pojezierza Mzurskiego żyją z tego,że nie promują siebie tylko swoje pobliskie jeziora.Tak się układa komunikacyjnie,że 80% gości i tak musi przejechać przez Lublin jadąc na pojezierze.Bywam na wielu spotkaniach d/s promocji i w Lublinie opracowania robą z Łoodzi,Olsztyna,Poznania,i innych miast,przecież oni nie będą robić opracowań,aby sobie robić konkurencję. Na jednym ze spotkań specjaliści z Uniwesytetu z Łodzi skopali Lubelską przedsiębiorczość i uprzymusłowienie celowo pomijając aboagdznkę i Puławskie Azoty.Było to w dniu gdy FORBS umieścił Lubelskie na 3 miejscu przyjaznego terenu dla biznesu a Łódzkie na 15 miejscu.
[/quote]
CHODZI O BOGDANKĘ chochlik zrobił coś złego.
[quote name='rozmiłowany' timestamp='1328433373' post='592853']
Szanowny Panie Zuk= od lat n ie wiem dlaczego LUBLIN nie wykorzystuje walorów POJEZIERZA ŁĘCZYŃSKO-WŁODAWSKIEGO,w swojej reklamie i promocji.Przecież miasta pojezierza Mzurskiego żyją z tego,że nie promują siebie tylko swoje pobliskie jeziora.Tak się układa komunikacyjnie,że 80% gości i tak musi przejechać przez Lublin jadąc na pojezierze.Bywam na wielu spotkaniach d/s promocji i w Lublinie opracowania robą z Łoodzi,Olsztyna,Poznania,i innych miast... rozwiń
Avatar
rozmiłowany / 5 lutego 2012 o 10:16
Szanowny Panie Zuk= od lat n ie wiem dlaczego LUBLIN nie wykorzystuje walorów POJEZIERZA ŁĘCZYŃSKO-WŁODAWSKIEGO,w swojej reklamie i promocji.Przecież miasta pojezierza Mzurskiego żyją z tego,że nie promują siebie tylko swoje pobliskie jeziora.Tak się układa komunikacyjnie,że 80% gości i tak musi przejechać przez Lublin jadąc na pojezierze.Bywam na wielu spotkaniach d/s promocji i w Lublinie opracowania robą z Łoodzi,Olsztyna,Poznania,i innych miast,przecież oni nie będą robić opracowań,aby sobie robić konkurencję. Na jednym ze spotkań specjaliści z Uniwesytetu z Łodzi skopali Lubelską przedsiębiorczość i uprzymusłowienie celowo pomijając aboagdznkę i Puławskie Azoty.Było to w dniu gdy FORBS umieścił Lubelskie na 3 miejscu przyjaznego terenu dla biznesu a Łódzkie na 15 miejscu.
Szanowny Panie Zuk= od lat n ie wiem dlaczego LUBLIN nie wykorzystuje walorów POJEZIERZA ŁĘCZYŃSKO-WŁODAWSKIEGO,w swojej reklamie i promocji.Przecież miasta pojezierza Mzurskiego żyją z tego,że nie promują siebie tylko swoje pobliskie jeziora.Tak się układa komunikacyjnie,że 80% gości i tak musi przejechać przez Lublin jadąc na pojezierze.Bywam na wielu spotkaniach d/s promocji i w Lublinie opracowania robą z Łoodzi,Olsztyna,Poznania,i innych miast,przecież oni nie będą robić opracowań,aby sobie robić konkurencję. Na jednym ze spotkań specj... rozwiń
Avatar
Karr / 5 lutego 2012 o 10:14
Pomimo małej ilości teatrów ,chociaż niebawem dokończą budowę ogromnego gmachu CSK ,oj będzie się czym pochwalić...A poza tym Lublin ma zajebiście obfity repertuar kulturalny na najbliższe lata ,w odniesieniu do jedynej w Polsce Nocy Kultury ,planują zorganizować tą imprezę w taki sposób by zapoczątkowała EURO2012 i prawdopodobnie ściągną TVP i niie żeby była transmisja na żywo !! No to już coś się dzieje!!
Avatar
mzl / 5 lutego 2012 o 08:59
Lublin - miasto "kultury" w którym działa 1 słownie jeden teatr dramatyczny !!!!!!!!!!! bilety na byle sztukę trzeba rezerwować z 2 miesięcznym wyprzedzeniem!!!!!!! Teatr muzyczny i filcharmonia to DNO ... nie ma opery i nie będzie ... muzeum lubelskie jest jak za króla ćwieczka choć zmarnowali na remont jego kilkadziesiąt milionów - zero multimediów , reklamy wsród twoich lubelskich wiejskich studentów itp.... wszystkim w kulturze rządzi koza i reszta , planując za ogromna kasę wyimaginowane bzdury które nikogo nie interesują ...!!!!!!!!!! żuku zrób z tym coś !!!!!
Lublin - miasto "kultury" w którym działa 1 słownie jeden teatr dramatyczny !!!!!!!!!!! bilety na byle sztukę trzeba rezerwować z 2 miesięcznym wyprzedzeniem!!!!!!! Teatr muzyczny i filcharmonia to DNO ... nie ma opery i nie będzie ... muzeum lubelskie jest jak za króla ćwieczka choć zmarnowali na remont jego kilkadziesiąt milionów - zero multimediów , reklamy wsród twoich lubelskich wiejskich studentów itp.... wszystkim w kulturze rządzi koza i reszta , planuj... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 4

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Mundial 2018: Tunezja – Anglia 1:2. Wielkie męczarnie faworyta

Mundial 2018: Tunezja – Anglia 1:2. Wielkie męczarnie faworyta 0 0

Świetna pierwsza połowa, ale z fatalną skutecznością. A w drugiej wielkie męczarnie. Anglia ostatecznie wygrała jednak z Tunezją 2:1 po dwóch golach Harry’ego Kane’a. Ta druga padła w doliczonym czasie gry,

To kino dostało wyróżnienie. Może się pochwalić frekwencją

To kino dostało wyróżnienie. Może się pochwalić frekwencją 0 0

Centrum Kultury Filmowej Stylowy zostało wyróżnione za najlepsze wyniki frekwencyjne w rozpowszechnianiu filmów europejskich i światowych. Nie pierwszy raz CKF ma się czym chwalić

Wkrótce marszałek zarobi mniej. "Będę dodatkowo przekazywał ok. 1 tys. zł na cele charytatywne"

Wkrótce marszałek zarobi mniej. "Będę dodatkowo przekazywał ok. 1 tys. zł na cele charytatywne" 0 7

O 545 zł brutto mniej będzie zarabiał od 1 lipca marszałek województwa lubelskiego. To efekt rządowego rozporządzenia, którego celem było zmniejszenie zarobków samorządowców o 20 proc. Ale obniżka w przypadku naszego marszałka będzie niższa niż zakładał PiS

Kto może dostać mieszkanie od miasta? Wkrótce zasady mogą się zmienić

Kto może dostać mieszkanie od miasta? Wkrótce zasady mogą się zmienić 0 2

Zmienione mają być zasady przyznawania mieszkań od miasta. Ratusz chce wpuścić do kolejki po lokal osoby o nieco wyższych dochodach. Sama kolejka rządziłaby się nieco innymi prawami niż obecnie. Osoby, które samowolnie zajęły inny lokal, trafiałyby na dalsze miejsca, przez co dłużej czekałyby na klucze

MKS Perła musi powalczyć o Ligę Mistrzyń w kwalifikacjach

MKS Perła musi powalczyć o Ligę Mistrzyń w kwalifikacjach 0 0

MKS Perła Lublin nie zagra w fazie grupowej. Podopieczne Roberta Lisa do elity będą musiały przebijać się przez turniej kwalifikacyjny. Losowanie eliminacji jest zaplanowane na 27 czerwca.

Skręcała w lewo, ale ją wyprzedzał. Jedna osoba ranna

Skręcała w lewo, ale ją wyprzedzał. Jedna osoba ranna 0 2

Jedna osoba trafiła do szpitala po wypadku w Czemiernikach (pow. radzyński).

MUNDIAL 2018. Belgia – Panama 3:0. Opór tylko do przerwy

MUNDIAL 2018. Belgia – Panama 3:0. Opór tylko do przerwy 1 0

MUNDIAL 2018 W pierwszym meczu grupy G Belgia nie bez problemów pokonała na stadionie w Soczi Panamę 3:0

Ekspresówka z Lublina do Rzeszowa coraz bliżej. Podpisali umowy na kolejny odcinek S19

Ekspresówka z Lublina do Rzeszowa coraz bliżej. Podpisali umowy na kolejny odcinek S19 35 7

W poniedziałek podpisano trzy umowy na prawie 25-kilometrowy odcinek S19 Lasy Janowskie – Nisko Południe. Tym samym ekspresowe połączenie Lublina z Rzeszowem nabiera coraz bardziej realnych kształtów

Miasto movie w Warsztatach Kultury: "Ucieczka z Nowego Jorku"
20 czerwca 2018, 21:00

Miasto movie w Warsztatach Kultury: "Ucieczka z Nowego Jorku" 1 0

Co Gdzie Kiedy. W środę, 20 czerwca o godz. 21 w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a) w ramach cyklu Miasto movie analogowo zobaczymy film Ucieczka z Nowego Jorku.

Trudna sytuacja plantatorów. Wojewoda obwinia PSL, a PSL partię rządzącą

Trudna sytuacja plantatorów. Wojewoda obwinia PSL, a PSL partię rządzącą 0 9

Będzie więcej kontroli owoców miękkich, w tym malin wjeżdżających do Polski zza wschodniej granicy – zapowiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. To reakcja na fatalną dla producentów malin sytuację na rynku i niskie ceny skupu tych owoców, które są zdecydowanie poniżej kosztów produkcji.

Motor odmłodzi skład? Decyzje do końca czerwca

Motor odmłodzi skład? Decyzje do końca czerwca 0 5

Kolejny sezon i kolejne rozczarowanie w Lublinie. Motor po raz czwarty z rzędu nie wywalczył awansu do upragnionej II ligi. W lecie znowu zanosi się na zmiany w klubie. Wydaje się, że najbardziej prawdopodobny jest wariant z odmłodzeniem kadry zespołu

Lublin: Oto laureaci Wielkiego Testu Języka Angielskiego [zdjęcia]
galeria

Lublin: Oto laureaci Wielkiego Testu Języka Angielskiego [zdjęcia] 0 0

Za nami kolejna edycja Wielkiego Testu Języka Angielskiego „Challenge Accepted”.

Kadrę Nawałki stać na sukces. Rozmowa z Nataszą Górnicką, kapitan piłkarek Górnika Łęczna
Lubelskie Ekstra

Kadrę Nawałki stać na sukces. Rozmowa z Nataszą Górnicką, kapitan piłkarek Górnika Łęczna 0 0

Rozmowa z Nataszą Górnicką, kapitan piłkarek Górnika Łęczna, aktualnych mistrzyń Polski.

Policjanci i strażacy jeżdżą od miasta do miasta. Chcą pomóc swoim kolegom
zdjęcia
galeria

Policjanci i strażacy jeżdżą od miasta do miasta. Chcą pomóc swoim kolegom 7 7

Ponad 4 tysiące kilometrów, kilkuset uczestników – peleton złożony z funkcjonariuszy policji i straży pożarnej przemierza Polskę, aby pomóc rannym kolegom. W poniedziałek dotarł do Lublina, a lubelska sztafeta wyjechała w trasę do Opola Lubelskiego.

Kolejny remont w klasztorze dominikanów w Lublinie. Powstanie klub

Kolejny remont w klasztorze dominikanów w Lublinie. Powstanie klub 1 2

U dominikanów rozpoczął się kolejny remont – tym razem w zachodnim skrzydle klasztoru. W wyremontowanych salach ma działać od przyszłego roku klub samopomocy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium
Uwaga czytelniku!
Nie teraz Przeczytaj i wyraź zgodę

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.