sobota, 20 stycznia 2018 r.

Magazyn

A teraz poszukamy wyborców

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 marca 2008, 14:10
Autor: Rafał Panas

Wielu lubelskich polityków znalazło się poza sejmową burtą. - Jeszcze wrócimy na pokład - krzyczą ponad wzburzonymi politycznymi falami,

próbując otworzyć pontony ratunkowe. Jak na razie z dość mizernym skutkiem, ale broni nie składają. I tylko jakby o jednym zapomnieli: skąd wziąć wyborców?

W ciągu jednego październikowego dnia wyborcy podziękowali całej armii posłów. Wielu znanych polityków z Lubelszczyny: Wojciech Wierzejski (LPR), Bolesław Borysiuk, Zofia Grabczan (oboje z Samoobrony) musiało w Sejmie odkręcić tabliczki ze swoimi nazwiskami. Zbliżającą się klęskę przewidział Andrzej Mańka z Ligi i sam zrezygnował ze startu. Niektórzy przegrani postanowili odpocząć od polityki. Ciekawsi są ci, co nie dają za wygraną.

Nie ma takiej partii

Lubelską Ligę Polskich Rodzin wysadził w powietrze jej niedawny lider, były poseł Andrzej Mańka. Dogadał się z Markiem Jurkiem, dawnym marszałkiem Sejmu i politykiem PiS, który przeciągnął go do swojej Prawicy Rzeczpospolitej. Za Mańką poszła większość lubelskich działaczy Ligi. Dziś są przekonani, że dobrze zrobili, a PR to nie żadna partia kanapowa. - W czterech, może sześciu powiatach mamy kluby radnych - mówi Mańka. - A to już jest siła.

W swoich najlepszych latach lubelska LPR liczyła ponad 2 tys. osób. Dziś nie wiadomo ilu pozostało wiernych sztandarom Ligi. - Wraz z degrengoladą partii większość działaczy przeszła do Prawicy Rzeczpospolitej. Przejęliśmy też trochę ludzi z PiS, np. dołączył do nas Zdzisław Niedbała, radny powiatu lubelskiego - wylicza Mańka.

Co się dzieje z lubelską Ligą, nie wiadomo. Dzwoniąc pod numery podane na jej stronie internetowej słyszymy: "nie ma takiego numeru.”

Konserwatyści chcą być nowocześni

Jeśli zapowiedzi Mańki wypalą, to Prawica Rzeczpospolitej ma przed sobą jakąś przyszłość.

- Rozmawiamy z różnymi środowiskami, m. in. z Kazimierzem Ujazdowskim i Kazimierzem Marcinkiewiczem (obaj związani kiedyś z PiS) - mówi były poseł, który zakasał rękawy i buduje struktury partii w regionie. - Chcemy być nowoczesną partią opartą na wartościach konserwatywnych i chrześcijańskich. Osoba Marka Jurka gwarantuje, że to będzie solidna partia. Do nas przychodzą ludzie ideowi, którzy nie liczą na apanaże - zachwala jeszcze Mańka.

Te same twarze

Tymczasem na gruzach Samoobrony pracują już budowniczowie nowej partii, Partii Regionów. Patrząc na jej liderów doznajemy ciągłego deja vu, bo trudno podać dwa szczegóły różniące Samoobronę od Partii Regionów. Ot, dwa tygodnie temu do Lublina przyjechał lider Partii Regionów, Krzysztof Filipek, do niedawna jeden z asów Samoobrony.

- W żaden sposób nie jesteśmy prostą kontynuacją Samoobrony, to byłoby całkowicie nielogiczne - podkreśla Bolesław Borysiuk, wiceprzewodniczący nowego bytu politycznego. Borysiuk do niedawna był oczywiście liderem Samoobrony na Lubelszczyźnie.

Partia ekologiczna

O co chodzi Partii Regionów? O to samo co innym formacjom: udział w przyszłorocznych wyborach do europarlamentu i w wyborach do samorządów w 2010 r.

- Chcemy przygotować ludzi, którzy będą dobrymi gospodarzami w gminach, miastach i w województwie - deklaruje były poseł. O programie partii może opowiadać długo: trzeba postawić na rozwój regionów (Lubelszczyzna może być europejską strefą ekorolnictwa i produkcji zdrowej żywności), wyrównywać różnice między tymi lepiej i gorzej rozwiniętymi, mądrze decentralizować państwo.
Szanse na sukces? Na razie nieznane. Partii Regionów w sonadażach nie widać. W mediach właściwie też nie. Może tylko czasem gdzieś pokażą eks-posłankę Samoobrony, a dziś twarz PR, Danutę Hojarską.

Szefa nie ma

Borysiuk ma za zadanie zbudować siłę partii na Lubelszcyznie. Choć deklaruje, że Partia Regionów otwarta jest na różne środowiska, mówi o przyciągnięciu działaczy związanych dotychczas z Samoobroną. - W Hrubieszowie Józef Gontarz wystąpił z Samoobrony z grupą radnych. Mam nadzieję, że doceni nasze podejście, rzeczowość i troskę o regiony.

A co z Samoobroną? Były wicepremier Andrzej Lepper ma teraz więcej czasu, żeby jeździć po Polsce. Do Lublina zagląda regularnie: a to domaga się ujawnienia informacji o podsłuchiwanych działaczach Samoobrony, a to skrytykuje Donalda Tuska za jego sto dni. - Nasza partia nadal działa i to wbrew wszelkim rozłamowcom - zapewnia na spotkaniach.

Zaklinanie rzeczywistości nie zmieni faktu, że Samoobrona na Lubelszczyźnie posypała się. Nie sposób skontaktować się z jej szefową, byłą poseł Zofią Grabczan. Telefon komórkowy milczy. - Wyjechała za granicę, nikt jej nie zastępuje, proszę próbować dodzwonić się - słyszymy w warszawskiej centrali partii.

Jest źle...

To, że z lubelską Samoobroną nie jest najlepiej widać po sejmiku województwa. W 2006 roku weszło do niego z list partii Leppera czworo radnych. Po ubiegłorocznych przegranych wyborach parlamentarnych byli traktowani jak materiał do zagospodarowania. O ich względy starały się PO, PSL i SLD, które zbierały siły, żeby odwołać pisowskiego marszałka województwa. Teraz sejmikowa Samoobrona podzieliła się. Stanisław Misztal zadeklarował chęć wejścia do Platformy, a o Józefa Krzyszczaka i Jacka Kopcia stara się Borysiuk z Partii Regionów.

Ludzie związani z Samoobroną nie mają lekkiego życia. Za czasów koalicji z LPR i PiS obsadzali agencje w całym województwie. Teraz po kolei tracą posady. Głowy poleciały m. in. w KRUS i Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

...a będzie gorzej

Lepper zwołuje lubelskich dziennikarzy do biura europosła Wiesława Kuca. Jednak dawni działacze Samoobrony twierdzą, że już niedługo będzie musiał poszukać innego miejsca, bo Kuc próbuje montować nową partię.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!