wtorek, 20 marca 2018 r.

Magazyn110 lat temu
Ludzie i świnie
Akademia umiejętności w Erfurcie wyznaczyła nagrodę w kwocie 500 marek za najlepszą odpowiedź na pytanie: „Co czynić należy w celu narodowego wychowania warstw robotniczych”.
Równocześnie płaci rząd saksoński 3000 marek za najlepszą pracę o skutecznej hodowli świń. Tak, tak, hodowla świń jest głównym warunkiem egzystencyi państw i społeczeństwa ludzkiego, tutaj wszechmocne państwo nie może skąpić swej pomocy – co się zaś tyczy wychowania robotników, to rzecz uboczna i prywatna. Przecież świnie trzeba kupować i to drogo – robotników zaś można wynająć za tanie pieniądze, ilu się zechce!..
Dwutygodnik „Naprzód” z 1 lutego 1893 r.

79 lat temu
Ofiara marszałka Piłsudskiego
Zgodnie z ustawą uchwaloną przez sejm o uposażeniu byłych prezydentów Rzeczypospolitej, doręczono Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu sumę 1 miljard 966 miljonów marek jako pobory za ubiegłe pół roku 1923-go i za styczeń roku bieżącego. Marszałek Piłsudski, jakkolwiek nie posiada majątku, przeznaczył tę sumę na uniwersytet, czyli najwyższą szkołę w Wilnie i na ochronkę jego imienia dla ubogich dzieci poległych w walkach o Lwów.
Ciemnota
W górach Beskidach (które są częścią gór Karpat) w południowo-zachodniej Małopolsce urządzone zostało próbne obserwatorium astronomiczne do badania gwiazd. Jednego dnia okoliczni górale zwrócili się do kierownika tego obserwatorium z żądaniem, aby się przeniósł w inne okolice, bo jego dalekowidze jakoby „ściągają deszcz i niepogodę”. Po długiem tłumaczeniu i oglądaniu przyrządów astronomicznych odeszli, zapowiadając, że jeżeli nadchodzące lato będzie suche, to uwierzą, iż obserwatorjum nie ma nic wspólnego z deszczem.
Tygodnik „Wyzwolenie” z 24 stycznia 1924 r.

50 lat temu
Bierzmy z nich przykład
Realizacja obowiązkowych dostaw trzody chlewnej i mleka na r. 1953 w całym szeregu gmin przebiega pomyślnie dzięki patriotycznej postawie większości mało- i średniorolnych chłopów.
Dziś podajemy nazwiska rolników przodujących w planowych dostawach mleka i żywca z terenu gminy STARY ZAMOŚĆ:
Henryk Czugała ze wsi Wierzba, gospodarujący na 3,38 ha ziemi, miał dostarczyć 140 kg żywca, a dostarczył 293 kg, przekraczając swój plam o przeszło 100 proc.
Aniela Kiecana z Sulmic, mająca 3,88 ha ziemi, sprzedała tucznika o wadze 191 kg, podczas gdy wysokość przypadającej na nią obowiązkowej dostawy na rok 1953 wynosiła 167 kg.
Michał Garbol z Krasnego, właściciel gospodarstwa o powierzchni 3,56 ha, powinien dostarczyć 152 kg żywca, a dostarczył 174 kg.
Także Władysław Mazurek z Wierzb (3,81 ha) sprzedał Państwu tucznika, który ważył 122 kg, co jest przekroczeniem planu o 10 kg (...).
„Sztandar Ludu” z 26 stycznia 1953r.
40 lat temu
„Syrena”, co chciała „Wartburga”
Zgodnie z decyzją podjętą na posiedzeniu komisji maszynowej RWPG w październiku ub. roku – trwają prace wstępne nad rozpoczęciem produkcji naszych popularnych „Syren” w kooperacji z zakładami w Eisenach, produkującymi cieszące się, doskonałą marką „Wartburgi”. Kooperacja obejmie dostawę z NRD kompletnych silników ze skrzynią biegów i blokiem napędowym.
Pierwsze próby „ożenku” „Syren” z „Wartburgami” są pomyślne. Rozpoczęcie seryjnej produkcji przewidziane jest jeszcze w b.r.
Sztandar Ludu z 24 stycznia 1963 r.

30 lat temu
Pokój w Wietnamie
HANOI, WASZYNGTON. Wszystkie światowe agencje prasowe oraz stacje radiowo-telewizyjne na całym świecie przerwały dzisiaj swoje serwisy, aby nadać komunikat Hanoi i Waszyngtonu o parafowaniu porozumienia w sprawie zaprzestania wojny i przywrócenia pokoju w Wietnamie, porozumienia kończącego jedną z najkrwawszych wojen.
Za cztery lata dostaniesz fiata...
Powszechna Kasa Oszczędności informuje, że z dniem 5 lutego 1973 r. rozpocznie przyjmowanie przedpłat na samochód osobowy Polski Fiat 126 p. (...). Przedpłaty przyjmowane będą na lata 1977-1980, w ratach miesięcznych lub w całości.
„Sztandar Ludu” z 25 stycznia 1973r.
20 lat temu
Koniec reglamentacji proszków i mydeł
Nie ma powodu do gromadzenia zapasów w domach. Z dniem dzisiejszym proszki i mydła toaletowe znajdą się w wolnej sprzedaży. Tym samym skończy się trwające 17 miesięcy reglamentowanie tych artykułów. Przyznać trzeba, że były to najbardziej „wstydliwe” kartki – chociaż statystycznie rzecz biorąc normy przydziału na nie, nie odbiegały od tzw. średniego zużycia tych artykułów na jednego mieszkańca.
„Sztandar Ludu” z 1 lutego 1983r.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!