środa, 21 lutego 2018 r.

Magazyn79 LAT TEMU
Idzie ku lepszemu
W ubiegłym tygodniu (...) w Warszawie i innych miastach (...) staniał chleb, staniało też obuwie i towary włókiennicze. Jest to najwyraźniejszy znak, że nareszcie idzie już u nas ku lepszemu.
Twarde rozporządzenie Grabskiego
Naczelny minister, który jest zarazem ministrem skarbu, p. Wład. Grabski, wydał dla wszystkich ministerstw i głównych urzędów polecenie, aby ściśle trzymały się ułożonego i zatwierdzonego rozkładu wydatków (...). Jeżeli który minister porobi nieprzewidziane wydatki, to będzie je musiał pokryć z własnej kieszeni.
Na pomoc dla ubogich
Sejmik powiatu łęczyckiego uchwalił jednomyślnie wprowadzić tak zwany dobrowolny podatek na niesienie pomocy najuboższym mieszkańcom powiatu, w celu ułatwienia im przetrwania ciężkiego obecnie czasu i przednówku. Podatek ten płacić mają klasy posiadające.
Panowie się bawią
Ordynat w Łańcucie – wielkich dobrach w Małopolsce, Alfred hrabia Potocki, urządza wielką wycieczkę do Afryki na polowanie na lwy i słonie. Magnacka ta zabawa ma kosztować zgórą 50 tysięcy funtów szterlingów, czyli z górą 1500 miljardów marek. Czy prezes ministrów, pan Grabski, wie o tem i czy nie zarządzi zabrania na skarb Państwa od tych magnatów tyle, żeby, zamiast polowania na lwy i słonie skarb Polski był zasilany tem, co panowie przeznaczają na zbytki?
Cztery nieszczęścia w jednej rodzinie
Podczas odwilży w ubiegłym tygodniu w Krakowie spadł z jednego domu z dachu zwał śniegu i zabił przechodzącego wtedy adwokata Ignacego Drobnera. Rok temu również od nieszczęśliwego wypadku zginął jego ojciec, bo zabity został na ulicy przez uderzenie dyszlem przejeżdżającego wozu. Przed kilku laty matka zadławiła się ością ryby, a siostra złamała nogę na ślizgawce.
Umarł Wilson
W poniedziałek 4-go lutego nadeszła przez telegraf ze Stanów Zjednoczonych w Ameryce Północnej wiadomość, że w mieście Waszyngtonie umarł były prezydent Stanów Zjednoczonych Woodrow Wilson. Wieść ta w całym świecie wywarła wielkie wrażenie, a w wielu narodach żal. Wilson, będąc prezydentem Stanów Zjednoczonych podczas wielkiej wojny, oddziałał na losy narodów przez to, że stanął w obronie sprawiedliwości i spowodował wystąpienie Stanów przeciwko Niemcom. Naród na nasz polski ma mu do zawdzięczenia pamiętną odezwę, którą wydał podczas wojny, a w której śmiało, pierwszy z kierowników państw walczących, zażądał dla Polski niepodległości, zjednoczenia i dostępu do morza (...). Zmartwychwstanie Polski złączone będzie w historji nierozerwalnie z imieniem Wilsona, dla którego naród nasz zachowa wdzięczną pamięć po wszystkie wieki.

Wszystkiewyzej zamieszczone informacje – z tygodnika „Wyzwolenie” z 10 lutego 1924 r.

73 LATA TEMU
O rewizję granic
23 stycznia przybyła do Berlina delegacja wschodnich prowincji Niemiec. Delegacja zgłosiła się do prezydenta Rzeszy gen. Hindenburga i do kilku ministrów, wręczając im podania, w których są wypowiedziane „krzywdy i niedola”, jaką cierpią te prowincje z powodu „oderwania od macierzy niemieckiej prastarych ziem niemieckich Pomorza z Gdańskiem, Poznańskiego, Śląska” (...).Hasłem obecnem Niemców, jak zresztą od czasu podpisania traktatu wersalskiego jest: „odbierzemy sobie to, co nam traktatem wersalskim zabrano”.
Czyż z narodem, który głosi takie hasła, można mówić o zgodzie, o pokoju, o współżyciu przyjacielskiem? (...). Doświadczenia przegranej wojny, chociaż dotkliwe, nie były jednak dla Niemców tak wielkie, aby oduczyły ich ryzyka nowej wojny.
Na to musimy być przygotowani przedewszystkiem my, Polacy.

„Przewodnik Gospodarczy” z 9 lutego 1930 r
Pisownia oryginalna.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!