czwartek, 22 marca 2018 r.

Magazyn

A to historia!

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 marca 2003, 18:22
Autor: T.S.79 LAT TEMU

30 lat nie było tak wielkich śniegów
Podług obliczeń Instytutu Meteorologicznego w Warszawie, pokrywa śnieżna w kraju wynosi 15 do 70 centm. Lód na Wiśle koło Warszawy jest gruby na 60, zaś na Sanie koło Przemyśla 52 centm.

Persja za przykładem Turcji…
… i skasowała u siebie monarchję, a zaprowadziła rzeczpospolitą. Szach, czyli król perski, który przebywa obecnie w Europie, otrzymał zawiadomienie, żeby więcej nie wracał.
Tygodnik „Wyzwolenie” z 16 marca 1924 r.

77 LAT TEMU
Imieniny Józefa Piłsudskiego
W nadchodzącym dniu 19-go marca – w dniu Imienin Józefa Piłsudskiego Pierwszego Członka Honorowego Centralnego Związku Kółek Rolniczych, ludność wiejska zorganizowała w Kółkach Rolniczych brać będzie żywy udział w hołdzie składanym najbardziej zasłużonemu Obywatelowi Rzeczypospolitej.
Nieliczni tylko złożą życzenia osobiście i w imieniu Organizacji. Olbrzymia większość wyrazi swe uczucia wyłącznie przez udział w obchodach, które odbędą się w całym kraju.
I to będzie najważniejsze, gdyż w ten sposób dowie się nasz Pierwszy Członek Honorowy, że Lud Polski czci Go i nie zapomina, że Jemu zawdzięcza możność pracy na swym zagonie w Wolnej Niepodległej Ojczyźnie.
„Poradnik gospodarstw wiejskich” z 14 marca 1926r.

50 LAT TEMU
Lublin czeka na trolleybusy
Coraz częściej mieszkańcy Lublina pytają: kiedyż nareszcie doczekamy się trolleybusów? Pytania te są tym bardziej uzasadnione, że na głównej trasie trolleybusowej górne kable już są prawie na ukończeniu, a pozostała część robót poważnie zaawansowana. Gdzież więc są przyczyny tej opieszałości?
Dla rozwiązania trudności towarzyszących instalowaniu w Lublinie trakcji tolleybusowej w dniu 10 marca br. Prezydium Miejskiej Rady Narodowej zwołało konferencję z udziałem przedstawicieli Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, Lubelskiego Przemysłowego Zjednoczenia Budowlanego, Stalinogrodzkich Zakładów Elektromontażowych i innych.
Kiedy całe społeczeństwo lubelskie czeka na linię trolleybusową, a uruchomienie jej jest zależne jedynie od LPZB, przedsiębiorstwo to musi zrobić wszystko, ażeby nie zawieść pokładanego w nim zaufania. Mamy nadzieję, że LPZB sprawę budowy podstacji elektrycznej przyjmie jako zobowiązanie i wykona je w wyznaczonym terminie.
„Sztandar Ludu” z 15 marca 1953 r.

40 LAT TEMU
Dwie ciąże jednocześnie
W stolicy Danii pewna młoda matka musiała w miesiąc po porodzie wrócić do Kliniki, gdzie powiła nowe niemowlę. Nie idzie tu bynajmniej o bliźniaki, lecz o dwie kolejne ciąże. Jak twierdzą specjaliści duńscy, światowa literatura medyczna nigdy nie zarejestrowała jeszcze podobnego przypadku. Oba noworodki mają się doskonale.
„SztandarLludu” z 13 marca 1963 r.

30 LAT TEMU
Za cztery lata uzbierasz na fiata
W I Oddziale Miejskim PKO (W Lublinie – red.) przyjęto dotychczas 1177 wpłat na „Fiata 126p” (do końca lutego wpływy z tego tytułu wyniosły 8,7 mln zł). Czterdzieści dwie osoby wniosły pełne wkłady (63.740 zł) najwięcej zaś przyszłych właścicieli „małego Fiata” – bo aż 795 – zdecydowało się na płacenie miesięcznych rat w wysokości 1300 zł, co zapewni im odbiór samochodu w 1977 r.

Świdnickie siedliska piwoszów
W Świdniku jest kilka punktów sprzedaży piwa. Wszystkie są do siebie podobne pijacką atmosferą i brakiem kultury.
W lecie, obok kiosków z piwem, nie można przejść, aby nie zatykać uszu przed przekleństwami piwoszów i… nosa przed fetorkiem powstałym na skutek załatwiania potrzeb fizjologicznych pod tym samym kioskiem lub najbliżej stojącym drzewem.
Zimą natomiast, cała ta atmosfera przenosi się do baru „Kosmos” i jadłodajni hotelu robotniczego WSK „Relaks”, która już nie służy mieszkańcom, ale zbieraninie piwoszy z całego miasta.
„Sztandar ludu” z 14 marca 1973 r

3 LATA TEMU

Wielki post w Bychawie
Burmistrz Bychawy i radny ziemskiego powiatu lubelskiego Wojciech Jachymek ma 180 centymetrów wzrostu. 8 marca, w środę popielcową, początek wielkiego postu, ważył 82 kg, dziś – 77 kg. Wszystko przez głodówkę, którą prowadzi przeciw zmniejszaniu subwencji na szkoły.
„Dziennik Wschodni” z 14 marca 2000 r.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!