niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Magazyn

A to historia!

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 marca 2003, 17:59
Autor: T.S.79 LAT TEMU

Dar marszałka Piłsudskiego na sieroty po poległych
Marszałek Józef Piłsudski przeznaczył całą swą pensję, otrzymaną ze Skarbu Państwa za miesiąc luty, na sieroty po poległych w walkach za Ojczyznę. Ogółem wyniosło to 1 miljard, 662 miljony i 445 tysięcy marek.

Powstanie pomnik Adama Mickiewicza
W Wilnie ma być wzniesiony pomnik Adamowi Mickiewiczowi. Za czasów niewoli moskiewskiej niewolno było tego uczynić. Mickiewicz kształcił się w Wilnie w uniwersytecie, tam zaczął pisać pierwsze swe utwory poetyckie i bardzo kochał to miasto.

Rozbiórka soboru prawosławnego
W Lublinie przystąpiono za przykładem Warszawy do rozbiórki soboru prawosławnego, który moskale wznieśli tam za czasów swego panowania.

Przykrości z powodu gorzałki
Klub sejmowy „Chrześcijańskiej demokracji” (chadecja) ogłosił, że wykluczył posła z Poznańskiego księdza Filipa Dachowskiego. Powodów wykluczenia nie ogłoszono, ale niektóre codzienne gazety piszą, że stało się to dlatego, iż ksiądz poseł Dachowski należał do jakiejś fabryki wyrabiającej gorzałkę. Słowem ksiądz poseł pracował… w gorzałce, starając się ją rozszerzyć w narodzie polskim.
Tygodnik „Wyzwolenie”z 23 marca 1924 r.

50 LAT TEMU

Dla uczczenia pamięci nieśmiertelnego Wodza mas pracujących Towarzysza Stalina
W Miączynie zasieją wiosną
Członkowie nowozorganizowanej spółdzielni produkcyjnej typu I-b w Czartorii (gm. Miączyn, pow. Hrubieszów) początkowo planowali dokonać wspólnych siewów dopiero w jesieni. Na zebraniu w dniu 21.III. br. postanowili oni jednak dla uczczenia pamięci Towarzysza Stalina przystąpić do zbiorowych siewów już na wiosnę.

W Międzyrzecu rżną ponad plan
Załoga tartaku Nr 2 w Międzyrzecu Podlaskim dla uczczenia pamięci nieśmiertelnego Wodza mas pracujących Towarzysza Józefa Stalina zobowiązała się wykonać plan produkcyjny na I kwartał do dnia 15 marca 1953 r. Rzeczywistość wykazała, że robotnicy słów na wiatr nie rzucili. Plan kwartalny został wykonany w dniu 14.III.53r.
„Sztandar ludu”z 23 marca 1953 r.

30 LAT TEMU
Otrzymają indeksy bez egzaminów
W tym roku ok. 9 tys. maturzystów otrzyma indeksy studenckie bez zdawania egzaminów wstępnych. Najliczniejszą wśród nich grupę stanowić będą absolwenci szkół średnich kierowani decyzją rad pedagogicznych na studia – po dwóch najlepszych z każdej szkoły średniej. Pozostali – to laureaci olimpiad przedmiotowych i konkursu „Młodych Mistrzów Techniki”.
Surowe wyroki na aferzystów mięsnych
Sąd Wojewódzki w Łodzi ogłosił 23 bm. wyrok w procesie przeciwko 19 pracownikom masarń i sklepów uspołecznionych w Piotrkowie Trybunalskim, którzy oszukując na recepturach sprzedawali „zaoszczędzone” w ten sposób mięso i produkty stosowane przy wyrobie wędlin, np. pieprz, na własny rachunek w sklepach MHD i PSS. Działali oni w porozumieniu z kierownikami tych placówek.
Wyrokiem sądu Aleksander Czech skazany został na 25 lat pozbawienia wolności, 600 tyś. zł grzywny i utratę praw publicznych na 10 lat. Władysław Dobiec – na 14 lat pozbawienia wolności, 150 zł grzywny i utratę praw na 8 lat, a Wacław Czekaj – na 12 lat pozbawienia wolności, 300 zł grzywny i utratę praw publicznych na okres 8 lat. Pozostali oskarżeni otrzymali kary od 1,5 roku do 9 lat pozbawienia wolności.
„Sztandar Ludu” z 23 marca 1973r.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!