wtorek, 20 marca 2018 r.

Magazyn


79 LAT TEMU
Spóźnione śniegi
Z dwóch przeciwnych krańców Polski, z Krakowa na południu i z Wilna na północy, nadeszły wiadomości, że w niedzielę Palmową, 13 kwietnia, padał tam śnieg. W okolicy zaś Brześcia nad rzeką Bugiem była podobno nawet w ubiegłym tygodniu śnieżyca.

Okrutny wyrok na uczonych
W Kijowie na Ukrainie władze bolszewickie skazały na śmierć dwóch uczonych profesorów uniwersytetu, a dwóch innych uczonych na 10 lat ciężkiego więzienia. Oskarżano ich o działanie na szkodę władz. Jeden ze skazanych na śmierć ma przeszło 60 lat i nigdy nie zajmował się działalnością polityczną. Nie przedstawiono też przeciwko niemu, ani przeciw innym oskarżonym żadnych dowodów. Sędziowie bolszewiccy wydali wyrok na podstawie „przekonania: o winie.

Bójka w sejmie angielskim
Podczas obrad w sejmie angielskim w Londynie jeden z posłów zawołał do drugiego: świnia! Na to poseł obrażony odpowiedział uderzenie swego przeciwnika pięścią w łeb. Wszczęła się bójka i zgiełk taki, że musiano przerwać obrady.
Tygodnik „Wyzwolenie” z 20 kwietnia 1924 r.


74 LATA TEMU
Polskie łodzie podwodne
Niektóre pisma niemieckie dzwonią na alarm z powodu wiadomości o budowie w warsztatach francuskich 6 łodzi podwodnych dla Polski. Rzecz prosta, że są to alarmy sztuczne, gdyż wiadomo, że Niemcy posiadają setki łodzi podwodnych zmagazynowanych. Potrzeba tylko kilku dni czasu, aby te łodzie rozpoczęły swoją niszczycielską pracę.
„Gazeta Gospodarska” z 14 kwietnia 1929 r
.
50 LAT TEMU
Załoga „Ursusa” wyprodukowała 20-tysięczny traktor
16 bm. Zakłady Mechaniczne „Ursus” opuścił 20-tysięczny traktor. Dzień ten stał się wielkim świętem całej załogi, która codzienną swą ofiarną pracą realizuje wskazania ukochanego wodza narodu – Bolesława Bieruta, pomaga wsi w jej walce o nowe szczęśliwe jutro.


3 – drzwiowe szafy na raty
Dla uczczenia Święta 1 Maja Powszechny Dom Towarowy w Lublinie przy ul. Narutowicza 13 wprowadził dla świata pracy sprzedaż szaf 3-drzwiowych w cenie 1.664 zł na raty, na bardzo dogodnych warunkach kupna (....). Szkoda tylko, że PDT nie sprzedaje na raty i innych mebli, jak stoły i krzesła.

Do czego służy świetlica
Świetlica na dworcu w Lublinie wyróżnia się wśród innych świetlic ilością… przespanych przez jej bywalców godzin. Ostatnio jedna z najzdolniejszych pracownic świetlicy przedłożyła projekt regulaminu, który w nadziei, że przyczyni się do ożywienia działalności świetlicy, publikujemy niżej:
§ 1.
Świetlica, jak sama nazwa wskazuje, nie służy do spania.
§ 2.
1. Podlega karze ten, kto w ciągu godziny zaśnie trzy razy.
2. Rejestr zaśnięć prowadzi dyżurna świetlicy.
§ 3.
1. Śpiący podlega obudzeniu przez dyżurną w trybie doraźnym.
2. Jeżeli przebudzony zaśnie w ciągu 5 minut powtórnie, dyżurna może usunąć go ze świetlicy.
3. W wypadku jednoczesnego zaśnięcia wszystkich obecnych, dyżurna ma prawo uruchomić adapter z płytą „Budujemy nowy dom…”
„Sztandar Ludu” z 22 kwietnia 1953

40 LAT TEMU
Pierwsza burza
Wczorajszy dzień był rekordowy, jeśli chodzi o temperaturę. W południe w Lublinie i kilku miejscowościach województwa termometry wskazywały +23 st. C. Był to więc do tej pory najcieplejszy dzień 1963 r.
Również po raz pierwszy w br. nad Lublinem, Zamościem, Włodawą i Chełmem przeszła wczoraj burza.

Spłonęło 46 budynków
We wsi Zalesie w pobliżu Łukowa wybuchł w poniedziałek po południu groźny pożar. Ogień strawił 46 budynków, w tym 9 domów mieszkalnych. Straty sięgają blisko 1 miliona złotych.
„Sztandar Ludu” z 23 kwietnia 1963 r

Pisownia oryginalna
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!